Dnia 7 października br. do kościoła pw. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu licznie przybyło duchowieństwo, Urząd Miasta, Starostwo, przedstawiciele Wojska Polskiego - kapitan straży granicznej w Golińsku kpt. Mirosław Mazur, poczty sztandarowe oraz wierni z całego Wałbrzycha. Przybyli, by modlitwą uczcić pamięć wspaniałego, wybitnego bohatera, który całe życie poświęcił Ojczyźnie, a któremu nie dane było urodzić się, ani umrzeć w wolnej Polsce. W powojennej Polsce podeptano jego zasługi, odebrano obywatelstwo i skazano na wygnanie i zapomnienie.
W imieniu Rady Parafialnej i Akcji Katolickiej oraz całej wspólnoty parafialnej mgr inż. Leszek Olszewski podziękował bp. Ignacemu Dec za przybycie i uświetnienie swoim udziałem tego historycznego i patriotycznego aktu poświecenia tablicy pamiątkowej - stanowiącej wyraz hołdu i uczczenia dla wiecznej pamięci wielkiego Polaka i patrioty - gen. Władysława Andersa, wybitnego dowódcy II Korpusu Polskiego i bohatera narodowego uosabiającego niezłomną postawę Polaków na obczyźnie, ich tragiczne losy oraz wierność ideałom, o które walczył naród polski. Podkreślił, że dzisiejsze uroczystości są dniem uhonorowania pamięci jego żołnierzy, których wyprowadził z „imperium zła”, sowieckiego domu niewoli określanej mianem GOLGOTY WSCHODU narodu polskiego. Dziesiątki tysięcy Polaków rzuconych na bezkresne przestrzenie „nieludzkiej ziemi” zawdzięczały mu życie, przywrócenie godności i nadziei. Kończąc pięknie przedstawiony życiorys Generała, p. Olszewski powiedział: „Matko Boska Zwycięska, Matko Boska Kozielska, prowadź ich, wiernych synów swojej Ojczyzny, na wieczną wartę do Domu Ojca, na chwałę Tego który dał im zwycięstwo wieczne - Boga w Trójcy Świętej Jedynego”.
Ksiądz Biskup poprowadził procesję dookoła kościoła z figurką Matki Bożej Różańcowej, podczas której odmawiano Różaniec i zatrzymywano się przy Krzyżach Misyjnych. Szczególne wrażenie na wszystkich zrobił ołtarz przy krzyżu z roku 1981 postawiony przez Solidarność. Modlitwa była za wszystkich, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Wspominano ofiary stanu wojennego, żołnierzy i dowódcę gen. Andersa. Licznie i z wielkim zaangażowaniem w modlitwie różańcowej uczestniczyły dzieci, młodzież, kombatanci i poczty sztandarowe.
Po wspólnej modlitwie prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski przybliżył postać gen. Władysława Andersa i jego walkę o niepodległość Rzeczypospolitej.
Następnie ks. prał. Julian Źrałko, gospodarz parafii, poprosił Księdza Biskupa o odprawienie Mszy św. i poświęcenie tablicy upamiętniającej postać gen. Władysława Andersa i żołnierzy.
Ksiądz Biskup wszystkich serdecznie powitał na uroczystościach odpustowych. Wspomniał czasy, w których niszczono przeciwników ideologii narodowej i zło, które panowało długie lata. Tragedia, która szczególnie nas Polaków dotknęła, wśród których był gen. Anders i gen. Sikorski - najbardziej świetne postacie naszych czasów, kiedy ludzie bronili się nie tylko karabinami, ale również różańcem. Przedstawił powstanie i historię różańca. W tej historii różańca szczególne były objawienia i wzmogła się modlitwa wiernych, gdy zagrożony był Kościół, człowiek i naród. W życiu Andersa w trakcie wydarzeń więziennych na Łubiance, gdzie bolszewicy zerwali mu z szyi medalik z Matką Boską Częstochowską, rzucili na ziemię i podeptali. I wtedy na ich śmiech rosła w nim silna, niezachwiana wiara. I ciągle widział twarz Matki Częstochowskiej. Czuł jej opiekę nad sobą. Ona dodawała sił do zwalczania słabości w tych ciężkich chwilach.
Dostojny Pasterz podkreślił, że Maryi podoba się ten, kto się modli na różańcu i jest pewne, że ma przepustkę do nieba. Módlmy się, by nas strzegła teraz i w godzinę śmierci naszej - Maryjo, módl się za nami. Proboszcz parafii ks. Julian Źrałko, gospodarz wyjątkowych religijno-patriotycznych uroczystości podziękował wszystkim za przybycie.
Po Mszy św. nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej gen. Władysława Andersa oraz złożenie kwiatów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu