Reklama

U świętej Barbary w Krakowie

Niedziela małopolska 48/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Św. Barbara znana jest przede wszystkim jako patronka górników. Mało kto wie, że jest także duchową opiekunką artylerzystów, strażaków, marynarzy, a także murarzy, architektów, ludwisarzy, kowali i więźniów. Przede wszystkim czczona jest jako patronka dobrej śmierci, chroniąca od śmierci nagłej, bez przyjęcia sakramentów.
Kult św. Barbary szerzył się już w VII wieku. Istnieje legenda, wywodząca się z tradycji judeochrześcijańskiej, która opowiada o jej życiu. Według niej, św. Barbara była córką bogatego poganina, który za wszelką cenę chciał uniemożliwić córce przyjęcie chrześcijaństwa. Mimo to Barbara przyjęła chrzest, za co ojciec najpierw zamknął ją w wieży swojego zamku i głodził, by zmusić do wyrzeczenia się wiary, a kiedy to nie poskutkowało, oskarżył przed sądem, a nawet sam stał się jej katem. Legenda głosi, że niebawem sam zginął nagłą śmiercią od uderzenia pioruna. Oprócz tej opowieści, znane są legendy o św. Barbarze wywodzące się m.in. z tradycji greckiej, łacińskiej, syryjskiej czy ormiańskiej.
W Polsce św. Barbara cieszy się kultem szczególnie na Śląsku, w zagłębiu polskiego górnictwa. Jednak w pozostałych częściach naszego kraju odnajdziemy również wiele miejsc poświęconych tej Świętej.
W Krakowie, w bezpośrednim sąsiedztwie bazyliki Mariackiej, znajduje się kościół pw. św. Barbary. Świątynia powstała pod koniec XIV wieku z fundacji Mikołaja Wierzynka i przy współudziale świętej królowej Jadwigi. Plac wokół bazyliki Mariackiej pełnił wówczas funkcję cmentarza. Dlatego pierwotnie kościółek ten był prawdopodobnie cmentarną kaplicą. (Tej interpretacji sprzyja wspomniany fakt, iż św. Barbara jest i była uważana za patronkę dobrej śmierci). W końcu XVIII wieku zaczęto przenosić cmentarze poza obręb miast.
Kościół św. Barbary został erygowany w końcu XIV w. przez biskupa krakowskiego Piotra Wysza. Od 1583 r. opiekę nad świątynią sprawowali ojcowie jezuici aż do kasaty zakonu w 1773 r. Później świątynia została przejęta przez zakon bożogrobców. Po śmierci ostatniego przedstawiciela tego zakonu opiekę nad świątynią przejęli ponownie jezuici.
Świątynia, pierwotnie gotycka, w XVII wieku uległa wpływom baroku. W ołtarzu głównym, pochodzącym z II połowy XVIII wieku, znajduje się piętnastowieczny drewniany krucyfiks (teraz jest on zasłaniany obrazem św. Barbary). Wielkim kultem cieszy się także Pieta - rzeźba Matki Bożej Bolesnej z początku XV wieku oraz obraz Matki Bożej Jurowickiej, znajdujące się w świątyni. Na ścianach kościoła możemy podziwiać m.in. obrazy pędzla Tomasza Dolabelli. W podziemiach świątyni spoczywa wybitny tłumacz Biblii na język polski zmarły w roku 1597 ks. Jakub Wujek. Przed wejściem do kościoła znajduje się gotycka kaplica Ogrójca z przełomu XV i XVI wieku. Możemy w niej podziwiać (obecnie za szybą i kratami) rzeźby przedstawiające modlitwę Jezusa w Ogrodzie Oliwnym. Rzeźby te zostały wykonane przez artystów z kręgu Wita Stwosza.
Zainteresować może budynek przylegający od południa do kościoła św. Barbary. Był to niegdyś klasztor Jezuitów. Po kasacie zakonu zorganizowano w nim klinikę uniwersytecką z ramienia Komisji Edukacji Narodowej. Jednym z najbardziej znanych wykładowców był tu prof. Rafał Czerwiakowski, który właśnie w tym budynku przeprowadzał nowatorskie jak na owe czasy sekcje zwłok skazańców lub biedaków. Przyczynił się przez to do rozwoju anatomii i medycyny.
Dziś kościołem św. Barbary opiekują się nadal księża jezuici. Przy świątyni działa również Wspólnota Niemieckojęzyczna (Deutschsprachige Gemeinde „Sankt Barbara”). Historia tej wspólnoty ma prawie 700 lat, z wyjątkiem 50 lat okresu spowodowanego wojną. Już w początkach istnienia świątyni w tym miejscu modliła się niemieckojęzyczna grupa mieszkańców Krakowa. Z inicjatywy dyplomacji austriackiej i jezuitów Wspólnota została odnowiona w 1997 r. Msze św. w języku niemieckim odprawiane są u św. Barbary w niedziele o godz. 19.00. Wspólnota organizuje także koncerty z cyklu „Muzyka u św. Barbary”.
W roku 2000 z inicjatywy wspomnianej wspólnoty oraz Konsulatu Republiki Austrii w Krakowie powstał Kameralny Chór Kantorei Sankt Barbara. Zespół ten wykonuje chóralną muzykę a cappella oraz dzieła wokalno-instrumentalne, głównie prezentujące muzykę niemieckiego baroku. Kantorei Sankt Barbara ma na swoim koncie wiele koncertów i osiągnięć. Zespołem kieruje absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów i dyrygentury Wiesław Delimat.
Warto więc zajrzeć do tego ukrytego w cieniu bazyliki Mariackiej kościoła noszącego imię św. Barbary i zainteresować się jego wczoraj i dziś.

Niedzielne Msze św. w kościele św. Barbary
(Mały Rynek 8)
godz.: 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 16.00, 18.00
w języku niemieckim - godz. 19.00

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

2024-05-13 07:48
Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

pl.wikipedia.org

Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

Dziś przypada 107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie. Maryja w Fatimie przypomniała, że zdobycie nieba jest celem naszego życia - powiedział PAP kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach ks. Marian Mucha. Dodał, że objawienia są wciąż aktualne, ponieważ dziś ludzie żyją jakby Bóg nie istniał.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 13.): Po drugiej stronie

2024-05-12 21:31

Mat.prasowy

Po co się zwierzać Jezusowi, skoro On i tak wszystko wie? Czy w modlitwie wystarczą same formuły? Czy każda myśl na modlitwie to rozproszenie? Zapraszamy na trzynasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o Maryi przynoszącej światu Boga z ludzkim sercem.

Więcej ...

Premiera filmu "Brat Brata"

2024-05-14 00:19
Podczas panelu dyskusyjnego

ks. Łukasz

Podczas panelu dyskusyjnego

Premiera kinowa to nie tylko okazja do obejrzenia konkretnego obrazu, który chce przekazać reżyser, ale to także okazja do poznania konkretnej historii. Tym razem był to ks. Jerzy Adam Marszałkowicz. Film “Brat Brata” mówiący o nim, a w zasadzie o dziele jaki stworzył, przyciągnął pełną salę widzów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania