Reklama

Heros wierności, wiary i miłości

Niedziela lubelska 46/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz Jan Bosko uważał go za wzór młodzieńczej świętości, papież Pius XI nazywał go „gigantem ducha”; w Polsce znamy go jako piętnastoletniego świętego - patrona ministrantów, a we Włoszech o jego wstawiennictwo proszą kobiety spodziewające się dziecka oraz małżeństwa, które starają się o nie. Św. Dominik Savio kanonizowany w 1954 r. przez papieża Piusa XII, w dn. 17-18 października w znaku świętych relikwii zatrzymał się na szlaku peregrynacji w lubelskim kościele Księży Salezjanów.
„Raczej umrzeć niż zgrzeszyć” - mówił siedmioletni Dominik Savio w dzień I Komunii św., a kilka lat później, kiedy rozpoczynał naukę w oratorium na Valdocco, prowadzonym przez ks. Bosko, postanowił: „muszę być świętym”. Choć wydawać by się mogło to wtedy dziecinnym postanowieniem, tak się stało. Jak podkreślał obecny na uroczystości peregrynacji w salezjańskiej świątyni w Lublinie bp Mieczysław Cisło, „jeśli z taką determinacją i stanowczością, nawet w tak młodym wieku, wyznacza się program życia wyznaczany intuicją i miłością do Chrystusa, to jest on do zrealizowania”.
Dominik czynił szybkie postępy na drodze młodzieńczej świętości. Uważał, że być świętym oznacza „być blisko Boga, cieszyć się błogosławieństwem ludzi i doświadczać boskich natchnień”. Już w wieku 5 lat był ministrantem, a po codziennej Mszy św. pozostawał w kościele i modlił się przez wiele godzin. Był radosny, pracowity, zawsze gotów otoczyć opieką nowych wychowanków oratorium, ale również upominał gorszycieli i doprowadzał do zgody zwaśnionych. Założył Towarzystwo Niepokalanej - grupę chłopców zaangażowanych w młodzieńczy apostolat dobrego przykładu. Duchowy syn św. Jana Bosko, który - jak mówił ks. Edward Lisowski SDB, proboszcz parafii salezjańskiej - „w wieku 15 lat stał się dziedzicem Jezusa Chrystusa, jego miłości, męki, śmierci i zmartwychwstania, jest świadkiem wierności Bożemu wezwaniu w dążeniu do świętości”. Modlitwa przy jego relikwiach, gromadząca zwykle setki osób, także w lubelskiej świątyni zjednoczyła nie tylko parafian. Szczególnemu wstawiennictwu Dominika polecano Liturgiczną Służbę Ołtarza oraz młodych ludzi, którzy „potrzebują świadectwa świętych młodych, którzy są herosami wiary, miłości i wierności Chrystusowi, w której wyżej sobie stawiają przyjaźń z Nim niż ziemskie życie”.
Urna, która zawiera kości św. Dominika Savio, po peregrynacji relikwii w Polsce na stałe zostanie umieszczona w ołtarzu głównym turyńskiej bazyliki pw. Wspomożycielki Wiernych. Jest to wielki relikwiarz w formie przezroczystej szkatuły w kształcie kryształu, w której jest umieszczona figura przedstawiająca św. Dominika w momencie ekstazy duchowej. Do budowy urny autorstwa Mauro Baldessariego użyto brązu, żywicy syntetycznej, tkanin i jedwabiu. Ozdabiają ją płaskorzeźby z brązu charakteryzujące św. Dominika: otwartość na wezwanie, słuchanie, odpowiedź pełną akceptacji, stałość w dążeniu do celu, determinację, pozytywny styl życia, zaangażowanie społeczne, otwartość na innych oraz zasadnicze punkty odniesienia jego duchowości (modlitwa, Eucharystia, Maryja i ks. Bosko). „Kiedy patrzymy na relikwie św. Dominika - mówił Biskup Mieczysław - to możemy powiedzieć, że święci są sumieniem Kościoła, a jednocześnie niepokojem, pytaniem i wyrzutem, czy my z taką samą determinacją dążymy do świętości, tego zasadniczego powołania w naszym życiu”. Peregrynacja relikwii św. Dominika Savio stała się okazją do przypomnienia, że „wszyscy jesteśmy powołani do świętości, potrzeba nam tylko wiernej współpracy z łaską Bożą”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ziobro: Modlitwa była dla mnie ważnym wsparciem w walce z chorobą

2024-09-27 09:03
Zbigniew Ziobro

Karol Porwich/Niedziela

Zbigniew Ziobro

Modlitwa była dla mnie bardzo ważnym wsparciem, które sprawiało, że walczyłem wszelkimi możliwymi sposobami, sięgając po wszelkie możliwe środki, jakie niesie współczesna medycyna, ale też odwołując się do modlitwy i do czytania Pisma Świętego. Czytałem regularnie psalmy. Było to dla mnie dające siłę wewnętrzną doświadczenie kontaktu ze Słowem Bożym (…) – mówił Zbigniew Ziobro, prezes Suwerennej Polski oraz były minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny, opowiadając w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja o swojej walce z poważną chorobą nowotworową.

Więcej ...

Jezu, pomóż mi wykorzystać każdą okazję, aby się z Tobą spotkać

Wizerunek Jezusa z Manoppello

Grażyna Kołek

Wizerunek Jezusa z Manoppello

Rozważania do Ewangelii Łk 9, 7-9.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: W Jezusowym orszaku

2024-09-27 11:54

Grażyna Kołek

Kapucyni z San Giovanni Rotondo nie byli zachwyceni, jednak Ojciec Pio wybrał projekt Angiolino Lupi i powierzył mu kierowanie budową szpitala. Lupi wywodził się z biednej rodziny. Zdobywanie wykształcenia zakończył w piątej klasie szkoły podstawowej. Nigdy nie wyuczył się żadnego konkretnego zawodu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Wiara

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Święci i błogosławieni

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Czy tak wyglądał Jezus? Sztuczna inteligencja odtworzyła...

Wiara

Czy tak wyglądał Jezus? Sztuczna inteligencja odtworzyła...

Franciszek

"Kościół powinien się wstydzić i prosić o...

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Wiara

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Niedziela Łódzka

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Watykan: odwołane dzisiejsze audiencje Ojca Świętego

Kościół

Watykan: odwołane dzisiejsze audiencje Ojca Świętego

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio