Reklama

Pamiątki po Piłsudskim

Co ma wspólnego pałac Bielińskich w Otwocku Wielkim k. Karczewa z Belwederem? Otóż ma. W Otwocku Wielkim zostało utworzone Muzeum Wnętrz, gdzie można obejrzeć meble z Belwederu - pamiątki po marszałku Józefie Piłsudskim.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kustosz pałacu w Otwocku Wielkim Mirosław Budzyński bywa często pytany przez zwiedzających, zaskoczonych widokiem belwederskiego wyposażenia, czy marszałek był kiedykolwiek w Otwocku Wielkim. - Nie był - odpowiada. - Ale gdyby był, to pewnie by mu się tu podobało.
Muzeum Józefa Piłsudskiego utworzono w Belwederze po śmierci marszałka i funkcjonowało w latach 1935-39. Po wybuchu wojny najcenniejsze pamiątki udało się wywieźć i przechować na emigracji: w Instytucie Piłsudskiego w Nowym Jorku i w Londynie. Część zbiorów ukryto w Muzeum Narodowym, ale zostały one w większości rozkradzione w czasach PRL-u. To, co zostało do dziś, pokazuje czynna od dwóch lat ekspozycja w Otwocku Wielkim.
W jednym z dwóch poświęconych marszałkowi pokojów mamy odtworzony pokój Narożny z Belwederu ze słynnym ogromnym biurkiem przykrytym zielonym suknem, znanym z przedwojennych fotografii. Teraz leży na nim drewniana, bogato rzeźbiona obwoluta okładki zapewne dyplomu, ofiarowanego przez Kolejowe Przysposobienie Wojskowe, obok w oszklonej gablocie - drewniana, zdobiona malunkami szabla, dar od Hucułów.
Wisi tu jak przed wojną portret Aleksandry Piłsudskiej z córkami: Wandą i Jadwigą, namalowany przez Blankę Mercere. Jest też obraz pędzla Jana Ciąglińskiego, przedstawiający uliczkę w Jerozolimie. Szczególnie wzrusza widok łóżka, na którym sypiał i umarł marszałek. Nad łóżkiem ścianę zdobi makatka z Buczacza i skrzyżowane szable. Warto przypomnieć, że zwłoki Piłsudskiego zostały w Belwederze zabalsamowane, a potem wystawione, by Polacy 14 i 15 maja 1935 r. mogli mu złożyć hołd, zanim trumna z ciałem nie wyruszyła w podróż do Krakowa na Wawel.
W drugiej sali widzimy m.in. szafę mundurową z mundurem marszałka i wyłożoną na półce maską pośmiertną. Są też fotele klubowe, drewniany stolik z wbudowaną szachownicą, prezentem imieninowym, bo wyryto datę 19 marca 1928 r. Oryginalnymi meblami z Belwederu jest też komplet mebli z czeczotki, drewnianej brzozy o pięknym, charakterystycznym usłojeniu. Zwiedzający pałac w Otwocku Wielkim przystają z osłupienia na wieść, że są tu pamiątki z Muzeum Piłsudskiego z Belwederu. Dlaczego? Bo w partiach podziemnych Belwederu jest już muzeum marszałka. 1 marca 2002 r. trafiły tam zbiory zgromadzone przez Janusza Ciborowskiego, ofiarowane przez syna Piotra, który był wykonawcą testamentu ojca. Gdy inni w PRL-u rozkradali pamiątki po Piłsudskim, Ciborowski namiętnie je zbierał. Kolekcja obejmuje 553 pozycje spisane w ilości 746 eksponatów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Werona czeka na papieża: pielgrzymka pod znakiem pokoju

2024-05-03 10:24

materiał prasowy

Dziesięć lat od ostatniej Areny Pokoju, w Weronie odbędzie się kolejne spotkanie przypominające o dziedzictwie tego włoskiego miasta, które leży na „skrzyżowaniu kultur i narodów”. - Udział papieża w tym wydarzeniu przyczyni się do wzmocnienia naszego wołania na rzecz pokoju i sprawiedliwości - mówi burmistrz Damiano Tommasi. Franciszek będzie w Weronie 18 maja, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Rzeszowskie spotkania maryjne

2024-05-03 21:00
Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Irena Markowicz

Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Majową pobożność skierowaną ku Matce Bożej zauważamy w różnych miejscach i okolicznościach. Tak jest i tak było przez wieki. Maryja otaczała opieką, kiedy prosiliśmy o to, ale też wspierała, kiedy brakowało już sił, aby zwracać się o pomoc.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania