Reklama

Relikwie św. Dominika w Sosnowcu

To była wielka chwila dla ministrantów, grup młodzieżowych, scholi, kobiet oczekujących na potomstwo, ale także wszystkich wiernych, którzy zdecydowali się odwiedzić kościół św. Rafała Kalinowskiego w Sosnowcu. 5-6 października w świątyni, w której pracę duszpasterską prowadzą salezjanie, wystawione były relikwie św. Dominika Savio. W tym roku trwa bowiem peregrynacja relikwii w Polsce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

24 godziny modlitw

Relikwie św. Dominika przebywały w Sosnowcu 24 godziny. W piątek, 5 października o 15.30 przed ołtarzem stanął oszklony sarkofag, przedstawiający figurę św. Dominika zachwyconego widokiem nieba w momencie śmierci. Po godzinnym nabożeństwie, któremu towarzyszył sakrament pokuty, Mszę św. z udziałem dzieci sprawował ks. inspektor Bolesław Kaźmierczak. O godz. 18 Eucharystii przewodniczył ks. prepozyt Karol Malasiewicz. „Piękne i głęboko przeżywała bliskie spotkanie ze swoim Patronem młodzież, która uczciła go Mszą św. i refleksyjnym czuwaniem, wypełnionym rozważaniami, śpiewem i modlitwą, a zakończonym tradycyjnym u salezjanów słówkiem wieczornym w późnych już godzinach nocnych” - relacjonuje Joanna Sobczyk. Sobota rozpoczęła się poranną Mszą św. Następnie modlili się starsi i chorzy, później siostry zakonne diecezji sosnowieckiej. Głównym uroczystościom przewodniczył, wczesnym popołudniem, bp Adam Śmigielski SDB. Było to jednocześnie pożegnanie relikwii w naszej diecezji.

W pogoni za świętością

Bp Adam Śmigielski podkreślił młody wiek, ale i bogatą spuściznę Świętego. „Gdy umierał miał 15 lat, nie wybudował żadnego kościoła, nie napisał żadnej książki, nie zrobił niczego specjalnego. A jednak urzeka nas swoim człowieczeństwem. Bo prawdziwy święty to przede wszystkim prawdziwy człowiek” - mówił Biskup. Dodał, że jeśli ktoś nie szanuje drugiego człowieka, nie może być świętym, choćby nawet codziennie odmawiał setki modlitw. „Widzimy takich ludzi, którzy z wielką ochotą publicznie się modlą, pokazują swoją pobożność w świetle reflektorów, ale ich życie zaprzecza wypowiadanym słowom. Modlą się przed figurą, a diabła mają za skórą” - podkreślił Ordynariusz. Ksiądz Biskup przypomniał również, że św. Dominik Savio w dniu I Komunii św. postawił sobie cztery zasady: częstą spowiedź i Komunię św., nie opuszczanie niedzielnej Mszy św., traktowanie Jezusa i Maryi jako najlepszych przyjaciół i unikanie za wszelką cenę grzechu śmiertelnego. „I to powinniśmy naśladować, chcąc być świętymi, bo wszyscy jesteśmy powołani do świętości” - zaapelował bp Śmigielski.

Katecheza relikwiarza

Urna, która zawiera kości św. Dominika Savio, jest wielkim relikwiarzem w formie przezroczystej szkatuły. Do jej budowy użyto brązu, kryształu, żywicy syntetycznej, prawdziwych tkanin do ubrania i gładkiego jedwabiu. Części wykonane z brązu przedstawiają epizody z życia św. Dominika. Płaskorzeźba od strony głowy przedstawia duchowość św. Dominika - Święty w postawie skupienia i modlitwy zwrócony do kielicha i chleba symbolizujących Eucharystię, a za jego plecami Niepokalana i ks. Bosko. W ten sposób oddano zasadnicze elementy i punkty odniesienia jego duchowości, którymi były: modlitwa, Eucharystia, Maryja i ks. Bosko. Druga płaskorzeźba, od strony nóg, przestawia św. Dominika w działaniu - Święty pochylony nad chorym, potrzebującym; z prawej strony scena, w której św. Dominik rozdziela dwóch gwałtownych i wymierzających sobie ciosy kolegów. Te sceny wyrażają pozytywny styl życia, a także angażowanie się społeczne oraz otwartość na innych. W części dolnej urny, w trójkątach, zostały wyryte niefiguratywne kształty pełne dynamiki, które oddają zasadnicze cechy sposobu życia św. Dominika: z lewej - otwartość na wezwanie - słuchanie, w środku - odpowiedź pełna akceptacji - osobiste „tak”, z prawej - ogromna stałość w dążeniu do celu - determinacja.
Św. Dominik, chociaż w pozycji leżącej, jest przedstawiony jako żyjący i w momencie ekstazy, tak więc w ruchu. Postura Świętego została oddana na podstawie badań, jakim zostały poddane zachowane szczątki. Obserwacje, badania i odlew gipsowy czaszki pozwoliły poznać kształt głowy. Te dane oraz znane opisy Świętego pochodzące od osób, które go znały, pomogły w rekonstrukcji ciała i twarzy.
Dominiku Savio był pierwszym Świętym wychowankiem założyciela salezjanów. Urodził się 2 kwietnia 1842 r. W wieku 12 lat został przyjęty przez ks. Bosko do oratorium na Valdocco. Zmarł 9 marca 1857 w Mondonio, w wieku niespełna 15 lat. 12 czerwca 1954 r. papież Pius XII ogłosił go Świętym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święty Brunon-Bonifacy z Kwerfurtu - arcybiskup misyjny

Fragment fresku przedstawia męczeńską śmierć z rąk pogan św. Brunona z Kwerfurtu

pl.wikipedia.org

Fragment fresku przedstawia męczeńską śmierć z rąk pogan św. Brunona z Kwerfurtu

W kalendarzu liturgicznym przypada 12 lipca wspomnienie obowiązkowe św. Brunona-Bonifacego z Kwerfurtu - mnicha benedyktyńskiego, kapelana cesarskiego, arcybiskupa misyjnego i męczennika. W 2009 r. Kościół uroczyście obchodził 1000. rocznicę jego męczeńskiej śmierci w okolicach Giżycka.

Więcej ...

Szokujące tezy "eksperta" demografii: Otwórzmy granice i będzie nas 70 milionów

2025-07-11 09:43

screenshot

GUS szacuje, że w 2060 r. będzie nas 30,9 mln. Od lat demografowie łamią sobie głowy, w jaki sposób powstrzymać ten zatrważający trend. W dyskusji akademickiej właśnie pojawiły się radykalne głosy, by... szeroko otworzyć granice i problem się sam rozwiąże. - Jeśli nie migracja, to na dzisiaj nie ma innej możliwości powstrzymania procesu wyludniania się naszego kraju - twierdzi prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego.

Więcej ...

Prezydent: z Michniowem miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie

2025-07-12 15:12
Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943

pl.wikipedia.org

Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 82. rocznicy pacyfikacji Michniowa podkreślił, że w zamyśle niemieckiego okupanta miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie. Dodał, że pamięć o ofiarach zbrodni to ważny element tożsamości całego narodu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką