Reklama
Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, podejmując temat konieczności ewangelizacji prowadzonej wobec wszystkich ludzi, nawet wobec tych, którzy są już wierzącymi i praktykującymi, mówi, że dla wielu z nich będzie to reewangelizacja, gdyż byli już kiedyś w różnym stopniu ewangelizowani, ale poziom ich życia religijnego jest tak mizerny, że potrzebują solidnej opieki duchowej. Ks. Blachnicki, dostrzegając rangę problemu, proponuje system formacji w ramach Ruchu Światło-Życie. Formacja taka dokonuje się metodą rekolekcyjną, przeżyciowo-wychowawczą. Metoda oazowa jest próbą intensywnego zastosowania zasad owocnej pedagogii, a realizuje się ją w specjalnie stworzonym środowisku, w którym żyje się według określonego systemu wartości, tworzących pojęcie nowego człowieka. Przeżycie oazy jest tylko epizodem odbiegającym od codziennych warunków życia, niemniej jednak ma ono dla tego życia wielkie znaczenie. Chodzi tu o zapoznanie się z pewnym modelem inspirującym i wzmacniającym wysiłki wychowawcze i samowychowawcze właśnie w tych zwyczajnych warunkach. To z kolei otwiera drogę chrześcijaninowi do przeżywania życia w bliskości Boga.
Podstawowym wobec tego zadaniem formacji Ruchu Światło-Życie jest wychowanie nowego człowieka. Św. Paweł naucza, że nowy człowiek jest stworzony według Boga, w sprawiedliwości i prawdziwej świętości (por. Ef. 4, 24). Miarą świętości są cnoty, a wśród nich zawsze największa jest miłość (por. 1 Kor 13, 13). Nowy człowiek zatem, przypomina ks. Blachnicki, to człowiek, który posiada siebie w dawaniu siebie. Jest to człowiek, którego wiodącą zasadą życia jest bezinteresowna miłość - agape. Taki człowiek odnajduje siebie przez bezinteresowny dar z siebie.
Sługa Boży wskazuje zatem na istotny element w systemie formacyjnym Ruchu, od którego zależy rozpoczęcie nowego życia przez konkretnego człowieka. Jest nim proces ewangelizacji lub wspomnianej już wcześniej reewangelizacji - jako działania nieodzownego w kwestii poznania Chrystusa i przylgnięcia do Niego. Bliskość bowiem Chrystusa otwiera przed człowiekiem możliwość przeżywania życia w coraz większej miłości oraz wzrastanie w miłości. Osobisty kontakt z Chrystusem jest źródłem nowego życia i źródłem miłości. Z niego rodzą się właściwy zapał i entuzjazm wyznawania wiary. Aby wiara była żywa i prowadziła chrześcijanina do pełni miłości, konieczne jest więc w czasie formacji osobiste przeżycie spotkania z Chrystusem, a następnie przyjęcie Go jako swojego Pana i Zbawiciela. Od osobistego bowiem spotkania z Chrystusem i od przyjęcia Go do swojego życia zależą głównie moc wiary i jej dynamika. Celem ewangelizacji jest doprowadzenie zatem do przebudzenia duchowego przez osobiste spotkanie Chrystusa i przyjęcie Go przez wiarę w Duchu Świętym jako swojego Pana i Zbawiciela.
Zagadnienie ewangelizacji jest w Ruchu Światło-Życie aktualnym tematem roku. Z tego też powodu wszelkie spotkania czy rekolekcje podejmują ową kwestię jako przedmiot refleksji i modlitwy. W pielgrzymce dziękczynnej Ruchu w naszej diecezji do Ostrożan także nie zabrakło miejsca, by trwać w Chrystusowym przynagleniu: „Idźcie i głoście”. Ok. 300 członków oazy dziękowało Bogu za dar wakacyjnych rekolekcji (w tym 16 kapłanów, 3 alumnów, 2 siostry zakonne). Radość, świadectwo i modlitwa wypełniły nam pobyt u stóp Matki. Razem z Nią, Patronką oazy, korzystając z gościnności kustosza sanktuarium ostrożańskiego ks. dr. Romana Szmurło, oddawaliśmy chwałę Bogu za wszelkie dobro dokonane w nas, a także przez nas. Jednocześnie zawierzaliśmy to, co przed nami, prosząc o wiarę i zaufanie w Boże prowadzenie przy urzeczywistnianiu hasła roku: „Idźcie i głoście”.
Sonda
Czym jest dla Ciebie oaza?
„Rekolekcje oazowe mają inny przebieg niż spotkania w parafiach. Spotkania odbywają się w małych grupach. Wyjeżdżając, poznaję wiele osób, uczę się skupienia, doskonalę modlitwę, a także dobrze się bawię. Oaza daje mi wszystko, czego pragną moja dusza i ciało”.
Tomek Kalata, 13 lat, ONŻ 0 st.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Oaza jest dla mnie czymś więcej niż tylko zwykłym ruchem. Odgrywa dość istotną rolę w moim życiu. Dzięki niej bardziej poznałem Boga i samego siebie, znalazłem odpowiedź na wiele pytań, które kłębiły się we mnie przez wiele lat. Nauczyłem się także modlić, odnajdywać Boga i Jego plan w drugim człowieku”.
Przemek Szulc, 17 lat, ONŻ II st.
„Oaza to coś żywego, co stało się częścią mnie. Na rekolekcjach wakacyjnych ładuję swoje siły do pracy w ciągu roku na terenie parafii. Dzięki Ruchowi Światło-Życie poznaję Boga i Jego plan w stosunku do mnie. Zaczynam rozumieć dla kogo i dlaczego żyję. Dzięki oazie powoli odkrywam też swoje miejsce w Kościele”.
Anna Zdzieborska, 18 lat, ONŻ III st.
Oprac. Urszula Zdzieborska