Reklama

Św. Dominik Savio w podróży po archidiecezji wrocławskiej

Niedziela wrocławska 42/2007

Relikwie św. Dominika Savio przez 4 dni peregrynowały po archidiecezji wrocławskiej. Zorganizowaną przez salezjanów podróż po Polsce rozpoczęły 8 września w Warszawie, zakończą 25 października w Krakowie, odwiedzając 44 miejscowości. To już ostatnia zagraniczna pielgrzymka relikwii, gdyż po wizycie w Polsce relikwiarz zostanie zamontowany na stałe w ołtarzu głównym turyńskiej bazyliki Wspomożycielki Wiernych. Ważąca około 400 kg urna jest wielką przezroczystą szkatułą z figurą św. Dominika w środku, wykonaną z syntetycznej żywicy, w środku znajdują się kości świętego. Do budowy urny użyto brązu, kryształu, gładkiego jedwabiu do obić. Części wykonane z brązu przedstawiają epizody z życia św. Dominika, które charakteryzują jego osobowość. Postać św. Dominika, chociaż w pozycji leżącej, jest przedstawiona jako żyjąca i w momencie ekstazy, w ruchu. Figura oddaje piętnastoletniego chłopca. Ubranie nawiązuje do czasu i miejsca życia świętego, a jego posturę odtworzono na podstawie badań, jakim zostały poddane zachowane szczątki. Św. Dominik jest patronem ministrantów, kobiet spodziewających się dziecka oraz małżeństw starających się o potomstwo.

Parafia Chrystusa Króla we Wrocławiu

Pierwszą wrocławską parafią, która 6 października przyjęła relikwie świętego, była parafia pw. Chrystusa Króla, przy której działa prowadzone przez salezjanów liceum imienia św. Dominika.Savio. Dla wszystkich uczniów i parafian było to ogromne przeżycie - oprócz uroczystych Mszy św., czuwań, odbyło się tu także specjalne nabożeństwo dla rodziców spodziewających się potomstwa lub mających problem z jego poczęciem.

Parafia św. Michała Archanioła we Wrocławiu

W parafii św. Michała Archanioła, obchodzącej tydzień wcześniej uroczysty odpust połączony z 60. rocznicą przybycia i posługi księży salezjanów w tej wspólnocie, odbyła się Eucharystia i spotkanie służby liturgicznej, na które przybyli młodzi ministranci z całej archidiecezji. W słowie skierowanym do służby liturgicznej abp Marian Gołębiewski podkreślił, że św. Dominik to dla ministrantów wzór całkowitego oddania się służbie Bogu, wspaniały patron. - Módlcie się, aby św. Dominik nauczył was tego wielkiego respektu i miłości do wielkich tajemnic wiary, do świętości - przekonywał Metropolita Wrocławski.

Reklama

Parafia Najświętszego Serca Jezusowego we Wrocławiu

Podczas uroczystości w parafii Najświętszego Serca Jezusowego hołd św. Dominikowi oddali studenci ze wszystkich wrocławskich duszpasterstw akademickich, a studenckie czuwanie poprowadziło salezjańskie DA „Most”.

Św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śl.

9 października z Wrocławia relikwie przewieziono do parafii św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej, gdzie w Eucharystiach uczestniczyli uczniowie i nauczyciele okolicznych szkół średnich, gimnazjów, podstawówek i przedszkoli, czynnie włączając się w przeżywanie peregrynacji.
Ze Środy Śląskiej relikwie św. Dominika pojechały dalej na Dolny Śląsk, do Lubina i Twardogóry, a stamtąd do Zabrza.

Wybrane dla Ciebie

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie.

Więcej ...

Inauguracja Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej

2022-12-05 18:35
Podczas spotkania inauguracyjnego

Ilona Baran

Podczas spotkania inauguracyjnego

Dziś odbyło się inauguracyjne spotkanie Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej. W jej skład weszły osoby z różnych środowisk, także kościelnego, które reprezentowane jest przez abp. Józefa Kupnego.

Więcej ...

Różaniec Rodziców zaprasza do Katedry Oliwskiej

2022-12-06 12:36

Karol Porwich/Niedziela

W 16. rocznicę zawierzenia Różańca Rodziców Matce Bożej Oliwskiej wspólnota zaprasza 8 grudnia do katedry w Gdańsku-Oliwie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Wiara

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła...

Kościół

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła...

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Święci i błogosławieni

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...