Reklama

Inauguracja na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

„Ja jestem prawdą…”

4 października Wydział Teologiczny UMK zainaugurował 7 rok działalności. Tradycyjnie inauguracja rozpoczęła się Mszą św. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Suski Wielki Kanclerz Wydziału Teologicznego. W koncelebrze wzięli udział: biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski, dziekan Wydziału ks. dr hab. Jan Perszon oraz księża profesorowie i wykładowcy Wydziału Teologicznego. W homilii bp Andrzej Suski nawiązał do życia i działalności patrona dnia, św. Franciszka z Asyżu. Kaznodzieja mówił, że każdy święty jest dla nas przypomnieniem, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości, czyli do przełożenia Ewangelii na życie, jak tego dokonał św. Franciszek - świadek radykalizmu ewangelicznego, który podbił serca wielu współczesnych sobie ludzi. Kaznodzieja ukazał św. Franciszka jako tego, który swoją miłością ogarnął nie tylko Boga i człowieka, lecz także świat przyrody, ponieważ wiedział, że wszystko, co dobre i piękne ma ostatecznie swoje źródło w Bogu. Ksiądz Biskup wskazał, że dla nas wszystkich św. Franciszek stanowi wzór autentycznej miłości, nadziei i pokoju oraz umiłowania czystości i ubóstwa. Jest to możliwe dzięki zażyłej więzi z Jezusem Chrystusem oraz Jego Ewangelią, którą należy żyć każdego dnia.
Druga część inauguracji odbyła się w auli nowego obiektu Wydziału Teologicznego mieszczącego się przy ul. Gagarina. Na wstępie Chór Wydziału Teologicznego „Tibi Domine”, pod kierunkiem ks. dr. Mariusza Klimka, wykonał pieśń „Gaude Mater Polonia”. Następnie ks. dr hab. Jan Perszon przywitał zebranych gości, wśród których obecni byli m.in.: bp Andrzej Suski, bp Zbigniew Kiernikowski, rektorzy Wyższych Seminariów Duchownych z Torunia, Włocławka i Pelplina, przedstawiciel Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w osobie prorektora prof. dr. hab. Andrzeja Radzimińskiego oraz przedstawiciele władz samorządowych. Po przemówieniu Dziekana Wydziału, dokonano immatrykulacji, podczas której studenci I roku złożyli ślubowanie oraz otrzymali indeksy. Przedstawicielka studentów, Sandra Różyńska, mówiła o zaszczytnym, a zarazem odpowiedzialnym powołaniu teologa we współczesnym świecie.
Wykład inauguracyjny pt. „Tysiąc lat diecezji na Kujawach” wygłosił ks. dr hab. Witold Kujawski, UMK. Prelegent w syntetyczny sposób przedstawił dzieje pierwszej diecezji na Kujawach z siedzibą w Kruszwicy. Na zakończenie przemówił prorektor UMK prof. dr hab. Andrzej Radzimiński, który wyraził radość, że ten młody Wydział przez swoją działalność wpisał się pięknie w panoramę i struktury toruńskiego Uniwersytetu. W końcowym przemówieniu bp Andrzej Suski życzył profesorom, wykładowcom i studentom, aby w nowym roku akademickim zdobywali wiedzę, która szuka prawdy, wiedzie ku prawdzie i miłuje prawdę. Jednocześnie przypominając, że prawda to nie tylko coś, ale przede wszystkim Ktoś, że posiada wymiar osobowy. Tą prawdą jest Jezus Chrystus, doskonała harmonia myśli, słów i czynów, która ma moc przemieniać człowieka, aby na co dzień stawał się człowiekiem bardziej prawdziwym. Na zakończenie inauguracji chór „Tibi Domine” zaśpiewał „Gaudeamus igitur”.
Warto wspomnieć, że na Wydziale Teologicznym na 4 specjalnościach (kapłańskiej, pastoralno-katechetycznej, praca socjalna Caritas oraz nauki o rodzinie) rozpoczęło studia 490 studentów, w tym 80 studiów podyplomowych.

Wybrane dla Ciebie

Watykan: świecki prefektem Sekretariatu ds. Ekonomicznych

2022-11-30 12:57

Adobe Stock

Ojciec Święty przyjął rezygnację z urzędu prefekta Sekretariatu ds. Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej złożoną przez ks. Juana Antonio Guerrero Alvesa SJ. z powodów osobistych. Decyzja wejdzie w życie od czwartku 1 grudnia 2022 r. – poinformowali Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

Zostało mało czasu. Pomagają ciężko choremu Oliwierowi

2022-11-30 20:57
Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Agnieszka Smaza

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Wierni kilku parafii diecezji pomogli ciężko choremu Oliwierowi Komanowi z Wadowic.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Wiadomości

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Sport

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Św. Andrzej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Andrzej Apostoł

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...