Jednostka kościelna, którą przez ponad 14 lat kierował bp Ballin, zajmuje powierzchnię prawie 2,2 mln km kw. i obejmuje Kuwejt, Bahrajn, Katar i Arabię Saudyjską. Siedziba wikariatu (istniejącego pod tą nazwą od 31 maja 2011) mieści się w Bahrajnie, gdzie obecnie mieszka ok. 100 000 katolików. Zarówno w Katarze jak i w Kuwejcie jest po ok. 300 000 katolików, a w Arabii Saudyjskiej 1,5 miliona. Wszyscy katolicy, również 60 księży wikariatu, są cudzoziemcami.
W rozmowie z wydawanym w Austrii magazynem “Information Christlicher Orient” (ICO) bp Ballin przedstawił niedawno bieżące wyzwania stojące przed Kościołem w środowisku muzułmańskim i „trudną sytuację” chrześcijan w Arabii Saudyjskiej. Podkreślił, że w Bahrajnie, Kuwejcie i Katarze mają pełną swobodę wyznawania swojej religii. „Cieszymy się pełną wolnością wyznania, a w naszych kościołach i obiektach kościelnych możemy swobodnie praktykować wiarę, bez żadnych problemów. Mamy tylko za mało miejsca” – dodał.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Jednocześnie wikariusz podkreślił, że życie religijne „toczy się tylko na terenie kościołów, poza nimi nie wolno nam odprawiać nabożeństw”. „Teraz nasze nieliczne świątynie pękają w szwach i dlatego staramy się o budowę nowych kościołów, zaznaczył wikariusz apostolski.
Poinformował też, że w Bahrajnie wznoszona jest nowa katedra, która zostanie poświęcona 3 września 2020. Ponadto planowana jest budowa centrum duszpasterskiego, na które nie ma jeszcze odpowiedniej sumy pieniędzy. Ma ono wielkie znaczenie ze względu na Arabię Saudyjską, gdyż oba kraje łączy 24-kilometrowej długości most. „Zatem wierni z Arabii Saudyjskiej mogą łatwo dostać się do Bahrajnu, a my moglibyśmy dać tu im miejsce na życie wiarą, a także możliwość utrzymania” – cieszył się hierarcha.
Bp Ballin zwrócił uwagę, że w królestwie Saudów jest to niemożliwe, bo wznoszenie nieislamskich miejsc kultu jest tam zabronione. „Nie ma nawet zgody na to, żeby chrześcijanie mogli się gdzieś gromadzić. Jedyna oficjalna możliwość dla spotkań wiernych to kilka ambasad w stolicy kraju – Rijadzie, m.in. ambasady Austrii, Irlandii, Belgii i Stanów Zjednoczonych. Do innych placówek dyplomatycznych, np. Hiszpanii, Włoch czy Sri Lanki, mogą wejść tylko obywatele tych krajów – stwierdził w ostatnim ze swoich wywiadów bp Ballin.
Reklama
Bp Ballin pochodził z włoskiego Veneto. Święcenia kapłańskie przyjął w 1969 roku. Po studiach języka arabskiego pracował w latach 1971-1977 jako duszpasterz w Kairze. </p>
W latach 1977- 1980 studiował liturgikę wschodnią na Uniwersytecie St. Esprit w Kaslik koło Bejrutu oraz w Papieskim Instytucie Wschodnim w Rzymie. W latach 1981-1990 był profesorem w Instytucie Teologicznym w Kairze i przełożonym misjonarzy kombonianów w Egipcie. W latach 1990-1997 utworzył instytut kształcący katolickich nauczycieli religii w Sudanie.
W Rzymie doktoryzował się na podstawie pracy o historii Kościoła w Sudanie w czasie terrorystycznego reżimu „Mahdiego” (1881-1898). W 2000 roku został dyrektorem „Dar Comboni Center of Arab and Islamic Studies" (Centrum Kombonianów ds. studiów arabskich i islamskich) ojców kombonianów w Kairze - oraz profesorem historii Kościoła we wspólnym seminarium różnych gałęzi Kościoła katolickiego w Egipcie.
W 2004 opublikował w języku arabskim dwa dzieła: “Drogi Ducha” oraz “Historię Kościoła”. Papież Benedykt XVI mianował go w 2005 roku biskupem tytularnym Arny oraz wikariuszem apostolskim w Kuwejcie. W 2011 roku został wikariuszem apostolskim Arabii Północnej.