Reklama

Poetycko w Porzeczu

Niedziela kielecka 49/2007

Tylu młodych miłośników poezji religijnej organizatorzy VI już Konkursu Poezji i Recytacji im. Karola Wojtyły w Porzeczu się nie spodziewali. Mała szkoła pękała w szwach i ledwie pomieściła wszystkich uczestników, opiekunów i rodziców, którzy przyjechali do Porzecza, aby spotkać się z chrześcijańską poezją. Było warto.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie wiadomo, co spowodowało, że do konkursu zgłosiło się przeszło stu dwudziestu uczestników z 43 szkół z terenu diecezji kieleckiej: być może sława i poziom konkursu, który organizowany był już po raz szósty, a może nagrody, które między innymi podarował prezydent RP Lech Kaczyński czy bp Kazimierz Ryczan. Wśród wielu sponsorów była także nasza redakcja kieleckiej „Niedzieli”.
„Cieszę się, że tak wielu uczestników wzięło w tym roku udział w naszych recytatorskich zmaganiach, nie spodziewaliśmy się takiego zainteresowania” - mówi pomysłodawca i główny organizator Dariusz Kurpiński. Co będzie za rok? Nie wiadomo. Już teraz ogranicza się liczbę uczestników, a chętnych z każdej szkoły jest wielu.
Konkurs jest organizowany przez Szkołę Podstawową w Porzeczu, parafię w Chełmcach i Radę Gminy w Miedzianej Górze. „Jest on wyrazem wdzięczności Bogu za pontyfikat Jana Pawła II, a także chęcią wpływania na rozwój wrażliwości i duchowości dzieci i młodzieży - mówi Dariusz Kurpiński - pragniemy także wspierać dzieci i młodzież w odkrywaniu i pogłębianiu talentów: recytatorskiego i twórczości poetyckiej, które od Stwórcy otrzymał także młody Karol Wojtyła” - dodaje.
Podobnie jak w latach ubiegłych, poetycka rywalizacja odbywała się w kategoriach: recytacja i twórczość własna. Konkurs podzielony był na trzy grupy wiekowe: klasy I-III i IV-VI ze szkół podstawowych oraz klasy I-III z gimnazjów. Część uczestników recytowała znane utwory poetów, a także prezentowała swoje wiersze.
Jak podkreślali członkowie jury, poziom konkursu był bardzo wysoki, fakt iż odbywał się on już po raz szósty, sprawia, że uczestnicy starannie przygotowują się do poetyckiej rywalizacji.
Dzieci i młodzież przyjechały do Porzecza z opiekunami, najczęściej były to katechetki, siostry zakonne i księża. Niektórym towarzyszyli rodzice. Wydawało się, że to właśnie oni najmocniej przeżywają konkursową rywalizację. Uczestnicy w większości byli odprężeni, a stając przed komisją bezbłędnie recytowali przygotowane przez siebie wiersze, więc członkowie jury mieli problemy z wytypowaniem tych najlepszych. W grupie gimnazjów zauważyć można było liderów uczniów z Kielc, Pińczowa i ze Stopnicy. Ich przygotowanie, recytacja oraz dobór tekstów stał na bardzo wysokim poziomie i trudno się dziwić, że uczniowie gimnazjum właśnie z tych miejscowości zwyciężyli w swoich kategoriach.
W przyszłym roku znowu się spotkamy w Porzeczu, aby posłuchać pięknej poezji, jak zapowiada Dariusz Kurpiński, prawdopodobnie czekać nas będą drobne zmiany regulaminu, które mają na celu pomóc jury w „wyłapaniu najbardziej utalentowanych młodych ludzi”.

Laureaci w kategorii „Gimnazjum”: I miejsce - Martyna Strzelec z Gimnazjum nr 2 w Pińczowie; II miejsce - Milena Szostak z Gimnazjum ze Stopnicy; III miejsce - Robert Strzelec z Gimnazjum nr 2 z Pińczowa; wyróżnienie przyznano Joannie Bartocha ze Stopnicy.
Laureacie w kategorii „SP klasy I-III”: I miejsce - Julia Szota z SP nr 1 w Kielcach; II miejsce - Dominika Bazylko z SP nr 15 w Kielcach; III miejsce - Anna Skiba z SP nr 2 z Włoszczowy
Laureaci w kategorii „SP klasy IV-VI”: I miejsce - Wiktoria Milcarz z SP w Zagnańsku; II miejsce - Aleksandra Kopyś z SP nr 15 w Kielcach; III miejsce Magda Siłakiewicz z SP nr 28 w Kielcach.
W kategorii „Twórczość”, SP grupa wiekowa I-III: I miejsce - Michał Skiba z SP w Brześciu.
W kategorii „Twórczość”, SP grupa wiekowa IV-VI: I miejsce - Natalia Kozera z SP nr 2 w Pińczowie
W kategorii „Twórczość”, gimnazja: I miejsce - Teresa Gorczyczyńska z Gimnazjum w Lelowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Życie wieczne pozostaje darem Boga

Grażyna Kołek

Więcej ...

Oświadczenie Rzecznika Prasowego Archidiecezji Lubelskiej ws. publikacji o przedszkolu sióstr w Lublinie

2026-05-25 18:14

Archidiecezja Lubelska/facebook.com

Kuria Metropolitalna w Lublinie wydała oświadczenie w związku z publikacjami medialnymi dotyczącymi Przedszkola Integracyjnego Niepublicznego Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego im. bł. o. Gwidona w Lublinie.

Więcej ...

"Magnifica humanitas": papież w swojej encyklice cytuje "Władcę Pierścieni" Tolkiena!

2026-05-26 13:46

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

W encyklice „Magnifica humanitas” papież Leon nie tylko czerpie obficie ze źródeł katolickiej nauki społecznej, ale wśród łącznie 224 przypisów zawartych w dokumencie znajdują się również cztery niespodzianki. W ten sposób „Władca Pierścieni” Johna Ronalda Reuela (J.R.R.) Tolkiena znalazł się w encyklice społecznej zwierzchnika Kościoła katolickiego, podobnie jak myśli Viktora Frankla, Hannah Arendt i Platona, z których żaden nie reprezentuje katolickiego nauczania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie Rzecznika Prasowego Archidiecezji Lubelskiej...

Kościół

Oświadczenie Rzecznika Prasowego Archidiecezji Lubelskiej...

Ks. Adam Podbiera w ciężkim stanie trafił do szpitala....

Kościół

Ks. Adam Podbiera w ciężkim stanie trafił do szpitala....

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie, które nie szuka siebie

Kościół

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie, które nie szuka siebie

Nowenna przed Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi...

Wiara

Nowenna przed Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi...

TV Republika: Abp Galbas reaguje na wpis ks. Sowy o...

Wiadomości

TV Republika: Abp Galbas reaguje na wpis ks. Sowy o...

Łask: usunięto wizerunek Matki Bożej z gmachu Urzędu...

Wiadomości

Łask: usunięto wizerunek Matki Bożej z gmachu Urzędu...

Włochy: figura ojca Pio płacze krwią. Sprawę bada...

Kościół

Włochy: figura ojca Pio płacze krwią. Sprawę bada...

Zmiany kapłanów 2026 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2026 r.

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego