Reklama

Z Krasnobrodu przez obozy i obczyznę do rodzinnych stron

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród szeregowych kapłanów, z których każdy ma swoją niepowtarzalną historię, już to z racji swej osobowości, jak też z racji warunków pracy i własnych doświadczeń duszpasterskich, niekiedy pozostających wyłączną własnością „zabieraną do grobu”, pojawiają się tacy, wokół których tworzą się legendy pokonujące czas…
Ks. Mieczysław Cisło

Kapłańską legendą, pokonującą czas był niewątpliwie zmarły przed dwudziestoma laty ks. Marcin Bardel, kapłan diecezji lubelskiej, wywodzący się z archidiecezji krakowskiej, z Kobielnika. Jego historia jest świadectwem zaufania Bogu we wszystkich okolicznościach życia.
Przyszedł na świat w 1912 r. Żyjący w ogromnej biedzie rodzice posłali go do gimnazjum w Myślenicach, aby mógł zdobyć wykształcenie i maturę. Okupili to ogromnym wyrzeczeniem. Ks. Bardel tak wspominał swojego ojca: „Gdy byliśmy we dwóch w gimnazjum, to tata chodził do nas co tydzień przez Łysinę i Chełm - cztery godziny w jedną stronę i cztery godziny z powrotem… a w obydwie strony dźwigał ciężki plecak… A więc dźwigał dwa bochenki chleba, po jednym dla każdego na tydzień, no i masło, jajka oraz bieliznę… I tak chodził przez dziesięć lat”.
Po zdaniu matury w 1933 r. Marcin Bardel pragnął wstąpić do seminarium. Złożył stosowne dokumenty w rektoracie Krakowskiego Seminarium Duchownego, jednak bezskutecznie, gdyż przed nim zgłosiło się 130 kandydatów, a wolnych miejsc było zaledwie 30…
Niezrażony tym szukał dalej i w ten sposób zapukał do furty seminaryjnej w Lublinie. Tam, z dala od rodzinnych stron, przez kilka lat przygotowywał się do święceń kapłańskich, które przyjął tuż przed Bożym Narodzeniem w 1938 r.
„Święcenia. Trochę smutno, że z domu nikt nie przyjedzie, a chciałoby się dzielić radością ze wszystkimi. Ale z drugiej strony byłem zadowolony, że nie narażę nikogo na duże zmęczenie, jazdę tak daleką i do tego w zimie… Co się wtedy przeżywa, to tylko wie ten i ten zrozumie, kto to przechodził. To trzeba zamknąć i zachować głęboko dla siebie. Amen”. - wspominał po latach.
Po święceniach ks. Bardel został wikariuszem w Krasnobrodzie. Tam po niespełna roku zastała go wojna. W kilka miesięcy po jej wybuchu został aresztowany. Przyczyną była jego postawa i znamienne motto z kazania z pierwszej niedzieli października 1939 r.: „Cokolwiek było, cokolwiek się stanie, jedno wiem tylko - Polska zmartwychwstanie…”.
O jego niezwykłej sile ducha świadczy fakt, że mógł ratować się ucieczką, ale nie uczynił tego, gdyż uważał, że nie powinien unikać cierpienia. Pisał: „Jechaliśmy w kierunku Zamościa. Koło wioski Kosobudy zatrzymaliśmy się. Gestapowcy poszli jeszcze na wioski po nowe ofiary. (…) Myślę, może by tak spróbować ucieczki… drzwi otwarte, a niedaleko żyto falowało spokojnie i jakby zachęcająco - skok w to żyto, dalej wioska i las, i wolność. Zostałem jednak, chciałem i ja trochę pocierpieć, a wiedziałem, słyszałem i widziałem, jak inni cierpieli. Nie chciałem i ja być inny, nie chciałem dobrowolnie się od tego uchylać, ale łącznie z innymi cierpieć… a wszystko z myślą o wyższych sprawach…”.
W ten sposób ks. Bardel znalazł się obozach, najpierw w Sachsenhausen, potem w Dachau. Sam po latach powie, że to był koszmar. Esesmani prześcigali się w tym, ilu który więźniów wykończy. Na ks. Bardelu robiono straszne doświadczenia medyczne, które na trwałe pozbawiły go zdrowia.
