Reklama

Zakończenie jubileuszu w kościele Trójcy Świętej

Uroczystą Mszą św. koncelebrowaną przez 12 kapłanów, w tym czterech biskupów, zakończyły się w pierwszą niedzielę października obchody jubileuszu 100 - lecia powstania Polskiej Misji w Chicago - kościoła Trójcy Świętej, zwanego popularnie Trójcowem.
Modlitwie parafian, gości i dobroczyńców Trójcowa przewodniczył bp Tomasz Paprocki, odpowiedzialny w chicagowskiej archidiecezji za pracę polonijnych księży i parafii. Gościem specjalnym, który przyjechał na Trójcowo prosto z Polski, był znany Polakom mieszkającym w Chicago biskup łomżyński Stanisław Stefanek. Poświęcił on i uroczyście odsłonił korony Matki Bożej Częstochowskiej oraz wota złożone przed kopią Cudownego Obrazu, którą ulokowano w bocznym ołtarzu świątyni na Trójcowie.
- Przez ostatnie kilka dni przygotowywaliśmy się specjalnie do tego dnia, do zakończenia jubileuszowych obchodów - powiedział w homilii biskup Stefanek. - Nasze rozmyślania oparte były na modlitwie różańcowej oraz na wskazówkach, jakie pozostawił nam Ojciec Święty Jan Paweł II. Wskazówkach odsłaniających nam ogromne znaczenie codziennego odmawiania Różańca. Pamiętajmy o tym, że zjednoczona na modlitiwe różańcowej cała rodzina, będzie zjednoczona z Bogiem w swym życiu - powiedział Ksiądz Biskup.
- Zakończenie jubileuszowych obchodów nie oznacza, że nasi parafianie oraz pracujący w polskiej misji kapłani i siostry zakonne spoczną na laurach - zapewniają sami parafianie. To prawda, że odchodzi od nas sprawujący jeszcze tylko przez kilka dosłownie dni obowiązki dyrektora misji o. Paweł Bandurski. Ale to nie zmieni niczego. Przed parafią jeszcze wiele wyzwań, które wraz z parafianami prowadził będzie już jego następa - ks. Andrzej Maślejak.
Symbolem mającym przypominać, jak uroczyście chicagowska Polonia obchodziła jubileusz 100-lecia Trójcowa mają być wota oraz złota korona dla Matki Bożej Czestochowskiej, której obraz zdobi jeden z bocznych ołtarzy Trójcowa. Fundatorami tych darów jest licząca prawie 200 osób grupa parafian i dobroczyńców Trójcowa.
- Modląc się przed kopią cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, polecając Jej wszystkie swoje radości, ale i zmartwienia, patrząc na jej ukoronowaną postać pamiętajmy, że ta Polska Misja Duszpasterska działa już ponad wiek - mówił dyrektor misji o. Paweł Bandurski. - Miejmy zawsze świadomość istnienia tej wiekowej odpowiedzialności.

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”

Więcej ...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Franciszek: prawdziwe pocieszenie potwierdza, że pełnimy wolę Boga

2022-11-30 09:43
Franciszek zna młodych, bo lubi ich słuchać. Na zdjęciu spotkanie podczas
audiencji generalnej, czerwiec 2021 r.

Grzegorz Gałązka

Franciszek zna młodych, bo lubi ich słuchać. Na zdjęciu spotkanie podczas audiencji generalnej, czerwiec 2021 r.

„Prawdziwe pocieszenie jest swoistym potwierdzeniem, że czynimy to, czego chce od nas Bóg” – stwierdził Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież kontynuując cykl katechez na temat rozeznania poruszył dzisiaj kwestię autentycznego pocieszenia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Naprawdę cudowny

Wiara

Naprawdę cudowny

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Wiadomości

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk...

Franciszek

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk...

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu