Reklama

Dar wolności

89 lat temu Polska odzyskała upragnioną wolność. Pamiętny dzień wspominany jest w naszej Ojczyźnie z dumą i świętowany szczególnie uroczyście jako czas, w którym Polska po 123 latach niewoli odrodziła się na nowo.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielu łodzian miało znaczący udział w tych wydarzeniach. Wspominano ich podczas październikowych obchodów upamiętniających 93. rocznicę przybycia do Łodzi pierwszych oddziałów Legionów Polskich. Uroczystości rozpoczęły się na starym cmentarzu św. Józefa przy ul. Ogrodowej od złożenia kwiatów na grobach łódzkich harcerzy, którzy 12 października 1914 r. wstąpili w naszym mieście do 1. Pułku Piechoty Legionów Polskich, aby przy tutejszej Komendzie Wojsk Polskich pełnić służbę wartowniczą, kurierską i informacyjną. 28 października 1914 r. opuścili miasto jako osłona Komisariatu Polskiej Organizacji Narodowej Okręgu Łódzkiego i Miasta Łodzi. W dniach 17-19 listopada 1914 r. pod Krzywopłotami na ziemi olkuskiej stoczyli pierwszą bitwę z wojskami rosyjskimi. Kilku z tych bohaterskich legionistów poległych w tej walce zostało pochowanych na starym cmentarzu. Byli to m.in.: gen. Edward Pfeiffer „Radwan”, por. Józef Kasprzak-Kasprzycki, Hieronim Pacholski. W intencji poległych i zmarłych żołnierzy Legionów Polskich modlono się w czasie Mszy św. sprawowanej przez ks. Pawła Zielińskiego w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Bożej Opatrzności polecano także duszę Marszałka Józefa Piłsudskiego.
W dalszej części obchodów przed tablicą pamiątkową Legionów przy ul. 6 Sierpnia odbyła się uroczysta zmiana warty honorowej Wojska Polskiego i Policji. Kwiaty pod tablicą złożył m.in. prezydent miasta Jerzy Kropiwnicki. Następnie zgromadzeni przeszli pod budynek NBP przy al. Kościuszki, gdzie niegdyś znajdowała się siedziba pierwszej w dziejach Łodzi polskiej administracyjnej władzy okręgowej. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła wojewoda łódzki Helena Pietraszkiewicz. Rocznicowe obchody kontynuowano przed byłą łódzką siedzibą legionowej Komendy Wojsk Polskich. Uroczystości zakończyły się pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego na skwerze im. Związku Strzeleckiego „Strzelca”, gdzie przemawiał m.in. prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Wilczyński oraz senator Andrzej Ostoja-Owsiany i Lucjan Muszyński, pełnomocnik prezydenta miasta Łodzi ds. obchodów rocznic i świąt narodowych. W imieniu Związku Legionistów Polskich i Ich Rodzin Oddziału Łódzkiego słowo podziękowania wygłosili: przewodniczący - Adam Przepałkowski i wiceprzewodniczący - Lucjan Muszyński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Aleksander Rybak, zwycięzca konkursu Eurowizji: Bóg jest moją siłą

2025-01-31 21:30

Roger Dewayne Barkley, EuroVisionary/pl.wikipedia.org

Bóg jest moją siłą - mówi w rozmowie z KAI zwycięzca Konkursu Piosenki Eurowizji w 2009 roku Aleksander Rybak. Niedawno zakończył on cykl 50 koncertów bożonarodzeniowych, bo - jak mówi - będąc chrześcijaninem, „uwielbia świętować narodziny Jezusa”. Po kilku latach przerwy norweski artysta powraca do Polski, gdzie w lutym rozpocznie swe światowe tournée od koncertów i spotkań z fanami w Szczecinie i we Wrocławiu.

Więcej ...

Jest zawiadomienie ws. możliwości popełnienia przestępstwa przez minister Nowacką

2025-01-31 19:48

PAP/Leszek Szymański

Kandydat na prezydenta RP, europoseł Grzegorz Braun złożył zawiadomienie ws. możliwości popełnienia przestępstwa przez minister edukacji Barbarę Nowacką. Szefowa MEN w 80. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau powiedziała, że obozy koncentracyjne budowali „polscy naziści”. Rzecznik resortu tłumaczył słowa minister przejęzyczeniem.

Więcej ...

Święto Ofiarowania Pańskiego i 13. rocznica ingresu metropolity częstochowskiego

2025-02-02 22:48

Karol Porwich / Niedziela

"Nasza odważna wiara w Boga okazuje się być potrzebna jak nigdy dotąd, aby Chrystus mógł się ukazać poprzez nas samych, jako dar zbawienia dla świata" - powiedział 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego i Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, metropolita częstochowski, abp. Wacław Depo, który przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Wiara

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej...

Kościół

2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej...

Dziś uderza i ujmuje gorliwość Maryi i Józefa

Wiara

Dziś uderza i ujmuje gorliwość Maryi i Józefa

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Kościół

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Kościół

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Skandal! Nowacka:

Wiadomości

Skandal! Nowacka: "Na terenie okupowanym przez Niemcy...

Skandal w szkole. Nauczyciel bił się w klasie z uczniem

Wiadomości

Skandal w szkole. Nauczyciel bił się w klasie z uczniem

Modlitwa św. Tomasza z Akwinu

Modlitwa

Modlitwa św. Tomasza z Akwinu