Reklama

Słudzy człowieka

Niedziela lubelska 42/2007

Abp Józef Życiński oraz prof. Louis G. Keith z USA - lekarz, który zorganizował i przeprowadził operację rozdzielenia sióstr syjamskich Weroniki i Wiktorii Paleń z Lublina - 1 października zostali uhonorowani tytułem doktora honoris causa Akademii Medycznej im. prof. Feliksa Skubiszewskiego w Lublinie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Według ks. prof. Andrzeja Szostka, doktorat honoris causa otrzymują zwykle wybitni naukowcy, osoby zasłużone dla rozwoju nauki lub ci, którzy piastują ważne stanowiska w życiu publicznym i w sposób szlachetny i owocny przyczyniają się do rozwoju kultury humanistycznej. Obydwaj laureaci spełniają wszystkie te warunki.
Prof. Louis Keith, obecnie emerytowany profesor położnictwa i ginekologii, przez wiele lat związany z Uniwersytetem Northwestern w Chicago, wciąż współpracuje z Kliniką Położnictwa i Perinatologii lubelskiej Akademii Medycznej. W czasie uroczystości kwiaty wręczyły mu ośmioletnie Weronika i Wiktoria, dziewczynki, które przyszły na świat jako bliźnięta syjamskie. Wielu specjalistów, ze względu na to, że były zrośnięte klatką piersiową i brzuszkami oraz miały wspólne serce, mostek i wątrobę, nie dawało im szans na przeżycie. Dzięki determinizmowi lubelskich lekarzy i zaangażowaniu prof. Louisa Keitha, zostały pomyślnie rozdzielone w prywatnej klinice w Filadelfii i obecnie są zdrowe. Między innymi za ten heroizm w ratowaniu ludzkiego życia prof. Keith otrzymał honorowy doktorat.
Abp Józef Życiński został doceniony przez Akademię Medyczną za podejmowanie ważnych tematów na styku medycyny i etyki, związanych z transplantologią i badaniem nad embrionami. Podkreślając dorobek naukowy Metropolity, jego „działalność zmierzającą do umocnienia roli nauki w życiu społecznym oraz sposób, w jaki wypełnia swoje wysokie stanowisko w Kościele”, prof. Maria Słomka przypominała, że wśród zainteresowań badawczych Metropolity istotne miejsce zajmują tematy związane z medycyną oraz wskazała zaangażowanie abp. Życińskiego w publicznej debacie nt. etycznych aspektów transplantacji i eutanazji. „Dużo uwagi poświęca trosce o poszanowanie godności człowieka i jego praw, podejmując wiele problemów szczegółowych, także związanych z naukami biologicznymi i medycznymi, m.in. z problemami dotyczącymi transplantacji, eutanazji, stosunku między najnowszymi technologiami medycznymi a godnością człowieka - mówiła. - Jest orędownikiem i partnerem polskiego środowiska transplantologów i nefrologów w uświadamianiu społeczeństwu ogromnego znaczenia przeszczepiania narządów również w aspekcie ewangelicznej miłości bliźniego”. Przypomniała również postulat Księdza Arcybiskupa odnośnie do wprowadzenia międzynarodowego zbioru elementarnych wartościowań etycznych, jednoczących środowisko medyczne.
„Człowiek nie jest centrum wszechświata w sensie fizycznym, może jednak stanowić jego centrum duchowe, zmieniając zarówno siebie samego, jak i ewoluujący wszechświat” - podkreślał abp Życiński w wykładzie inauguracyjnym „Godność człowieka czy jakość życia?”. Zauważył, że pytanie to przybiera postać pytań o możliwości klonowania, badań na embrionach czy jakościowo nowe sytuacje, w których potrzebna jest ocena filozoficzna oraz wskazał, że ewolucja nie jest ślepą grą przypadku, ale „na poziomie ludzkiej kultury zależy w dużym stopniu od wyborów człowieka, jego mądrości, świata ideałów i wrażliwości moralnej”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i pornografię

2025-01-24 08:11

wPolsce24.pl/zrzut ekranu

Niedawno otwarte Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie miało być symbolem nowoczesności i kultury na najwyższym poziomie. Tymczasem oferta wydawnicza dostępna w muzealnym sklepie wzbudza kontrowersje i skłania do refleksji nad tym, w jakim kierunku zmierza współczesna sztuka i kultura - informuje wPolsce24.pl.

Więcej ...

Św. Tomasz z Akwinu

pl.wikipedia.pl

Więcej ...

Watykan/ Dokument: AI szansą, ale człowiek może przez nią stać się niewolnikiem maszyn

2025-01-28 08:12

Adobe.Stock

Sztuczna inteligencja (AI) jest szansą, ale człowiek może z jej powodu stać się niewolnikiem maszyn - to główna myśl z noty watykańskich Dykasterii: Nauki Wiary oraz Kultury i Edukacji na temat relacji między sztuczną inteligencją i inteligencją człowieka. Wcześniej o AI wypowiadał się papież Franciszek.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Święty Boże, Święty Mocny, zbaw nas od złego!

Wiara

Święty Boże, Święty Mocny, zbaw nas od złego!

Świadectwo: I żyli długo i szczęśliwie. Rodzice i ich...

Wiara

Świadectwo: I żyli długo i szczęśliwie. Rodzice i ich...

Skandal! Nowacka:

Wiadomości

Skandal! Nowacka: "Na terenie okupowanym przez Niemcy...

Prokuratura chce umieszczenia zabójcy księdza ze Szczytna...

Wiadomości

Prokuratura chce umieszczenia zabójcy księdza ze Szczytna...

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Niedziela Kielecka

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Kościół

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Wiara

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Wiadomości

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Wiadomości

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...