Reklama

s.schmitz / Foter.com / CC BY-ND

Nakrętki na pomoc dla niepełnosprawnych

2013-06-10 13:57

Jowita Kostrzewska

Akcję zbierania plastikowych nakrętek zainicjowało w Blachowni k. Częstochowy Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Academia”. Dochód uzyskany z tej zbiórki tym razem jest przeznaczony na zakup wózka elektrycznego dla 22- letniej Kamili, podopiecznej Stowarzyszenia.

W zbiórkę na pomoc dla Kamili zaangażowane są szkoły, przedszkola, sklepy, instytucje społeczne i kulturalne, a także osoby prywatne, głównie z Konopisk, Blachowni i innych miejscowości. - Na zakup jednego wózka samobieżnego trzeba zebrać ponad 80 ton nakrętek - podkreślił Wojciech Kucharski, prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Academia”.

„Zbieranie nakrętek jest jedną z dobrych i jednocześnie prostych rzeczy, które można zrobić dla drugiego człowieka. Trzeba pamiętać, że każdy z nas może doświadczyć takiej chwili, że będzie potrzebował pomocnej dłoni innego człowieka” - dodał Kucharski.

Reklama

Jak zauważył Prezes Stowarzyszenia „gromadzimy nakrętki, które osoby niepełnosprawne segregują do dalszego recyklingu. Jest to dla nich mini rehabilitacja. Dzięki temu również ludzie niepełnosprawni, którzy są jakby poza nawiasem życia ekonomicznego i zawodowego mogą się sprawdzić i czują się potrzebni”.

- Zbieraniem nakrętek zaraziłam nie tylko rodzinę, ale także znajomych. Dobrze, że nakrętki, które zazwyczaj wyrzucamy do kosza, można przeznaczyć na taki szlachetny cel - powiedziała „Niedzieli” Janina Jagielska, mieszkanka Blachowni.

- Jeśli w taki sposób można pomóc chorym dzieciom, to warto to robić - powiedziała w rozmowie z nami Teresa Szymaczek, kierownik sklepu GS w Blachowni, który uczestniczy w akcji.

Natomiast Barbara Pilarz podkreśliła, że „nakrętka to taka symboliczna cegiełka i może jedna nie ma wartości, ale gdy uzbiera się ich więcej mogą zdziałać wiele dobrego”. - W mojej rodzinie jest niepełnosprawne dziecko, dlatego gdy widzę taką akcje, włączam się - dodała pani Pilarz.

-Jakiś czas temu na prośbę mojego syna Marcela, razem z rodziną i znajomymi zbieraliśmy nakrętki, aby pomóc w zakupie wózka inwalidzkiego dla niepełnosprawnego dziecka. Marcelek zatytułował akcję „klocuszki”. Był bardzo dumny i szczęśliwy, bo wielu ludzi odpowiedziało na jego apel - dzieliła się z nami Beata Mazurek.

W ramach swojej działalności Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Academia” zajmuje się m.in. terapią społeczną i pedagogiczną. Prowadzi zajęcia rehabilitacji, treningi radzenia sobie ze stresem w oparciu o muzykoterapię, także zajęcia kreatywnego poszukiwanie pracy i rozwoju osobowości. W świetlicy prowadzonej przez Stowarzyszenie powstają piękne wyroby artystyczne wykonywane przez osoby niepełnosprawne. Przy Stowarzyszeniu istnieje również harcerska drużyna „Nieprzetartego Szlaku”. W ramach ogólnopolskiej zbiórki żywności, Federacji Polskich Banków Żywności, członkowie Stowarzyszenia kilka razy w roku wspierają najuboższych mieszkańców miasta oraz wychowanków Domu Dziecka.

Tagi:
niepełnosprawni

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Wystawa na jubileusz duchaczek

Wystawa na jubileusz duchaczek

Ceremoniarze ze specjalnym poruczeniem

Ceremoniarze ze specjalnym poruczeniem

II Święto Muzyki im. Krzysztofa Pośpiecha

II Święto Muzyki im. Krzysztofa Pośpiecha

Polityka i zawierzenie

Polityka i zawierzenie

Niedziela nr 39/ 2019

Niedziela nr 39/ 2019

"Złota jesień"

Ceremonia zamknięcia Igrzysk Salezjańskich

Ceremonia zamknięcia Igrzysk Salezjańskich

Muzyka w Świątyniach

Muzyka w Świątyniach

Kromka Chleba dla Sąsiada i Niedziela św. Franciszka w Jaczowie

Kromka Chleba dla Sąsiada i Niedziela św. Franciszka w Jaczowie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem