Reklama

Taizé - Pielgrzymka Zaufania przez Ziemię

Niedziela podlaska 42/2007

Taizé to niewielka wioska położona w Burgundii w centralnej Francji. W 1940 r. brat Roger, Szwajcar z pochodzenia, założył tu międzynarodową wspólnotę ekumeniczną. Obecnie liczy ona ponad stu braci, ewangelików i katolików, reprezentujących ponad dwadzieścia pięć narodowości. Regułę wspólnoty można streścić w trzech słowach: radość, prostota, miłosierdzie. Po śmierci brata Rogera, zamordowanego w sierpniu 2005 r., przełożonym Wspólnoty został brat Alois, z pochodzenia Niemiec.

Od końca lat 50. XX w. tysiące młodych ludzi z wielu krajów odnajduje drogę do Taizé, aby brać udział w cotygodniowych spotkaniach modlitewno-refleksyjnych. Także my jako reprezentanci diecezji drohiczyńskiej wyruszyliśmy we wrześniu do Taizé wraz z uczniami toruńskiej szkoły muzycznej i studentami lubelskich uczelni.
Po 26-godzinnej podróży dotarliśmy na miejsce. Miło przywitała nas polska reprezentacja: m.in. brat Marek - jeden z dwóch braci Polaków należący do Wspólnoty Taizé, na stałe mieszkający w wiosce. Po zakwaterowaniu poinformowano nas o zasadach funkcjonowania we wspólnocie, m.in. uczestnictwie w spotkaniach w ramach jednej z pięciu międzynarodowych grup: ciszy, biblijnej (tylko w okresie wakacyjnym), pracy, chóru lub źródeł wiary. W czasie naszego pobytu utworzone były tylko dwie grupy: pierwsza i ostatnia. Wybraliśmy grupę „źródeł wiary”, temat przewodni rozważań brzmiał: „On otworzył drogę - refleksja nad Ewangelią wg św. Łukasza”. Dodatkowo każdy z nas dostał drobną pracę np. dystrybucję posiłków, sprzątanie. Otrzymaliśmy też mapkę wraz z planem dnia i ważnymi informacjami o Taizé.
Każdy dzień miał podobny rozkład zajęć. Rano Msza św., modlitwa poranna, po niej śniadanie i ustalona praca. Następnie mieliśmy modlitwę południową, obiad i próbę śpiewu. Ok. godz. 15 czekały nas spotkania z grupą, potem podwieczorek, warsztaty - tzw. workshop, kolacja i modlitwa wieczorna. Łatwo zauważyć, że bardzo ważne miejsce w planie dnia wspólnoty zajmuje modlitwa. Odbywa się bowiem trzy - a wliczając Eucharystię - nawet cztery razy dziennie. Podczas modlitw śpiewa się kanony i rozważa teksty Pisma Świętego. Jest też ok. 10 min. modlitwy osobistej w ciszy. Cechą charakterystyczną śpiewów jest prosty, najczęściej jednozdaniowy tekst, będący często cytatem z Biblii. Melodia skłania do refleksji i wewnętrznego wyciszenia się.
Ktoś by zapytał: co przyciąga tak wielu młodych ludzi do Taizé? Przecież tu nie ma nic interesującego. Nic bardziej mylnego. Taizé to nie tylko modlitwy, choć to właśnie one pomagają wielu zagubionym ludziom odnaleźć sens i właściwą drogę swego życia. W Taizé jest także czas na poznanie ludzi pochodzących z różnych kręgów kulturowych. Po południu odbywają się warsztaty, w czasie których reprezentanci różnych kontynentów przybliżają swoje kraje. Wieczorem natomiast chętni gromadzą się w Oyaku - miejscu wspólnej zabawy.
Trzy ostatnie dni spędzone w Taizé przypominają niejako Wielkanoc. W piątek po modlitwach wieczornych do późnych godzin nocnych przy wtórze kanonów odbywa się adoracja krzyża. W sobotę modlitwom wieczornym towarzyszą świece symbolizujące światło paschalne, które każdy z uczestników trzyma w dłoni. W niedzielę odprawiana jest uroczysta Eucharystia.
Po powrocie do domu przygoda z Taizé nie kończy się. W kontynuowaniu wewnętrznych poszukiwań pomaga List z Taizé, który ukazuje się co dwa miesiące i zawiera tematy do refleksji, teksty biblijne na każdy dzień i informacje, m.in. dotyczące europejskiego spotkania, które w tym roku odbędzie się w dniach 28 grudnia 2007 r. - 1 stycznia 2008 r. w Genewie. Warto wymienić się adresami i utrzymywać kontakt z ludźmi z całego świata.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Wspólnoty Braci, spotkania w Genewie, kanonów Taizé itp. zajrzyj na stronę: www.taize.fr/pl

Wybrane dla Ciebie

Projekt RELACJE - brat Szymon Janowski OFMCap. - Odcinek 1

2022-12-01 09:18

PROFETO

"Kiedy mówimy o Projekcie, to pierwsza rzecz, jaka przychodzi na myśl, to że Pan Bóg zaprojektował nas z miłości i do miłości. I właściwie to jest odpowiedź i temat główny wszystkich odcinków kolejnych, które będziemy w czasie adwentu Wam prezentować" - mówi brat Szymon.

Więcej ...

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż, mówiący o zwycięstwie chrześcijaństwa nad pogaństwem

2022-12-01 09:22

PAP/EPA/Noushad Thekkayil

Reprezentant Korei Południowej Kim Min Jae po jednym ze spotkań swej drużyny w ramach trwających obecnie w Katarze Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej ściągnął z siebie koszulkę, pokazując wytatuowany na plecach obraz „Triumf chrześcijaństwa nad pogaństwem”. Jest to reprodukcja ryciny pod tym samym tytułem, wykonanej przez słynnego malarza i rytownika francuskiego Gustave'a Dorégo (1832-83).

Więcej ...

Papież apeluje o wolontariuszy angażujących się dla dobra wspólnego

2022-12-01 18:16

PAP/ETTORE FERRARI

Świat potrzebuje wolontariuszy i organizacji, angażujących się na rzecz dobra wspólnego – powiedział papież Franciszek w krótkim wideo komentującym papieską intencję modlitewną na grudzień.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Sport

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...