Reklama

Życie wiejskie płaszczyzną spotkania Boga i człowieka

Niedziela lubelska 46/2007

„Bądźmy uczniami Chrystusa” - te słowa stały się programem duszpasterskim, który będzie realizowany w Kościele w nowym roku. Jednak warto już teraz zastanowić się nad hasłem i jego wdrożeniem w życie przez mieszkańców wsi,osad i małych miasteczek, którzy stanowią ponad połowę wiernych Kościoła Lubelskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sprawdzona forma katolickiej edukacji wiejskiej, jaką stanowią Wszechnice Ludowe, nadal trwające w strukturach Konferencji Episkopatu Polski, zmieniła formę oddziaływania. Wiąże się to z innym postrzeganiem życia wiejskiego. Radykalnie zmienił się obraz polskiej wsi, zwłaszcza po wejściu w struktury Unii Europejskiej. Wiele programów pomocowych, które niegdyś prowadziły Katolickie Wszechnice Ludowe, przejęły agencje państwowe oraz inne, powstałe jako wymóg UE. Te instytucje, dysponujące środkami materialnymi oraz dobrze przygotowanymi specjalistami, chętnie korzystają z pomocy Wszechnic. Zdają sobie sprawę z tego, że nie można budować nowej rzeczywistości bez uwzględnienia tych wartości, które od wieków kształtowały polską wieś. Uroczystości i święta roku kościelnego zawsze posiadały swoje wyraźne odniesienie do wydarzeń życia wiejskiego. Dlatego dzisiaj, kiedy tworzy się nowa jakość życia rolniczego, skażona elementami obcymi, często dalekimi od polskiej tradycji, należy się zastanowić nad tym, jak być uczniem Chrystusa.
Życie wiejskie wypełnione ciężką pracą jest płaszczyzną, na której spotykają się Bóg i człowiek. Potwierdzają to słowa prezentacji darów ofiarnych, którymi modli się kapłan sprawujący liturgię Mszy św.: „Błogosławiony jesteś Panie Boże Wszechświata, bo dzięki Twojej hojności otrzymaliśmy chleb, owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich. Tobie go przynosimy, aby stał się dla nas chlebem życia”. Praca, wpisana w życie mieszkańców wsi, chociaż jest usprawniona przez maszyny, nadal wymaga wielkiego wysiłku oraz zrozumienia dla tych, którzy nadal tradycyjnie wytwarzają produkty rolne. Nowa rzeczywistość związana jest z wdrażaniem nowych programów, trudnych do wykonania, bo zapominających o wielowiekowej tradycji, która pracę na roli uważała za służbę całemu narodowi. Tak rozumiał przemiany kard. Stefan Wyszyński: „Nie zawsze potrafimy zrozumieć wartość pracy. Często zadajemy sobie pytanie, czy praca jest przekleństwem, czy też błogosławieństwem. Tymczasem w komunizmie, gdy mówimy o ludzkim wysiłku, to na czoło wysuwa się dobro państwa, a w kapitalizmie - dobro przedsiębiorcy. Tu i tam pracownik, czy jak kto woli - robotnik, jest tylko siłą, czynnikiem produkcji. I komunizm i kapitalizm oceniają stanowisko pracującego jako czynnik drugorzędny. I tu, i tam wysuwa się na czoło mistyka maksymalnej produkcji. Dostrzegamy zatem, że w każdym znanym nam systemie potrzebna jest wspólna praca nad pracą”- mówił Prymas Tysiąclecia.
Docenienie pracy uczciwej i sprawiedliwej jako elementu ubogacającego człowieka może dokonać się w każdej rzeczywistości. „Pamiętajmy, że jesteśmy na terenie własnej ziemi, własnej Ojczyzny, we własnym Narodzie, kraju i państwie - mówił kard. Wyszyński. - Od nas więcej zależy, aniżeli od zamiarów i planów ludzi może dla nas nieżyczliwych i nieprzyjaznych. Największym dobrem, łaską jest to, że jesteśmy u siebie, mówimy mową ojczystą, możemy modlić się w świątyniach, wołać do Boga. Możemy pracować nie jako niewolnicy, ale jako wolni we własnej Ojczyźnie”. Takie pojmowanie pracy oraz postrzeganie dobra wspólnego jest próbą życia wg zasad wypływających z Ewangelii. W ten sposób kultura chrześcijańska zdaje się przenikać naszą codzienność i staje się stylem życia uczniów Chrystusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też sobie Jej koronę

2024-11-18 10:36
Czarna Madonna w Kaplicy Łaski w benedyktyńskim w opactwie Einsiedeln

kloster-einsiedeln.ch

Czarna Madonna w Kaplicy Łaski w benedyktyńskim w opactwie Einsiedeln

W minioną sobotę doszło do ataku na słynną figurkę Czarnej Madonny w Kaplicy Łaski w benedyktyńskim w opactwie Einsiedeln w Szwajcarii.

Więcej ...

Kard. Czerny zapewnił mieszkańców Walencji o bliskości Papieża

2024-11-19 14:38

Vatican Media

Prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, kard. Michael Czerny, udał się do Walencji, aby zapewnić o bliskości, modlitwie i solidarności Ojca Świętego z ludnością dotkniętą cyklonem Dana, który spustoszył w ostatnim czasie wiele hiszpańskich miast. Podczas swojej wizyty kardynał odwiedził m.in. Paiporta, epicentrum tragedii, gdzie przewodniczył Mszy św., a także spotkał się z kapłanami i mieszkańcami.

Więcej ...

Śląskie: W sobotę rozpoczną się obchody stulecia Archidiecezji Katowickiej

2024-11-20 12:43

pl.wikipedia.org/ CC BY-SA 3.0 pl

Obchody Roku Jubileuszowego 100-lecia archidiecezji katowickiej rozpoczną się w sobotę. Zainaugurują je uroczyste nieszpory w katedrze Chrystusa Króla, którym będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Europa

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

W sieci pojawiło się nagranie z profanacji figury Czarnej...

Europa

W sieci pojawiło się nagranie z profanacji figury Czarnej...

Caritas ma nowego dyrektora

Kościół

Caritas ma nowego dyrektora

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Wiadomości

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Kościół

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Wiara

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Rozważania na niedzielę: Jak oszukać zegar biologiczny?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak oszukać zegar biologiczny?

Być księżniczką

Niedziela Małopolska

Być księżniczką