Reklama

Niedziela Lubelska

35. Światowe Dni Młodzieży

Wstań! ŚDM w Lublinie

Ewa Kamińska

W Niedzielę Palmową obchodzony był po raz 35. Światowy Dzień Młodzieży. Ze względu na epidemię koronawirusa, młodzi nie mogli się spotkać z abp. Stanisławem Budzikiem w archikatedrze lubelskiej. Jednak spotkanie Metropolity z młodzieżą stało się możliwe poprzez transmisję Mszy św. z kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie przez TVP3 Lublin, także dla innych telewizji regionalnych w Polsce oraz przez TVP Stream.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wraz z Metropolitą Lubelskim Eucharystię odprawili proboszcz ks. Marek Urban oraz ks. Adam Bab, wikariusz biskupi ds. młodzieży. Abp Stanisław Budzik przypomniał w homilii, że papież Franciszek zaprasza za 2 lata do Lizbony na spotkanie młodych z całego świata pod hasłem „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). „Młodzieńcze, tobie mówię wstań!” (Łk 7,14) - to hasło tegorocznego 35. Światowego Dnia Młodzieży. Następny - 36. ŚDM opatrzony został hasłem „Wstań, bo uczyniłem cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” (por. Dz 26, 16). To słowa Jezusa skierowane do św. Pawła na drodze do Damaszku. - Wspólnym elementem jest słowo „wstać”. To słowo sugeruje odrodzenie, przebudzenie do życia, oznacza nowy początek. Jakże aktualne są te słowa w obliczu wielkiego dramatu, jaki przeżywamy z powodu pandemii koronawirusa - mówił Pasterz.

Ksiądz Arcybiskup przypomniał słowa papieża Franciszka, który na pustym placu Świętego Piotra wskazywał, że wszyscy płyniemy w tej samej łodzi. Choć zdezorientowani i słabi, ale wezwani jesteśmy do wspólnego wysiłku. Podkreślił, że temat tegorocznego ŚDM wpisuje się w wydarzenia, które przeżywamy, wskazuje na zadania, jakie powinniśmy wykonać. Jezus zanim wskrzesił młodzieńca ukazał pewne gesty i postawy, które mogą się dla nas stać ważną inspiracją zwłaszcza w szczególnych warunkach, w jakich obecnie żyjemy. Przede wszystkim zauważyć cierpienie i śmierć. - Młodzieniec z Nain powrócił do życia, ponieważ ktoś spojrzał na niego, ktoś chciał, aby on odżył - powiedział Arcybiskup. Drugie zadanie, to litować się. Pasterz podkreślił, że dzisiaj wielu ludzi, zwłaszcza młodych, potrafi cierpieć i współczuć innym, potrafi pomagać w obliczu katastrof nękających ludzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kolejny gest Jezusa, to przystąpić i dotknąć. - Jezus zatrzymuje orszak pogrzebowy, podchodzi i staje się bliskim. Dotyk Jezusa, to dotyk żyjącego, który potrafi przywrócić życie - zauważył Metropolita. Dodał, że my też, dzięki otrzymanym w sakramentach darom Ducha Świętego możemy obudzić życie duchowe w tych, którzy umarli wewnętrznie, których serca utraciły nadzieję i wiarę. Słowa Jezusa są skierowane do każdego z nas, byśmy wstali i rozejrzeli się wokół siebie, i poszukali tych, którym można pomóc, zaproponowali coś pięknego, ważnego i twórczego dla świata, który wyłoni się z obecnej pandemii.

Reklama

- Zwróćmy się do naszego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa, który umarł, aby zwyciężyć naszą śmierć, który zmartwychwstał, aby nam przywrócić życie - zaapelował abp Stanisław Budzik i modlił się słowami: - „ Głosie Chrystusa, wołaj nas, kiedy oddalamy się od Ciebie. Oczy Chrystusa, patrzcie na nas, kiedy potrzebujemy odwagi i otuchy. Dłonie Chrystusa namaśćcie nas, kiedy czujemy się słabi, zagubieni, udręczeni i zniechęceni. Ramiona Chrystusa, podnoście nas, kiedy się potykamy i upadamy. Jezu umęczony dla naszego zbawienia, pozwól nam kochać ludzi taką miłością, jaką Ty nas umiłowałeś”.

Ks. Adam Bab dziękował za słowa skierowane do młodych. Wyraził nadzieję, że będą oni w stanie włączyć się w odbudowę świata po ustaniu pandemii. Zwracając się do młodych, przypomniał, że na początku Wielkiego Postu wybrzmiało wezwanie, żeby wejść do izdebki i tam się intensywnie modlić. - Można powiedzieć, że dodatkowy klucz do tej izdebki przekręcił wirus i tam nas zatrzymał, ale niech nie będzie to czas zmarnowany. Gromadźcie w sobie miłość. Was i tej miłości potrzebujemy, kiedy to wszystko się skończy, żeby razem z Wami budować piękny ludzki świat. Czekamy na Was. Przybądźcie do nas pełni miłości - mówił duszpasterz.

Podziel się:

Oceń:

2020-04-07 10:34

Wybrane dla Ciebie

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Więcej ...

Rzym: Dwaj proboszczowie z archidiecezji łódzkiej biorą udział w spotkaniu Proboszczowie dla Synodu

2024-04-30 18:44

archidiecezja.lodzka.pl

„Od wczoraj w podrzymskim Sacrofano trwa trzydniowe spotkanie, na które Ojciec Święty Franciszek zaprosił do Rzymu ponad 300 proboszczów z całego świata, aby wymienili się swoimi doświadczeniami Kościoła ewangelizacji i przeżywania wiary” - relacjonuje ks. Kamiński z archidiecezji łódzkiej.

Więcej ...

#PodcastUmajony: Bez przesady

2024-04-30 21:13

Mat.prasowy

Po co Jezus dał nam Maryję? Jak budować z Nią relację? Czy da się przesadzić w miłości do Matki Bożej? Tymi i innymi przemyśleniami dzieli się w swoim podcaście ks. Tomasz Podlewski. Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka "Podcastu umajonego".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst