Reklama

XIV inauguracja w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu

Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami
Dz 1, 8

W imię Pana - in nomine Domini - 87 kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu rozpoczęło nowy rok akademicki 2007/2008. Oficjalne uroczystości inauguracyjne miały miejsce 5 października w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, trzeba zaznaczyć, że klerycy rozpoczęli rok formacyjny wcześniej, w dniach od 26 do 29 września, rekolekcjami prowadzonymi przez ks. Jarosława Kaźmierczaka. Zwieńczeniem rekolekcji była uroczysta Msza św. pod przewodnictwem rektora Wyższego Seminarium Duchownego ks. prał. dr. Krzysztofa Lewandowskiego, w trakcie której 14 kleryków III roku otrzymało strój duchowny.
Obchody inauguracji w auli seminaryjnej rozpoczęły się pieśnią „Gaude Mater Polonia” wykonaną przez chór klerycki, prowadzony przez ks. dr. Mariusza Klimka. Następnie zebranych gości przywitał Rektor Wyższego Seminarium Duchownego. Słowa szczególnego podziękowania skierował do pasterza diecezji bp. Andrzeja Suskiego, który w przededniu inauguracji obchodził 21. rocznicę sakry biskupiej. W wystąpieniu Ksiądz Rektor mówił m.in., że seminarium to księżowska szkoła dla osób, które odczytały powołanie do służby Bogu i Kościołowi. Przygotowanie do tej posługi trwa 6 lat, a formacja odbywa się na 4 podstawowych płaszczyznach: intelektualnej - studia filozoficzno-teologiczne, które klerycy odbywają na Wydziale Teologicznym UMK; duchowej - to charakterystyczna cecha formacji seminaryjnej w stosunku do innych uczelni, jako że jest ona przeniknięta życiem duchowym (Msza św., modlitwy, dni skupienia, rekolekcje); pastoralnej - wyrażającą się w szeregu praktyk duszpasterskich w parafiach, udziale w obozach i koloniach, rekolekcjach oazowych, pielgrzymkach, działalności wolontariackiej w hospicjum i Caritas; oraz ludzkiej. Te działanie mają na celu „zainicjowanie autentycznego procesu kształtowania wrażliwości pasterskiej i przygotowanie do świadomego i dojrzałego przyjęcia odpowiedzialności za działalność duszpasterską Kościoła”. Ksiądz Rektor wyraźnie podkreślił, że podstawą, fundamentem formacji jest formacja ludzka, gdyż kapłan ma być pomostem, a nie przeszkodą w spotkaniu z Jezusem Chrystusem, Odkupicielem człowieka. Przypomniał, że tylko dobry człowiek może zostać dobrym kapłanem, dlatego proces formacji ludzkiej alumnów jest tak bardzo ważny. Od alumna wymaga się, aby był także człowiekiem krytycznego spojrzenia oraz oceny rzeczywistości i ludzi po to, by był człowiekiem nie tylko zapatrzonym w niebo, lecz także mającym kontakt z rzeczywistością. W tym spojrzeniu musi kierować się głęboką wiarą - mówił Ksiądz Rektor. Podkreślił również, że alumn musi być człowiekiem dojrzałym, umiejącym odpowiednio korzystać z daru wolności, powinien być człowiekiem sumienia oraz cechować się dojrzałymi relacjami z drugim człowiekiem. Podczas wystąpienia Ksiądz Rektor złożył podziękowania ks. kan. dr. Stanisławowi Suwińskiemu za 7-letnią posługę ojca duchownego oraz ks. kan. dr. Krzysztofowi Krzemińskiemu za 10-letnią posługę prefekta i wicerektora ds. wychowania.
Następnie nastąpiła immatrykulacja podczas, której 20 kleryków I roku złożyło ślubowanie, że „pragną pielęgnować w sobie dar powołania kapłańskiego, pilnie zdobywać wiedzę filozoficzno-teologiczną, dbać o dobre imię Seminarium oraz wielkodusznie odpowiadać na potrzeby Kościoła toruńskiego”. Po uroczystym ślubowaniu, kandydaci do kapłaństwa otrzymali legitymacje kleryckie. Dziekan alumnów Sławomir Lesicki skierował słowo, w którym życzył alumnom głębokiego zjednoczenia z Chrystusem, aby mogli za św. Pawłem powtórzyć słowa: „teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus”.
Tradycyjnie jednym z punktów inauguracji był wykład, który wygłosił redemptorysta o. dr Marek Kotyński na temat „Teologia odkupienia w ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy”. Następnie głos zabrali przedstawiciele władz samorządowych i uczelni wyższych, m.in.: wicewojewoda Marzenna Drab, prezydent Torunia Michał Zalewski oraz dziekan Wydziału Teologicznego ks. prof. dr hab. Jan Perszon. Na uroczystość przybyli również: poseł Anna Sobecka, przewodniczący Rady Miejskiej, rektorzy Seminariów Duchownych z Pelplina, Włocławka, Bydgoszczy i Płocka, przedstawiciele wyższych uczelni z województwa kujawsko-pomorskiego, wojska, policji i straży pożarnej, a także proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej - ks. Jerzy Molin oraz przedstawiciele duchowieństwa diecezji toruńskiej i wielu przyjaciół Seminarium.
Na zakończenie bp Andrzej Suski powiedział m.in., że w nazwie Seminarium Duchowne słowo „duchowne” nie jest tylko ozdobnikiem, ale słowo to wyznacza niejako tożsamość dla tej wspólnoty. Inne płaszczyzny są ważne i konieczne, gdyż duchowni mają być dojrzałymi ludźmi, ale nie wystarczą, bo sercem całej formacji jest duchowość - mówił Ksiądz Biskup. Dlatego pierwsza i ważniejsza inauguracja rozpoczęła się w wieczerniku seminaryjnym podczas rekolekcji.
Oficjalną część inauguracji zakończyła pieśń „Gaudeamus” wykonana przez chór klerycki. Uwieńczeniem uroczytości była Msza św. koncelebrowana w bazylice katedralnej Świętych Janów, pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego.

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”

Więcej ...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie.

Więcej ...

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:14

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż,...

Wiadomości

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż,...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...