„Rok 1942 to był chyba dla nas najcięższy rok i najbardziej krytyczny. Wszyscy byliśmy jak chodzące szkielety. Noga była cieńsza niż ręka. Człowiek to wyschnięty wiórek. Ważyłem niecałe 40 kilogramów” - napisze po latach. Koszmar obozu nie zniszczył jednak jego ducha, wręcz przeciwnie przyczynił się do osiągnięcia przez niego dojrzałej osobowości kapłańskiej. Był m.in. współautorem wyjątkowego tekstu - aktu oddania się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, który polscy księża złożyli 3 marca 1944 r. w obozie koncentracyjnym w Dachau. Tam również wraz z innymi więźniami oddał się pod opiekę św. Józefa. Napisze: „Tak to Święty Józef, któremu wszyscy tydzień temu się ofiarowali, sprawił, że uniknęliśmy zagłady w ostatnich minutach. Mówią, że nie ma cudów. Są!”.
Wojna się skończyła, ale mnóstwo dzieci, które przeżyły obóz, utraciło w nim swoich najbliższych, pozostało sierotami. To nimi oraz Polakami na Zachodzie, którzy po wojnie stracili jakąkolwiek przynależność państwową, postanowił zaopiekować się ks. Bardel. Nie wrócił do Polski, za którą tak bardzo tęsknił, gdyż czuł obowiązek pracy dla tych ludzi. Służył Polakom na emigracji, szczególnie w Anglii, przez ponad 20 lat. Był wychowawcą w Szkole Morskiej w Londywood oraz Szkole Technicznej w Lilford. Na obczyźnie w trosce o dusze rodaków założył Sodalicję Mariańską. Kiedy w Polsce stawiano pomniki na Tysiąclecie Chrztu Polski, ks. Bardel wraz z grupą zapaleńców zostawił w Anglii ślad tej rocznicy, fundując kościół dla katolickiej społeczności swoich rodaków w Luton.
Do Kobielnika powrócił w 1967 r. Schorowany, wysłużony, cieszył się życiem w rodzinnych stronach jeszcze 20 lat. W rodzinnym domu pod beskidzkim wzniesieniem Lubomira w domowej kaplicy sprawował każdego dnia Najświętszą Ofiarę. Tam odwiedził go ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła i zapamiętał tego niezwykłego księdza. Już jako Papież pytał o „tego księdza, który mieszka w lesie”.
Do dzisiaj wojenne pokolenie parafian z Krasnobrodu przechowuje w pamięci sylwetkę ks. Marcina Bardela. Z wielką sympatią i wzruszeniem jest wspominany również przez swoich krajanów z Kobielnika i całej parafii Wiśniowa - jako cudowny człowiek, wierny kapłan i ofiarny patriota.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

RED

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Konklawe. Co się dzieje po wyborze papieża?

2025-05-07 21:08

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Konklawe wchodzi w końcową fazę, gdy elekt otrzyma co najmniej dwie trzecie głosów. W tym roku, przy 133 elektorach, będzie to poparcie co najmniej 89 purpuratów. Jeśli tak się stanie, osoba wskazana przez kardynałów usłyszy pytanie: "Czy przyjmujesz?".

Więcej ...

Watykan: Kardynałowie oddają głosy w drugim głosowaniu na konklawe

2025-05-08 10:31

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Kardynałowie zamknięci na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej przystąpili w czwartek rano do drugiego głosowania nad wyborem papieża. Na ten dzień przewidziano cztery głosowania: dwa przed południem i dwa po południu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...