Reklama

Mława ma swoje miejsce pamięci o Janie Pawle II

Niedziela płocka 46/2007

W mławskim Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej przygotowano Salę Papieską, która stanie się nie tylko siedzibą ekspozycji, ale też miejscem prelekcji, spotkań i pokazów filmowych poświęconych osobie i pontyfikatowi Jana Pawła II. Ceremonią otwarcia tego obiektu mieszkańcy Mławy uczcili tegoroczną rocznicę wyboru Kardynała Wojtyły na stolicę Piotrową.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak zaznaczył w swojej mowie burmistrz miasta Sławomir Kowalewski, nie można zmarnować dorobku 27 lat pontyfikatu Ojca Świętego, dlatego inicjatywa otwarcia Sali Papieskiej ma na celu jak najpełniejsze czerpanie z dziedzictwa, które pozostawił nam Jan Paweł II. Chcemy - mówił - aby stała się ona żywym pomnikiem naszego Papieża. Podczas odbywającej się przed gmachem Muzeum ceremonii z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, parlamentarzystów, duszpasterzy mławskich parafii oraz wielu mieszkańców miasta zostało odczytane nadesłane na tę okazję pismo z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Wmurowaną w ścianę frontową Muzeum tablicę pamiątkową odsłonili: dziekan dekanatu mławskiego ks. kan. dr Ryszard Kamiński, Burmistrz Mławy, starosta powiatu mławskiego Włodzimierz Wojnarowski oraz dyrektor placówki Leszek Arent. Przewodniczący liturgicznym uroczystościom bp Roman Marcinkowski poświęcił wnętrze Sali i wraz z gośćmi obejrzał zgromadzone w niej pamiątki dotyczące Papieża (fotografie, pocztówki, numizmaty, książki i filmy), będące zaczątkiem powstającej tu ekspozycji. Już w trakcie otwarcia Sali wystawa powiększyła się o piękny portret Jana Pawła II, ofiarowany przez posła Mirosława Koźlakiewicza.
Swą obecność na tej szczególnej uroczystości zaznaczyła także młodzież i dzieci. Uczniowie mławskiej Szkoły Podstawowej nr 7 pod kierunkiem nauczycieli przygotowali program artystyczny ujęty w niekonwencjonalną formę telewizyjnych Wiadomości, na które złożyły się relacje „reporterów” ze spotkań Papieża z ludźmi całego świata. Tuż po programie młodzież z Pokolenia JPII wraz z Księdzem Biskupem wypuściła 27 białych gołębi, symbolizujących lata pontyfikatu Karola Wojtyły.
Ceremonię przed siedzibą Muzeum poprzedziła uroczysta poranna sesja Rady Miasta oraz sprawowana w kościele Świętej Trójcy Msza św., której przewodniczył Biskup Roman. W trakcie liturgii Ksiądz Biskup przywołał hasło tegorocznego Dnia Papieskiego - „Jan Paweł II obrońcą godności człowieka” i przypomniał, że zagadnienie godności ludzkiej należy do najważniejszych tematów nauczania Ojca Świętego. Jan Paweł II, nauczając, że „człowiek jest drogą Kościoła”, wykazywał, iż fundamentalny spór, jaki Kościół toczy ze światem, dotyczy właśnie człowieka, jego praw, życia i godności - mówił Ksiądz Biskup. Wyjaśniał też, że godność ludzka, jako świadomość wartości własnej osoby i szacunek do drugiego człowieka, jest nienaruszalna i niezbywalna, ponieważ opiera się na jedyności i niepowtarzalności każdej osoby.
16 października w Mławie poświęcony został jeszcze inny obiekt, który przypominać ma osobę Papieża. Jest nim rondo noszące imię Jana Pawła II przy ul. Napoleońskiej. Przypomnijmy, że przed kilku laty mławianie uczcili już w szczególny sposób polskiego Papieża, nadając mu honorowe obywatelstwo Miasta. Teraz, dzięki pomysłodawcom Sali Papieskiej - dziekanowi ks. Ryszardowi Kamińskiemu i mławskim duszpasterzom oraz władzom miasta i powiatu - pamięć o Janie Pawle II i znajomość jego nauczania będzie tu szczególnie pielęgnowana i pogłębiana.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według świętego Łukasza

Niedziela Ogólnopolska 12/2016, str. 32-33

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Brat Albert pokonał depresję

2025-04-11 07:58

mat. prasowy

Ciekawym porównaniem jest proces tworzenia fortepianów Steinway, które powstają po długim i skomplikowanym procesie, pełnym wyzwań. Podobnie jak drewno, które musi przejść przez wiele prób, aby stać się instrumentem muzycznym o doskonałym brzmieniu, tak i nasze życie, poddane cierpieniu, może stać się źródłem piękna i dobra. Przykłady wielkich artystów i myślicieli, którzy zmagali się z problemami psychicznymi, pokazują, że cierpienie może być drogą do głębszego zrozumienia i twórczości.

Więcej ...

Kard. Koch przed 20. rocznicą wyboru kard. Ratzingera na Stolicę Piotrową

2025-04-14 12:33

Grzegorz Gałązka

Wobec obojętności na Boga, która panuje w dzisiejszym świecie, a niekiedy również w Kościele, nie ma pilniejszej misji niż głoszenie Boga i to nie jakiegokolwiek Boga, lecz tego, który objawił się w Jezusie Chrystusie - uważa kard. Kurt Koch. Podkreśla on, że największym problemem współczesnego Kościoła jest nieumiejętność przekazywania wiary przyszłym pokoleniom, a wynika to z kryzysu wiary. Ponieważ przekazywać można tylko to, do czego jest się przekonanym.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym...

Wiara

Czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym...

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Wielki Post

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...