Reklama

Pielgrzymowanie bł. Karoliny

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 46/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Anna Bensz-Idziak:- Jaki zasięg ma peregrynacja relikwii bł. Karoliny Kózkówny?

Marcin Szczęsny: - Jest to ogólnopolska peregrynacja, która rozpoczęła się w 20. rocznicę beatyfikacji Karoliny przez Jana Pawła II. W czerwcu tego roku delegacje KSM-u uczestniczyły w uroczystościach w sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie, gdzie otrzymały relikwie Błogosławionej. Byli tam przedstawiciele KSM-ów z całej Polski. Większość z nich jest zainteresowana przeprowadzeniem peregrynacji w swoich diecezjach, w niektórych diecezjach przeprowadzeniem peregrynacji zainteresowana jest również Akcja Katolicka. W kilku diecezjach peregrynacja już trwa, w innych rozpocznie się z nowym rokiem, a w wielu - podobnie jak u nas - rozpocznie się 18 listopada.

- Jaka formuła towarzyszy temu wydarzeniu?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Formuła peregrynacji jest dowolna. Wyszliśmy z założenia, że każda parafia sama zdecyduje o formie czy czasie jej trwania. Są parafie, które chcą mieć relikwie od piątku do niedzieli, inne przez tydzień, a jeszcze inne przez cały Adwent - tam pragnieniem proboszcza jest, by każda rodzina, która wyrazi taką chęć, mogła przyjąć relikwie w swoich domach. Decyzję pozostawiliśmy księżom proboszczom, młodzieży, oddziałom KSM-u i Akcji Katolickiej.

- Czy parafie, w których nie ma oddziałów KSM-u i AK również mogą przyjąć relikwie?

- Oczywiście. Te parafie, w których nie ma naszych oddziałów, również mogą zaprosić relikwie do siebie, zgłaszając się do zielonogórskiego biura KSM-u i rezerwując dogodny termin.

Reklama

- Jakie jest zainteresowanie peregrynacją w naszej diecezji?

- Ponieważ jest to szczególne pielgrzymowanie, cieszy się dużym zainteresowaniem. Peregrynacja ta ma szczególny charakter, jest to peregrynacja osoby młodej, naszej rówieśnicy, do osób młodych. To jest również peregrynacja w kontekście czystości, zagadnienia bardzo trudnego - Karolina traci życie w obronie czystości. Tego rodzaju peregrynacji jeszcze nie było. W sanktuarium w Zabawie, gdzie znajduje się grób bł. Karoliny, jest kaplica męczenników, gdzie znajdują się tabliczki upamiętniające młodych ludzi, którzy zginęli, zostali zamordowani w walce o czystość czy z innych niezrozumiałych powodów. Terminarz peregrynacji do końca grudnia jest już wypełniony, więc układamy już kalendarz na przyszły rok.

- Kiedy zakończy się pielgrzymka relikwii Błogosławionej?

- Nie ustaliliśmy ostatecznej daty kończącej tę peregrynację, dlatego że część parafii zamierza ją przeżywać dopiero w przyszłym roku. Założyliśmy jedynie, że 14 czerwca 2008 r. weźmiemy udział w ogólnopolskiej pielgrzymce KSM-u i innych młodych ludzi do Zabawy. Wcześniej planowaliśmy tę właśnie datę na zakończenie, ale przy tak dużym zainteresowaniu przesuniemy ją na późniejszy termin.

- Jak od strony „technicznej” przebiegać będzie peregrynacja?

- Relikwie odbierane będą z zielonogórskiego Domu Rekolekcyjnego „Emaus” pw. bł. Karoliny Kózkówny, gdzie obecnie przebywają. Po zakończeniu peregrynacji relikwie powinny wrócić do kaplicy lub mogą zostać przekazane kolejnej parafii wpisanej w kalendarium. Relikwie powinny być przyjmowane podczas Mszy św., w sposób uroczysty witane i żegnane w parafii. Podczas całego czasu peregrynacyjnego proponujemy pomoc. Nabyć można modlitewnik, który zawiera litanie, nowennę, Drogę Krzyżową i inne modlitwy, i pieśni ku czci Błogosławionej. Mamy też przygotowany specjalny numer miesięcznika „Wzrastanie” w całości poświęcony bł. Karolinie. Jako duchowe przygotowanie parafian do tego wydarzenia proponujemy wykonanie gabloty czy gazetki parafialnej opracowanej w kontekście postaci naszej Błogosławionej. Czas pobytu relikwii w parafii powinien stać się takim odnowieniem w duchu czystości.

Marcin Szczęsny

Przewodniczący Prezydium Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży
Parafie, które jeszcze pragną włączyć się w peregrynację i przyjąć relikwie bł. Karoliny, mogą zgłaszać się do Biura Diecezjalnego KSM-u w Zielonej Górze przy ul. Aliny 7, tel. (0-68) 320-72-96 od poniedziałku do piątku w godz. 8-16.

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Entuzjazm głoszenia Ewangelii

2024-05-09 10:50

Monika Książek

Duchowy entuzjazm, z jakim apostołowie głosili prawdę o Chrystusie zmartwychwstałym, był znakiem dla innych, że mówili prawdę.

Więcej ...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

Łódź: Czy możliwa jest niechrześcijańska Europa? – Wykład Mistrzowski prof. Weilera

2024-05-12 10:30

Archiwum YouTube

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto