Reklama

Słudzy człowieka

Niedziela lubelska 42/2007

Abp Józef Życiński oraz prof. Louis G. Keith z USA - lekarz, który zorganizował i przeprowadził operację rozdzielenia sióstr syjamskich Weroniki i Wiktorii Paleń z Lublina - 1 października zostali uhonorowani tytułem doktora honoris causa Akademii Medycznej im. prof. Feliksa Skubiszewskiego w Lublinie.

Według ks. prof. Andrzeja Szostka, doktorat honoris causa otrzymują zwykle wybitni naukowcy, osoby zasłużone dla rozwoju nauki lub ci, którzy piastują ważne stanowiska w życiu publicznym i w sposób szlachetny i owocny przyczyniają się do rozwoju kultury humanistycznej. Obydwaj laureaci spełniają wszystkie te warunki.
Prof. Louis Keith, obecnie emerytowany profesor położnictwa i ginekologii, przez wiele lat związany z Uniwersytetem Northwestern w Chicago, wciąż współpracuje z Kliniką Położnictwa i Perinatologii lubelskiej Akademii Medycznej. W czasie uroczystości kwiaty wręczyły mu ośmioletnie Weronika i Wiktoria, dziewczynki, które przyszły na świat jako bliźnięta syjamskie. Wielu specjalistów, ze względu na to, że były zrośnięte klatką piersiową i brzuszkami oraz miały wspólne serce, mostek i wątrobę, nie dawało im szans na przeżycie. Dzięki determinizmowi lubelskich lekarzy i zaangażowaniu prof. Louisa Keitha, zostały pomyślnie rozdzielone w prywatnej klinice w Filadelfii i obecnie są zdrowe. Między innymi za ten heroizm w ratowaniu ludzkiego życia prof. Keith otrzymał honorowy doktorat.
Abp Józef Życiński został doceniony przez Akademię Medyczną za podejmowanie ważnych tematów na styku medycyny i etyki, związanych z transplantologią i badaniem nad embrionami. Podkreślając dorobek naukowy Metropolity, jego „działalność zmierzającą do umocnienia roli nauki w życiu społecznym oraz sposób, w jaki wypełnia swoje wysokie stanowisko w Kościele”, prof. Maria Słomka przypominała, że wśród zainteresowań badawczych Metropolity istotne miejsce zajmują tematy związane z medycyną oraz wskazała zaangażowanie abp. Życińskiego w publicznej debacie nt. etycznych aspektów transplantacji i eutanazji. „Dużo uwagi poświęca trosce o poszanowanie godności człowieka i jego praw, podejmując wiele problemów szczegółowych, także związanych z naukami biologicznymi i medycznymi, m.in. z problemami dotyczącymi transplantacji, eutanazji, stosunku między najnowszymi technologiami medycznymi a godnością człowieka - mówiła. - Jest orędownikiem i partnerem polskiego środowiska transplantologów i nefrologów w uświadamianiu społeczeństwu ogromnego znaczenia przeszczepiania narządów również w aspekcie ewangelicznej miłości bliźniego”. Przypomniała również postulat Księdza Arcybiskupa odnośnie do wprowadzenia międzynarodowego zbioru elementarnych wartościowań etycznych, jednoczących środowisko medyczne.
„Człowiek nie jest centrum wszechświata w sensie fizycznym, może jednak stanowić jego centrum duchowe, zmieniając zarówno siebie samego, jak i ewoluujący wszechświat” - podkreślał abp Życiński w wykładzie inauguracyjnym „Godność człowieka czy jakość życia?”. Zauważył, że pytanie to przybiera postać pytań o możliwości klonowania, badań na embrionach czy jakościowo nowe sytuacje, w których potrzebna jest ocena filozoficzna oraz wskazał, że ewolucja nie jest ślepą grą przypadku, ale „na poziomie ludzkiej kultury zależy w dużym stopniu od wyborów człowieka, jego mądrości, świata ideałów i wrażliwości moralnej”.

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Stanisław August Morawski

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem

Więcej ...

Naprawdę cudowny

pl.wikipedia.org

Przez minione 190 lat Cudowny Medalik stał się narzędziem licznych Boskich interwencji – uzdrowień, ocaleń i nawróceń.

Więcej ...

W hospicjum walczymy o godność i dobrostan pacjenta

2022-11-30 15:59

Materiał prasowy

Jest taka znana piosenka Wojciecha Młynarskiego z refrenem „Nie ma jak u mamy”. Prowadzimy hospicjum domowe dla dzieci, bo głęboko wierzymy, że te słowa są prawdziwe. Nieuleczalnie chore dziecko powinno być w domu, z bliskimi i nie powinno cierpieć. A my jesteśmy od tego, by mu to umożliwić.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Wiadomości

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Sport

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Św. Andrzej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Andrzej Apostoł

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...