Reklama

Kobiele Wielkie zakochane w Maryi

Parafia św. Anny w Kobielach Wielkich w niedzielę 11 listopada przeżywać będzie swój doroczny odpust we wspomnienie św. Marcina BW - patrona świątyni parafialnej. Kult tych dwojga świętych - św. Anny i św. Marcina - wyznacza pewien kierunek pobożności wiernych parafii, ale jej nie zamyka. Wielką czcią parafianie otaczają także Matkę Bożą - córkę św. Anny, patronki parafii. Nic więc dziwnego zatem, iż nie tak dawno przeżywana Koronacja Obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Bęczkowicach oraz apel abp. Stanisława Nowaka stały się inspiracją do zorganizowania dla dzieci, młodzieży i nauczycieli z parafii Kobiele Wielkie pielgrzymki po maryjnych sanktuariach archidiecezji częstochowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O tym, że można sumiennie odprawić Różaniec w miesiącu październiku przekonało się 75 dzieci i młodzieży z parafii Kobiele Wielkie, które w nagrodę za 100-procentową frekwencję na nabożeństwach różańcowych w 2006 r. wybrały się w autokarową pielgrzymkę do sanktuariów maryjnych naszej archidiecezji.

Odmawiajcie Różaniec

„Odmawiajcie różaniec…” - prosiła Matka Boża w Fatimie troje małych dzieci: Hiacyntę, Franciszka i Łucję. Wiele dzieci a także młodzieży wypełnia bardzo sumiennie tę prośbę Najświętszej Maryi Panny. Wielką radością dla duszpasterzy parafii Kobiele Wielkie jest fakt licznej i gorliwej modlitwy najmłodszych parafian, którzy gromadzą się na Różańcu nie tylko w parafialnej świątyni, lecz także w czterech innych miejscach parafii, w tym w jednym z prywatnych domów, gdzie przybywa do 20 dzieci i młodych, oprócz dorosłych. Parafia Kobiele Wielkie jest rozległa, dlatego wiele osób ma daleko do kościoła. W ramach parafii działają trzy punkty dojazdowe: Babczów, Brzezinki i Huta Drewniana, prócz tego na Różańcu parafianie gromadzą się jeszcze prywatnie na Zrąbcu. Do każdego z punktów duszpasterskich kapłani starają się dotrzeć, by modlić się wraz z wiernymi.

Na maryjnym szlaku

26 września, blisko 80-osobowa grupa dzieci i młodzieży wraz z nauczycielami: Agnieszką Ziębą, Dorotą Nowak, Renatą Pikel oraz kapłanami: proboszczem ks. kan. Sławomirem Wojtyskiem i ks. wikariuszem Tomaszem Chrzęstkiem wyruszyła najpierw do Bęczkowic, gdzie 8 września br. miała miejsce koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia Oblubienicy Ducha Świętego. W nowym sanktuarium gościnnie i serdecznie przyjęli nas ojcowie szensztaccy: o. Przemysław Lutyński ISChP i o. Henryk Szymański ISChP. Ojcowie przybliżyli młodym pielgrzymom historię obrazu Matki Bożej Bęczkowickiej, następnie wśród wspólnego śpiewu odsłonili cudowny Obraz i pobłogosławili od tronu Matki Pocieszenia. Następnie pielgrzymi uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na Pociesznej Górce. Kolejnym punktem pielgrzymki było sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pajęczańskiej Matki Kościoła w Pajęcznie. U stóp Matki Kościoła przywitał nas kustosz sanktuarium ks. kan. Jan Zdulski, który opowiedział stare dzieje Obrazu, sięgające XVI wieku. W drodze do kłobuckiego sanktuarium kobielscy pielgrzymi nawiedzili rodzinną parafię proboszcza ks. Sławomira Wojtyska pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Łobodnie, gdzie pielgrzymów przyjął ks. kan. Kazimierz Karoń, proboszcz parafii. Na szlaku pielgrzymim młodzi wierni dotarli do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Kłobuckiej Ucieczki Grzeszników, w którym ks. prał. Kazimierz Troczyńki opowiedział prastarą historię parafii oraz dzieje pobytu w Kłobucku ks. Jana Długosza.
Na zakończenie pielgrzymki jej uczestnicy przybyli do Sanktuarium Narodu podziękować Matce Jasnogórskiej za dar Różańca Świętego, dzięki któremu wyprosili wiele Bożych łask dla siebie, swoich rodzin, parafii i Kościoła. Kulminacyjnym punktem pielgrzymowania po sanktuariach Matki Bożej naszej archidiecezji było zawierzenie pielgrzymów oraz parafii a także błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na zakończenie nabożeństwa różańcowego w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze.

Jan

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Więcej ...

Papież: bł. Rajmund Llull uczył, jak służyć Panu i być szczęśliwym

2024-05-03 16:49

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Również i ten, kto zostaje papieżem, musi nadal dążyć do spotkania z Panem, do pełnego oddania się służbie Bożej - przyznał Franciszek na audiencji dla członków Fundacji Blanquerna z Uniwersytetu Rajmunda Llulla. Papież odniósł do postaci patrona tego barcelońskiego uniwersytetu. Bł. Rajmund Llull żył na przełomie XIII i XIV w. Był katolickim filozofem, matematykiem i pisarzem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady