Reklama

750 lat biskupiego grodu nad Narwią

23 września Pułtusk obchodził 750-lecie swej lokacji. Miasto od początku istnienia przez kilkaset lat było własnością biskupów płockich. Uroczystości jubileuszowej, stanowiącej zarazem odpust ku czci św. Mateusza, przewodniczył w pułtuskiej bazylice bp Piotr Libera.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pasterza diecezji, który w tej roli po raz pierwszy znalazł się w Pułtusku, serdecznie przywitał miejscowy proboszcz i dziekan ks. kan. Wiesław Kosek. Do słów powitania dołączył się również burmistrz Wojciech Dębski, przypominając, że „wprawdzie miasto już nie jest własnością biskupów płockich, ale nasza wdzięczność i przywiązanie do Kościoła sprawiają, że każdy następca dobrodziejów nadnarwiańskiego grodu może czuć się w nim jak w domu”. Dodał też, że współczesna społeczność Pułtuska może podpisać się pod liczącym sobie 180 lat zapisem, który głosi, że „nie mogli biskupi płoccy lepiej dochodów swoich używać, jak obracając je na tak zbawienne zakłady, które do dziś w Pułtusku widzieć się dają”.
W homilii Biskup Płocki nawiązał do postaci patrona miasta - św. Mateusza i pytał, czego mieszkańcy nadnarwiańskiego grodu mogą się od niego nauczyć. Podkreślił, że Ewangelista przeżył w swoim życiu trudny dylemat: zostać nadal celnikiem i za względnie dobrą sytuację materialną wysługiwać się rzymskim okupantom, czy też pójść za Jezusem. „Mateuszowy dylemat: kogo wybrać - dobrą sytuację materialną czy Jezusa - stał się codziennością życia” - mówił Biskup Płocki. Kaznodzieja ukazywał także, jak współcześnie mogą wyglądać tego typu dylematy. „Co wybrać: przyjemne życie z cudzą żoną czy przykazanie »nie cudzołóż«? Dobre miejsce na liście wyborczej w nowym ugrupowaniu czy jedność w dążeniu do naprawy Polski? Handel w niedzielę czy obecność na Mszy św.?” - pytał Ksiądz Biskup. Biskup Piotr zwrócił uwagę, że nawet pozostając Apostołem, Mateusz nie wyrzekł się ekonomicznego sposobu myślenia. „Jako jedyny z Ewangelistów zanotował przypowieść o skarbie ukrytym w roli” - mówił bp Libera, wyjaśniając, że być może w tej przypowieści patron Pułtuska odnalazł historię swego życia i powołania. Mimo że chciałoby się wydobyć sam skarb, to Jezus naucza, że trzeba go nabyć wraz z rolą, która symbolicznie reprezentuje wszelkie trudności, jakie wiążą się z wyborem konkretnej drogi życiowej. „Ojcostwo i macierzyństwo niosą ze sobą trudy i wyrzeczenia, władza - trudy i upokorzenia, stanowisko lekarza - poświęcenie, w powołanie nauczyciela wpisane jest cierpienie” - wyjaśniał Pasterz. Ksiądz Biskup zachęcał także mieszkańców Pułtuska, by umieli pójść w życiu drogą, którą wskazuje św. Mateusz.
Na zakończenie Eucharystii Biskup Płocki poświęcił figurę św. Mateusza, zaś po zakończeniu odpustowej procesji stanął do pamiątkowej fotografii wraz ze wszystkimi obecnymi w kościele Mateuszami.
Warto podkreślić, że uroczysta odpustowa Eucharystia była kulminacyjnym obchodem nie tylko jubileuszu 750-lecia miasta, ale także znacznie skromniejszego jubileuszu 10-lecia Dni Patrona Pułtuska. Tegoroczne Dni zainaugurowała uroczysta sesja Rady Miasta, która - jak zawsze podczas Dni Patrona - odbyła się na rynku przed ratuszem. Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o nadaniu miastu sztandaru, na którym widnieje herb Pułtuska z łacińskim napisem „Civitas Pultovia” oraz datami „1257-2007” oraz postać św. Mateusza. Sztandar poświęcił ks. kan. Wiesław Kosek.
