Reklama

Niedziela Częstochowska

Nakrętki na pomoc dla niepełnosprawnych

s.schmitz / Foter.com / CC BY-ND

Akcję zbierania plastikowych nakrętek zainicjowało w Blachowni k. Częstochowy Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Academia”. Dochód uzyskany z tej zbiórki tym razem jest przeznaczony na zakup wózka elektrycznego dla 22- letniej Kamili, podopiecznej Stowarzyszenia.

W zbiórkę na pomoc dla Kamili zaangażowane są szkoły, przedszkola, sklepy, instytucje społeczne i kulturalne, a także osoby prywatne, głównie z Konopisk, Blachowni i innych miejscowości. - Na zakup jednego wózka samobieżnego trzeba zebrać ponad 80 ton nakrętek - podkreślił Wojciech Kucharski, prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Academia”.

„Zbieranie nakrętek jest jedną z dobrych i jednocześnie prostych rzeczy, które można zrobić dla drugiego człowieka. Trzeba pamiętać, że każdy z nas może doświadczyć takiej chwili, że będzie potrzebował pomocnej dłoni innego człowieka” - dodał Kucharski.

Reklama

Jak zauważył Prezes Stowarzyszenia „gromadzimy nakrętki, które osoby niepełnosprawne segregują do dalszego recyklingu. Jest to dla nich mini rehabilitacja. Dzięki temu również ludzie niepełnosprawni, którzy są jakby poza nawiasem życia ekonomicznego i zawodowego mogą się sprawdzić i czują się potrzebni”.

- Zbieraniem nakrętek zaraziłam nie tylko rodzinę, ale także znajomych. Dobrze, że nakrętki, które zazwyczaj wyrzucamy do kosza, można przeznaczyć na taki szlachetny cel - powiedziała „Niedzieli” Janina Jagielska, mieszkanka Blachowni.

- Jeśli w taki sposób można pomóc chorym dzieciom, to warto to robić - powiedziała w rozmowie z nami Teresa Szymaczek, kierownik sklepu GS w Blachowni, który uczestniczy w akcji.

Reklama

Natomiast Barbara Pilarz podkreśliła, że „nakrętka to taka symboliczna cegiełka i może jedna nie ma wartości, ale gdy uzbiera się ich więcej mogą zdziałać wiele dobrego”. - W mojej rodzinie jest niepełnosprawne dziecko, dlatego gdy widzę taką akcje, włączam się - dodała pani Pilarz.

-Jakiś czas temu na prośbę mojego syna Marcela, razem z rodziną i znajomymi zbieraliśmy nakrętki, aby pomóc w zakupie wózka inwalidzkiego dla niepełnosprawnego dziecka. Marcelek zatytułował akcję „klocuszki”. Był bardzo dumny i szczęśliwy, bo wielu ludzi odpowiedziało na jego apel - dzieliła się z nami Beata Mazurek.

W ramach swojej działalności Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Academia” zajmuje się m.in. terapią społeczną i pedagogiczną. Prowadzi zajęcia rehabilitacji, treningi radzenia sobie ze stresem w oparciu o muzykoterapię, także zajęcia kreatywnego poszukiwanie pracy i rozwoju osobowości. W świetlicy prowadzonej przez Stowarzyszenie powstają piękne wyroby artystyczne wykonywane przez osoby niepełnosprawne. Przy Stowarzyszeniu istnieje również harcerska drużyna „Nieprzetartego Szlaku”. W ramach ogólnopolskiej zbiórki żywności, Federacji Polskich Banków Żywności, członkowie Stowarzyszenia kilka razy w roku wspierają najuboższych mieszkańców miasta oraz wychowanków Domu Dziecka.

2013-06-10 13:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Fundacja Anny Dymnej działa mimo pandemii

2020-05-12 16:59

Archiwum Anny Dymnej

Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” mimo trudnej sytuacji epidemicznej aktywnie wspomaga osoby niepełnosprawne i starsze. Wolontariuszom organizacji przewodzi hasło „Zostań w domu, ale razem mimo wszystko”.

Więcej ...

Kościół musi być przeźroczysty

2020-05-29 20:38

Agnieszka Bugała

Ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski podczas Forum Młodych w listopadzie 2019 r. we Wrocławiu

O tym, dlaczego wystąpił w filmie braci Sekielskich i co dalej z oczyszczaniem Kościoła z ks. Tadeuszem Isakowiczem – Zaleskim rozmawia Agnieszka Bugała

Więcej ...

Matka Boża Pocieszenia

2020-05-30 09:02

http://www.biechowo.paulini.pl

Matka Boża Pocieszenia

Jedno z ostatnich majowych rozważań prowadzi nas przed obraz Matki Bożej Pocieszenia w Biechowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kościół musi być przeźroczysty

Niedziela Wrocławska

Kościół musi być przeźroczysty

81 lat temu zmarła św. Urszula Ledóchowska

Święci i błogosławieni

81 lat temu zmarła św. Urszula Ledóchowska

Jest decyzja MEN ws. obozów i kolonii letnich

Wiadomości

Jest decyzja MEN ws. obozów i kolonii letnich

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Kościół

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna