Reklama

Złoty jubileusz parafii św. Józefa Robotnika

Kilka kultur i języków, ale jedna wiara

Niedziela amerykańska 45/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już 50 lat istnieje w Wheeling kościół pod wezwaniem św. Józefa Robotnika. W 1957 r. ks. Goerge Mulchey razem z małą początkowo grupą stworzył, budując nowy kościł w północno-zachodniej metropolii chicagowskiej, nową wspólnotę parafialną. Dzisiaj większości z nich już nie ma na tym świecie, ale pozostało jeszcze kilku pierwszych parafian, którzy pomagali w budowie kościoła.
Historia polskich Mszy św. odprawianych w kościele św. Józefa Robotnika, datuje się od 1999 r., kiedy to wczesną wiosną ks. Kazimierz Garbacz i ks. Dariusz Garbaciak (werbiści), rozpoczęli przygotowania do zorganizowania w Wheeling pierwszej polskiej Mszy św. Po dwóch miesiącach, w drugą niedzielę Wielkiego Postu, Polacy doczekali się posługi religijnej w swoim ojczystym języku. Tysiąc Polaków uczestniczyło w tej inauguracyjnej Mszy św., której przewodniczył ks. Dariusz Garbaciak, a kazanie wygłosił ks. Kazimierz Garbacz. Po Wielkanocy pracę kontynuował dominikanin ks. Piotr Nowacki. Werbiści powrócili znowu do parafii św. Józefa Robotnika w Wheeling w 2000 r., a od 1 października 2004 r. są tam na stałe.
Prócz Amerykanów i Polaków wspólnotę tworzy bardzo liczna grupa hiszpańskojęzyczna (Meksykanie i Portorykanie), która zaistniała trochę wcześniej niż Polacy. Działa też grupa filipińska, są także Afroamerykanie i Afrykańczycy, Rosjanie, Azjaci, Austriacy, Niemcy, Włosi i Irlandczycy. Słusznie więc powiedział kardynał Francis George na uroczystej jubileuszowej Mszy św.: „Kilka narodowości, różne kultury i języki, ale jedna wiara”. Ta wielokulturowa symbioza dowodzi, że mimo tych czasami znacznych różnic można razem tak samo gorąco miłować i wychwalać Boga.
Na co dzień w parafii słowo Boże głoszone jest przez trzech księży werbistów z trzech różnych krajów i trzech narodowości: proboszcz - ks. Michael Bonner z pochodzenia jest Irlandczykiem, ks. Paul Coung Hung Nguyen jest Wietnamczykiem, a ks. Jerzy Gawlik - Polakiem.
Złoty jubileusz w parafii św. Józefa Robotnika obchodzony był jak przystało na taką okazję uroczyście. Wszyscy wierni czuli się zaszczyceni udziałem we Mszy św., której przewodniczył kardynał Francis George i celebrowanej razem z prowincjałem Zgromadzenia Słowa Bożego ks. Markiem Weberem, proboszczem ks. Michael Bonnerem, ks. Jerzym Gawlikiem i ks. Paulem Coung Hung Ngyen. Zaproszono także 12 księży z okolicznych parafii jako honorowych gości.
Mszę św. ubogaciło uczestnictwo Rycerzy Kolumba, którzy wystąpili w swoich bogatych ubiorach. Także pięknie zapretentował się chór z instrumentami muzycznymi pod dyrekcją Marii Białkowskiej, śpiewający w czterech językach: po angielsku, polsku, hiszpańsku i filipińsku. Na pamiątkę złotego jubileuszu parafianie wręczyli dostojnemu gościowi - kardynałowi Francis George statuetkę św. Józefa.
Na zakończenie uroczystości grupa młodzieży z polskiej szkoły im. Juliusza Słowackiego istniejącej przy parafii od 2001 r., przedstawiła krótki program artystyczny. Także grupa meksykańska w pięknych, kolorowych strojach zaprezentowała swoje etniczne tańce.
Dalsze obchody przeniosły się do sali parafialnej, gdzie komitet organizycyjny przygotował poczęstunek dla wszystkich uczestników tej jubileuszowej Mszy św.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Spotkanie z Raymondem Naderem - mistykiem szerzącym kult św. Charbela

2024-05-06 11:47
Raymond Nader

Ks. Piotr Bączek

Raymond Nader

W czwartek po Mszy św. zapraszamy na spotkanie z Raymondem Naderem, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Charbel. Po nocy pełnej niewytłumaczalnych wydarzeń na jego ramieniu pojawił się znak pięciu palców. Warto przyjść i posłuchać tego niesamowitego świadectwa.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim człowiekiem - tematy rozprawki

2024-05-07 13:29

PAP/Lech Muszyński

"Bunt i jego konsekwencje dla człowieka" lub "Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?" - takie tematy rozprawki do wyboru były - według maturzystów - na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...