Tuż po sesji Rady najdłuższy rynek Europy zapełnił się kolorowymi postaciami w historycznych strojach - w swój doroczny marsz wyruszył bowiem „Barwny korowód”. Obok reprezentantów władz przez Rynek przemaszerowali przedstawiciele różnych instytucji miasta, m.in. Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości, Muzeum Regionalnego, Pułtuskiej Biblioteki Publicznej im. Joachima Lelewela i Domu Polonii. Nie zabrakło nauczycieli i uczniów wszystkich szczebli nauczania - od przedszkola po szkoły średnie. Uczniowie każdej ze szkół ubrani byli w inne stroje, pokazujące bądź elementy charakterystyczne dla danej placówki (np. postać patrona i ludzi z jego czasów), bądź np. stroje nawiązujące do wielkich dzieł literackich. Niektóre szkoły i przedszkola miały zresztą sposobność pokazania się szerszej publiczności podczas „Prezentacji pułtuskich szkół”.
Jak zawsze przygotowano niezwykle bogatą ofertę kulturalną. Przed pułtuszczanami i gośćmi wystąpiły m.in. takie gwiazdy, jak Edyta Geppert, Golec uOrkiestra czy kabaret OT.TO. Nie zabrakło pokazów formacji tanecznych działających w ramach Klubu „Show Dance” Olgi Nitkowskiej. Swe umiejętności zaprezentowali także młodzi artyści rozwijający swe talenty w Miejskim Centrum Kultury i Sztuki.
Ważną część Dni Patrona stanowią zawsze zmagania sportowe. W ich ramach odbyły się m.in. Mateuszowe Regaty Kajakowe, mistrzostwa w przeciąganiu liny, zawody lekkoatletyczne, turnieje: tenisa ziemnego, szachowy i koszykówki ulicznej, a także zawody wędkarskie o puchar Dziekana. Po raz pierwszy odbył się także turniej piłkarskich dzikich drużyn.
Pułtusk jako miejscowość liczy ponad 1000 lat. Prawa miejskie nadane przez księcia Ziemowita I uzyskał w 1257 r. Od tego czasu aż do XIX wieku miasto było własnością biskupów płockich, którzy w przeciągu wieków bardzo troszczyli się o jego rozwój. W 1449 r. z inicjatywy bp. Pawła Giżyckiego powstała tu gotycka kolegiata, przebudowana w XVI wieku w stylu renesansowym. Z tamtego czasu pochodzą odkrywane od ponad 10 lat (z inicjatywy proboszcza ks. kan. Wiesława Koska) przepiękne malowidła, umieszczone na ścianach i unikatowym kasetonowym sklepieniu.
W 1594 r. w Pułtusku powstało jedno z pierwszych w Polsce seminariów duchownych, przez wiele lat działało także słynne kolegium jezuickie, z którym związani byli - jako uczniowie i nauczyciele - m.in. ks. Piotr Skarga, ks. Maciej Sarbiewski, ks. Jakub Wujek i św. Andrzej Bobola. Tu tworzyli także wybitni pisarze: Henryk Sienkiewicz i Wiktor Gomulicki.
Obecnie Pułtusk kontynuuje swe wspaniałe religijne i edukacyjne tradycje. Wyrazem jego związków z biskupstwem płockim jest m.in. herb, w który wpisany jest pastorał, a także działające tu Biskupie Dzieła Charytatywne prowadzone przez diecezjalną Caritas. W mieście działa także znakomita Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora, mieniąca się spadkobierczynią dawnego kolegium jezuickiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Marek Jędraszewski odebrał nagrodę im. Henryka Pobożnego

2025-04-06 09:27

ks. Waldemar Wesołowski

Już po raz VI Bractwo Henryka Pobożnego działające w Legnicy wręczyło nagrodę im. Henryka Pobożnego.

Więcej ...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od września 2026 r.

2025-03-31 07:12
Bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Bp Artur Ważny

Powszechne katechezy w parafiach ruszą od września 2026 r. - powiedział PAP przewodniczący Zespołu Roboczego KEP ds. Katechezy Parafialnej bp Artur Ważny. Przyznał, że impulsu do przyspieszenia prac nad odnową katechezy parafialnej dostarczyły decyzje MEN w sprawie organizacji lekcji religii w szkole.

Więcej ...

Peregrynacja obrazu Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski

2025-04-06 10:42
Wczoraj obraz przybył do Garnizonu Międzyrzecz

Karolina Krasowska

Wczoraj obraz przybył do Garnizonu Międzyrzecz

W parafiach wojskowych Ordynariatu Polowego trwa peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski. Wczoraj obraz przybył do Garnizonu Międzyrzecz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami