Reklama

Kościół

Abp Depo: krzyż na przekór wrogom zabłyśnie nadzieją poza granicą śmierci

youtube.com

Odłożone zostały wielkopostne fiolety, bo miłość Chrystusa przysiadła na progu Wieczernika ucząc nas służby pokornej i cichego trwania. Czerwienią bólu i krwi zawołał w Wielki Piątek, a Chrystusowy krzyż na przekór wrogom zabłyśnie nadzieją poza granicą śmierci - mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski podczas wielkopiątkowej liturgii w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Modlono się też za udręczonych trwającą epidemią.

- Oto sprawca zbawienia wiecznego jest jednocześnie ofiarą z siebie samego dla nas. Nikt mi życia nie odbiera, ja sam od siebie je daję, bo ja za was poświęcam w ofierze samego siebie – zauważył kaznodzieja. Przekonywał, że powraca dzisiaj ważne i moce pytanie św. Jana Pawła II: czy Pan Bóg mógł pójść dalej w swoim zbliżeniu się do człowieka? - Ośmielam się powiedzieć, może wypowiadam szaleństwo, ale Pan Bóg poszedł za daleko, bo przekroczył granice ludzkiego rozumowania i ludzkiego serca, bo nie tylko dał Syna, ale pozwolił Go zabić – powiedział abp Depo.

Jak przypomniał „dlatego świat na sposób Greków będzie uważał to za głupstwo, a na sposób Żydów za zgorszenie, a dla nas którzy żeśmy uwierzyli i będą wierzyć, jest On mocą i mądrością od Boga”.

Odłożone zostały wielkopostne fiolety, bo miłość Chrystusa przysiadła na progu Wieczernika ucząc nas służby pokornej i cichego trwania. Czerwienią bólu i krwi zawołał w Wielki Piątek a Chrystusowy krzyż, na przekór wrogom, zabłyśnie nadzieją poza granicą śmierci - mówił duchowny.

Reklama

Dodawał, że „wierzymy i ufamy, że prawda o Chrystusowym Zmartwychwstaniu jeszcze raz rozjaśni mroki w dzisiejszą ciemność, ową dolinę ciemności i śmierci, przez którą przechodzimy a eucharystyczny Jezus zaprosi nas do współuczestnictwa w Jego życiu spożywając Jego Ciało i Krew”.

Na koniec swych rozważań abp Wacław Depo zwrócił się do Maryi, Matki Chrystusa i Odkupiciela. - Niewiasto Eucharystii nie przestawaj nas przybliżać do Chrystusa, do tajemnicy Jego Ciała i Krwi. Bądź z nami w każdy czas – prosił metropolita częstochowski.

W czasie modlitwy wiernych zanoszone były błagania za „udręczonych trwającą epidemią koronawirusa, by w tych nieszczęśliwych dniach mogli znaleźć pociechę w Bożym Miłosierdziu”.

Reklama

Na zakończenie nabożeństwa Jezus obecny w Najświętszym Sakramencie został złożony do Grobu, który tradycyjnie znajduje się w kaplicy Matki Bożej. Jest umieszczony jednak nie na środku, ale po prawej stronie, obok bocznego ołtarza. W wystroju przypomina o zwierzeniu Maryi dwóch wielkich jasnogórskich pielgrzymów i czcicieli Jasnogórskiej Matki Kościoła, papieża Jana Pawła II w setną rocznicę jego urodzin i kard. Stefana Wyszyńskiego przed zbliżającą się beatyfikacją.

Adoracja Jezusa w grobie potrwa całą noc i prowadzano będzie przez paulinów. Można do niej dołączyć poprzez transmisje internetowe online np. na jasnogórskim kanale YouTube i w TVP VOD. - Nie pozwólmy, by warunki zewnętrzne, czas pandemii, zaburzył nam to, co mamy najpiękniejszego, czyli doświadczenie zbawiającego Boga - mówi koordynujący nocne czuwanie przy Grobie Pańskim, o. Michał Legan.

2020-04-10 20:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na Jasnej Górze 28 maja rozpoczyna się „Nocne kołatanie”

2020-05-26 10:27

www.archiczest.pl

W odpowiedzi na apel abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, ks. Adam Polak, sekretarz Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie zaprasza na „Nocne kołatanie u Matki Najświętszej na progu beatyfikacji Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego”.

Więcej ...

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

2020-05-23 18:19

Facebook.com

Jolanta Lange wcześnie nazywała się Jolanta Gontarczyk i jako tajny współpracownik komunistycznego wywiadu TW Panna inwigilowała ks. Franciszka Blachnickiego. Jej fundacja nadal otrzymuje gigantyczne pieniądze z warszawskiego ratusza

Więcej ...

Prymas Stefan Wyszyński – kandydat na ołtarze

2020-05-26 12:18

www.prymaswyszyński.pl

Kard. Stefan Wyszyński

W czwartek 28 maja przypada 39. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia. Z tej okazji – dziś i jutro – w serwisie Katolickiej Agencji Informacyjnej znajdziecie Państwo liczne materiały, obrazujące historyczne dokonania i różne aspekty nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...

Wiadomości

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Prezydent zdecydował o powołaniu Małgorzaty Manowskiej...

Wiadomości

Prezydent zdecydował o powołaniu Małgorzaty Manowskiej...

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Uleczony z głuchoty – cud Jana Pawła II w dniu urodzin

Niedziela Wrocławska

Uleczony z głuchoty – cud Jana Pawła II w dniu urodzin

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Życzenia dla Papieża

Życzenia dla Papieża