Reklama

Stukam do nieba...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę, 11 listopada, do Gminnego Ośrodka Kultury w Markuszowie przybyli z całej Lubelszczyzny członkowie zespołów, dla których piosenka i pieśń religijna jest pasją i sposobem na chwalenie Boga. Organizowany w dniu Święta Niepodległości Festiwal Piosenki Religijnej daje możliwość kontynuacji polskich tradycji, gdzie działania Kościoła wspierały idee patriotyczne. Festiwal po raz pierwszy odbył się kilkanaście lat temu z inicjatywy ówczesnego wikariusza parafii Markuszów ks. Wojciecha Szlachetki. Obecnie wydarzenie rokrocznie jest ważnym punktem obchodów Święta Niepodległości dla miejscowej społeczności.
Spotkaniu towarzyszyło motto „Stukam do nieba...”, zaczerpnięte z wiersza ks. Jana Twardowskiego, który szukał i odnajdywał „wiarę czystą”, a jako poeta potrafił również jej głębię wyrazić słowem. Z takim przesłaniem zwrócili się do występujących organizatorzy już XVIII festiwalu. Przed publicznością zaprezentowały się zespoły z Bychawy, Lublina, Puław, Ryk, Sernik, Wilkołaza, Zagród oraz z Markuszowa. Wielu uczestników na spotkanie przyjechało już kolejny raz, jak chociażby schola „Niebieskie Owieczki”, laureatka poprzedniego konkursu.
Formuła przyjęta przez organizatorów nie zakłada ograniczeń wiekowych, stąd na scenie wystąpili artyści w wieku przedszkolnym i szkolnym: „Lauretki” z Zagród, gimnazjaliści z Ryk, licealiści z LO nr 2 w Puławach i emeryci z Ryk. Wpłynęło to na dobrą atmosferę, bowiem wśród publiczności spotkać można było całe rodziny, zachęcane przez występujących do wspólnego śpiewania. Repertuar stanowiły piosenki znane, ale ambicją niektórych wykonawców było przedstawienie własnej twórczości zarówno w zakresie tekstów, jak i muzyki.
Międzypokoleniowe spotkanie pokazuje uniwersalizm piosenki o tematyce religijnej, która ze względu na przesłanie, a niezależnie od aranżacji utworów, dostosowanej do wieku i możliwości interpretacyjnych artystów, znajduje grono swoich odbiorców. Odnosząc się do celów programowych uczczenia Święta Niepodległości właśnie w takiej formie, organizatorzy podkreślają, że ważne jest, aby kontynuować dobre tradycje parafii, do których festiwal należy. Promowanie kultury chrześcijańskiej jest wyzwaniem i obowiązkiem; jeśli młodzież odnajduje te najważniejsze wartości właśnie na takiej płaszczyźnie, to należy ją wspierać.
Swoje wrażenia opisała jedna z uczestniczek, mówiąc: „Boga można chwalić na różne sposoby, a jeśli każdy robi to najlepiej jak potrafi, wtedy naprawdę można pociągnąć za sobą innych. Tak przecież postępował Jan Paweł II. Warto poświęcić swój czas, aby sprawiać radość innym, dać coś z siebie. Możliwości jest tak wiele; równie dobrze może to być śpiewanie, występowanie przed publicznością, jak i cicha praca wolontariusza”.
Festiwal zakończył się koncertem laureatów. W kategorii dziecięcej zwyciężyły „Promyczki” z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Lublinie, II miejsce zajęły „Lauretki” z Zagród, a III - „Źródełko” z Bychawy. W kategorii młodzieżowej zwycięzcą okazał się zespół „Soli Deo” z Wilkołaza, II miejsce zajęły „Niebieskie Owieczki” z Ryk, a III - zespoły młodzieżowe z LO nr 2 w Puławach i „Rabbuni” z Sernik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież zatwierdził dekrety o kanonizacji i beatyfikacji

2024-12-18 13:06

pixabay.com

18 grudnia 2024 r. Ojciec Święty Franciszek przyjął na audiencji kardynała Marcello Semeraro, Prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Podczas audiencji Papież potwierdził wnioski sesji zwyczajnej kardynałów i biskupów, członków Dykasterii, i postanowił rozszerzyć na Kościół powszechny kult błogosławionej Teresy od świętego Augustyna (ur. Marie-Madeleine-Claudine Lidoine) i 15 towarzyszek z zakonu karmelitanek bosych z Compiègne, męczennic, zabitych z nienawiści do wiary 17 lipca 1794 r. w Paryżu (Francja), poprzez wpisanie ich do katalogu świętych (kanonizacja równoważna) - poinformowała Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych.

Więcej ...

Karabinierzy zatrzymali... "sanie" świętego Mikołaja

2024-12-18 11:07

Adobe Stock

"Sanie" świętego Mikołaja. Grafika poglądowa

Koło Padwy na północy Włoch karabinierzy zatrzymali sanie świętego Mikołaja, ponieważ uznali, że nie spełniają wymogów kodeksu drogowego. Z tego powodu w przedszkolu nie odbyła się tradycyjna przedświąteczna zabawa. Pojazd wzbudził podejrzenia karabinierów, bo miał silnik, ale nie miał tablicy rejestracyjnej i homologacji.

Więcej ...

Opublikowano polskie tłumaczenie Dokumentu Końcowego Synodu

2024-12-18 15:25

Grzegorz Gałązka

Oficjalne polskie tłumaczenie Dokumentu Końcowego Synodu zostało opublikowane na stronie www.synod.va. Wraz z dokumentem jest także Nota towarzysząca Ojca Świętego Franciszka z 24 listopada br. Dotąd dokument został przetłumaczony z oryginału włoskiego także na angielski, hiszpański, francuski, niemiecki, portugalski i węgierski

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś bardzo potrzebujemy ojców – odważnych i...

Wiara

Dziś bardzo potrzebujemy ojców – odważnych i...

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Wiadomości

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

Kościół

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

Afera wokół Domu Miłosierdzia. Bp Zieliński: Mnie na...

Kościół

Afera wokół Domu Miłosierdzia. Bp Zieliński: Mnie na...

Co mamy czynić?

Wiara

Co mamy czynić?

Tajemnica wizerunku Matki Bożej z Guadalupe

Wiara

Tajemnica wizerunku Matki Bożej z Guadalupe

Bóg zaprasza nas dziś do szczerości, do stanięcia w...

Wiara

Bóg zaprasza nas dziś do szczerości, do stanięcia w...

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy...

Wiara

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy...

Wiara

"Potrzeba, abym ja się umniejszał, by Jezus mógł...