Reklama

Maszerują strzelcy, maszerują

Niedziela częstochowska 48/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W przededniu 89. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, kościół św. Jadwigi Śląskiej w częstochowskiej dzielnicy Bór-Wypalanki zapełnili: chłopcy w zielonych mundurach, kadra dowódcza Południowego Okręgu Związku Strzeleckiego „Strzelec”, przedstawiciele Polskich Drużyn Strzeleckich z gen. Antonim Dziekańskim, prezydent miasta Tadeusz Wrona, kombatanci, rodziny i sympatycy Jednostki Strzeleckiej 2028, będącej chlubą Częstochowy i ostoją patriotyzmu.
Uroczystą Mszę św. z pełnym ceremoniałem wojskowym odprawił kapelan jasnogórski o. Eustachy Rakoczy. Szczególnym akcentem było przyrzeczenie złożone przez strzelców młodego rocznika. Gospodarzem uroczystości był proboszcz parafii ks. gen. Stanisław Rospondek - kapelan wojskowy. Kościół św. Jadwigi Śląskiej to jedna z nielicznych świątyń w Częstochowie, w której przy wejściu widnieje wizerunek orła w koronie, a pod krzyżem biało-czerwony sztandar. Tego dnia ołtarz zdobiła dodatkowo czapka strzelecka, orzełek, flaga narodowa i 3 świece, a obok siatka maskująca. Bo, jak mówi Ksiądz Generał, tu właśnie jest Polska. W obecności pocztów sztandarowych szkół, harcerzy, częstochowskiej Rodziny Katyńskiej, kilkudziesięciu strzelców wpatrzonych w bojowy sztandar 74. Pułku Piechoty AK, przed Bogiem i narodem przyrzekało strzec i bronić niepodległości i godności Rzeczypospolitej, służyć jej do ostatniego tchu i walczyć za nią do ostatniej kropli krwi. Były też awanse. Starszy strzelec Bartłomiej Górniak mianowany został do stopnia drużynowego, a kilku jego kolegów do stopnia starszego szeregowego. Nie zapomniano o matkach żołnierzy, którym ks. gen. Rospondek dziękował za trud wychowania wspaniałych synów. W słowie do wiernych Ksiądz Generał przypomniał m.in. historię oddziałów strzeleckich oraz wskazał na potrzebę jedności i świadomości narodowej.
Cenną pamiątką spotkania dla tutejszego kościoła stała się replika historycznego „szczerbca” ofiarowana przez gen. Antoniego Dziekańskiego. Znakiem krzyża i właśnie tym mieczem Celebrans pobłogosławił zebranych. Zwracając się do strzelców, o. Eustachy Rakoczy zwrócił uwagę, że są trzy motywy, które Polakom wyciskają łzy wzruszenia; to hymn narodowy, flaga biało-czerwona i mundur żołnierski. Zadaniem „Strzelców” jest czuwanie, by te symbole nigdy nie zostały splamione. Prezydent Tadeusz Wrona dodał, że współczesna młodzież powinna przemieniać świat na lepsze oraz dawać świadectwo patriotyzmu i wiary wszędzie tam, gdzie stanie stopa Polaka. Jeszcze długo po uroczystościach rozbrzmiewały w kościele pieśni legionowe i wojskowe.
Związek Strzelecki „Strzelec” powstał w Krakowie w 1910 r. Pierwotnym celem organizacji było szkolenie kadry przyszłej armii polskiej podążającej pod wodzą marszałka Józefa Piłsudskiego do upragnionej niepodległości. Po wojnie „Strzelec” został reaktywowany w 1991 r. jako organizacja społeczno-wychowawcza. Obecnie skupia około 3 tys. młodych ludzi, których pasjonują tradycje niepodległościowe, problemy obronności państwa, krzewienie zasad patriotyzmu i podnoszenie własnej sprawności fizycznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Szpital w Lublinie wydał oświadczenie ws. dziecka, które przeżyło aborcję. "Zostało ochrzczone"

2026-06-01 16:23

Vatican Media

Szpital wojewódzki w Lublinie wydał oświadczenie w sprawie urodzenia żywego dziecka po aborcji. Jak się okazuje, decyzją matki dziecko zostało ochrzczone. Jego życia jednak nie udało się uratować.

Więcej ...

Nowenna przed Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa o odnowienie wiary i poszanowanie Eucharystii

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Od lokalii do parafii

2026-06-03 20:00
Spotkanie w Parafii św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu

Marcin Cyfert

Spotkanie w Parafii św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu

Z okazji Roku św. Franciszka w parafii św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu rozpoczął się cykl spotkań poświęconych dziejom wspólnoty i symbolice świątyni. Podczas pierwszego wykładu ks. Rafał Michaelis przybliżył uczestnikom okoliczności powstania parafii, osadzając jej historię w realiach przedwojennego i powojennego Wrocławia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo Dominiki Chorosińskiej: „Wiara jest...

Wiara

Świadectwo Dominiki Chorosińskiej: „Wiara jest...

Oświadczenie archidiecezji krakowskiej: redaktor Szymon...

Kościół

Oświadczenie archidiecezji krakowskiej: redaktor Szymon...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Świdnica. Pierwsze dekrety i nowe zadania

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Pierwsze dekrety i nowe zadania

Włochy: figura ojca Pio płacze krwią. Sprawę bada...

Kościół

Włochy: figura ojca Pio płacze krwią. Sprawę bada...

Satanistyczny koncert tuż po Bożym Ciele. Diecezjalny...

Kościół

Satanistyczny koncert tuż po Bożym Ciele. Diecezjalny...

W Lublinie dziecko przeżyło aborcję

Wiadomości

W Lublinie dziecko przeżyło aborcję

Szpital w Lublinie wydał oświadczenie ws. dziecka, które...

Wiadomości

Szpital w Lublinie wydał oświadczenie ws. dziecka, które...

Nowenna przed Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi...

Wiara

Nowenna przed Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi...