Reklama

Nie lękajcie się być dobrymi ludźmi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kilkakrotnie powtarzało się papieskie wołanie „Nie lękajcie się!” w zaprezentowanym przez młodzież gimnazjalną i dzieci z podstawowej szkoły z Pysznicy programie artystycznym. Nim właśnie rozpoczął się VII Międzydiecezjalny Przegląd Twórczości Dzieci i Młodzieży Szkół im. Jana Pawła II, który 22 listopada zgromadził przedstawicieli prawie dwudziestu pięciu placówek zjednoczonych w Podkarpackiej Rodzinie Szkół Jana Pawła II i Diecezjalnej Rodzinie Szkół noszących imię Wielkiego Papieża z Wadowic.
Pierwsza część czwartkowego rodzinnego spotkania rozgrywała się w pysznickiej świątyni, na Mszy św., której przewodniczył ks. Jerzy Warchoł - dziekan stalowowolski, w asyście ks. Tadeusza Macha z Jastkowic, proboszcza ks. Jana Kłaka - gospodarza uroczystości, ks. dr. Bogdana Krempy - duszpasterza akademickiego WZNoS w Stalowej Woli i ks. dr. Krzysztofa Kidy z Kłyżowa. Zgromadzeni przedstawiciele papieskich szkół wraz z wiernymi z Pysznicy modlili się o odwagę w wyznawaniu wiary, o odwagę stawania się dobrymi Polakami, o odwagę bycia dobrymi ludźmi, wsłuchując się w homilię ks. Bogdana Krempy, przypominającego najistotniejsze rysy pontyfikatu Jana Pawła II. Ks. Jan Kłak - proboszcz z Pysznicy z wielką radością witał przybyłych na VII Przegląd, dziękując jednocześnie wszystkim szkołom, które w swojej codziennej pracy wcielają w procesie wychowania i nauki ideały życiowe polskiego Papieża.
Po zakończonej Mszy św. zgromadzeni goście i gospodarze przeszli do papieskiej szkoły, gdzie powitała ich wystawa nagrodzonych prac plastycznych. Na konkurs plastyczny wpłynęło 165 prac z dwudziestu pięciu szkół: oceniał je artysta plastyk ze Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli Józef Sroka. Z tej bogatej twórczości młodzieży i dzieci osiemdziesiąt pięć prac zakwalifikowało się na wystawę, a dwadzieścia osiem umieszczono w antologii „Nie lękajcie się”. Otwarcia szkolnej części spotkania dokonał dyrektor Władysław Szpunar, który powitał przybyłych przedstawicieli Szkół im. Jana Pawła II z Ulanowa, Chwałowic, Gorzyc, Klimontowa, Potoczka, Grobli, Nowosielca, Cyganów, Wilczej Woli, Koprzywnicy, Stalowej Woli, Woli Rzeczyckiej, Tarnobrzega, Ślęzaków, Gościeradowa, Raniżowa, Sokołowa Małopolskiego i Rzeszowa.
Za powitaniem nastąpił kolejny punkt pysznickiego świętowania: program artystyczny przygotowany przez młodzież z gimnazjum i dzieci ze szkoły podstawowej pod kierownictwem wicedyrektor Teresy Mierzwy i pysznickie polonistki. Multimedialna prezentacja przypomniała zgromadzonym determinację i odwagę Jana Pawła II, który zachęcał świat i każdego człowieka, by się nie bać otwierać swoje serca Chrystusowi, bo tylko z Nim człowiek zdobywa siłę, aby stawać się lepszym, aby kochać własną Ojczyznę, aby rozwijać swoje możliwości, obdarzać innych swoimi talentami, zdolnościami. Wzruszająco brzmiały słowa o bronieniu „własnego Westerplatte” przed zniekształcaniem polskiego języka, przed inwazją Internetu, komputera, telewizji, gier, o ocalaniu świata własnych przeżyć i czystych myśli, o wzrastaniu w dobroci, o kształtowaniu człowieczeństwa. Przeplatane śpiewem poetyckie teksty wzbogacił występ dzieci, które uradowały widownię pięknym pokazem kujawiaka, nagrodzonym wielkimi brawami. Zdolni i rozwijający swoje zdolności na miarę swojego Patrona udowodnili, że staranie, wysiłek, zaangażowanie - przynoszą wspaniałe efekty.
Potwierdzeniem tego stał się kolejny punkt: odczytanie wyróżnionych i nagrodzonych młodych twórców, którzy w kategorii plastycznej i poetyckiej zachwycili swoimi możliwościami. Głębokie i ciekawe teksty poetyckie, których tegoroczny przegląd zgromadził aż siedemdziesiąt pięć (z tego jedenaście umieszczono w antologii), ocenione zostały bardzo wysoko przez Grażynę Janik. Główne nagrody dla młodych i utalentowanych uczniów papieskich szkół ufundował marszałek województwa podkarpackiego Zygmunt Cholewiński.
Z nagrodami, wyróżnieniami wyjeżdżali z Pysznicy uczestnicy VII Przeglądu Twórczości, ale przede wszystkim z wielką radością wspólnego spotkania, które uświadomiło jeszcze mocniej, że nie wolno się lękać być dobrymi ludźmi - to pragnienie stawania się takimi wyrazili w sposób artystyczny: w końcu Piękno ocala Dobroć. Za rok powrócą do Pysznicy z nowymi osiągnięciami, po nowe laury.

Szczególnie wyróżnieni:

Konkurs plastyczny - Paulina Kopeć z Wilczej Woli (kategoria I-III), Łukasz Członka z Nowosielca (kategoria IV-VI), Patrycja Dybka z Pysznicy i Iwona Kopeć z Wilczej Woli (kategoria gimnazjum).
Konkurs poetycki - I nagrody przypadły: Sebastianowi Szewcowi z Tarnobrzegu (kategoria IV-VI), Natalii Gęśla z Pysznicy (kategoria Gimnazjum) i Marcie Ordon z Koprzywnicy (kategoria Szkoły Ponadgimnazjalne).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Przed Mszą św. z Papieżem Leonem XIV święto w Castel Gandolfo

2025-07-11 18:11
Leona XIV mieszkańcy i turyści przywitali w Castel Gandolfo 6 lipca

@Vatican Media

Leona XIV mieszkańcy i turyści przywitali w Castel Gandolfo 6 lipca

Na dwa dni przed Mszą Świętą, której przewodniczyć będzie Papież w parafii św. Tomasza z Villanueva, ks. Tadeusz Rozmus, salezjanin i proboszcz świątyni, podkreśla duchowe i wspólnotowe zaangażowanie wiernych. „Za każdym razem, gdy Papież tu przyjeżdża, miasto zmienia się w miejsce świętowania” – mówi ksiądz proboszcz.

Więcej ...

Zakon Maltański: nie tylko pomoc humanitarna, ale także duchowa

2025-07-11 14:49
Wielki Szpitalnik Josef D. Blotz podczas wizyty w szkole w Limie

Vatican Media

Wielki Szpitalnik Josef D. Blotz podczas wizyty w szkole w Limie

Wielki Szpitalnik Josef Blotz to były generał major armii niemieckiej, który uważa „etykę służby” za zasadę przewodnią misji Zakonu Maltańskiego. Obecnie zaangażowany jest w pomoc osobom na terenach objętych konfliktami, takich jak Ukraina i Gaza, gdzie dostarczanie pomocy humanitarnej łączy się ze wsparciem duchowym.

Więcej ...

Spotkanie Papieża w Castel Gandolfo z przedstawicielami kapituł generalnych

2025-07-12 11:42

Vatican Media

W przesłaniu do przełożonych generalnych i członków rad niektórych kapituł i zgromadzeń zakonnych Papież Leon XIV mówił o potrzebie odnowienia ducha misyjnego, przyswojenia sobie uczuć „jakie miał Chrystus Jezus” oraz szerzenia na całej ziemi światła Chrystusa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Kościół

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...