Misje święte są to dłuższe rekolekcje, ze szczególnie wybraną tematyką. Odbywają się w Kościele katolickim w każdej parafii mniej więcej co 10 lat. Słowo misja znaczy posyłanie. Tak więc czas misji to czas przygotowania serca i wyboru wyjścia do innych z Dobrą Nowiną. Parafianom z parafii Chrystusa Króla w Toruniu będzie odtąd towarzyszyła modlitwa: „Jezu, jesteś Królem, Jezu, jesteś moim Królem, daj mi poznać wolę Twoją, Panie, oto jestem” w pełnej postawie służby na wzór Chrystusa.
Misje rozpoczęto 17 listopada Mszą św. z kazaniem misyjnym. Niedzielne kazania podczas wszystkich Mszy św. podejmowały hasło: „Bóg jest miłością”, a po Mszy św. wieczornej odbyła się konferencja stanowa dla kobiet. Kazania misyjne były głoszone podczas porannych i wieczornych Mszy św. Poniedziałkowym spotkaniom przyświecało hasło: „Intronizacja i poświęcenie jako wyraz wiary”. Tego dnia podczas Mszy św. nastąpiło odnowienie przyrzeczenia chrzcielnego, łaski sakramentu chrztu św., a symbolem były zapalone świece podczas słów modlitwy oraz znak krzyża św. Mszę św. wieczorną kończyła konferencja stanowa dla mężczyzn.
Wtorek był dniem pojednania przed Intronizacją, zakończył się wieczorną nauką stanową dla młodzieży. W środę odbyła się Intronizacja i poświęcenie osobiste Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, a także trwał nadal czas spowiedzi. Czwartek to dzień Intronizacji Serca Jezusowego w rodzinach. Każda rodzina mogła dokonać Intronizacji w godzinie Apelu Jasnogórskiego podczas modlitwy w rodzinnej wspólnocie, we własnym domu. W piątek podkreślano w kazaniach społeczny wymiar Intronizacji, a dodatkowym spotkaniem parafian była modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego o godz.15, rozpoczynająca całodobową adorację Najświętszego Sakramentu. Wieczorem zakończono Misje Intronizacją Serca Pana Jezusa w rodzinach. W sobotę odbywały się przygotowania do odpustu parafialnego i uroczystej Intronizacji, zakończone Koronką do Miłosierdzia Bożego.
Czas rekolekcji Intronizacyjnych obejmował też dzieci, dla których wygłoszone były nauki. Ostatni dzień misji w parafii to uroczystość Chrystusa Króla, dzień odpustu parafialnego. Intronizacja Najświętszego Serca Pana Jezusa nastąpiła podczas Sumy koncelebrowanej pod przewodnictwem biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego. W homilii Księdz Biskup powiedział m.in.: „Aby dostrzec władzę Jezusa trzeba oderwać wzrok od ziemi. Trzeba spojrzeć ku Bogu, który jest Miłością. Trzeba spojrzeć w serce człowieka, który nade wszystko pragnie kochać i być kochanym, który łaknie prawdy jak świeżego powietrza. Trzeba otworzyć się na te wartości, jakie Chrystus ukazał w swoim życiu i za które oddał życie. Końcowe zwycięstwo należy do prawdy. Prawdy nie da się unicestwić. Chrystus, który jest Prawdą, zmartwychwstał i żyje. Upadają ideologie, a Ewangelia pozostaje zawsze aktualna, zawsze młoda i zawsze odnawiająca człowieka. Jest tak samo potrzebna człowiekowi dzisiaj, jak i dwa tysiące lat temu, gdy Jezus głosił, że czas się wypełnił i przybliżyło się Królestwo Niebieskie. Przez Jego słowa i czyny przybliżył się do nas Bóg. W świetle Ewangelii Jezusa odkrywamy sens naszego życia, trudów i zmagań, a także radości. Ona daje odpowiedź kim jest człowiek i dokąd zmierza. Żaden król nie wzbudził w sercach ludzkich tyle płomiennej miłości i dogłębnego zaangażowania jak Jezus. Dla milionów wierzących w Niego jest On niezmiennie Drogą, Prawdą i Życiem. Ta wielka rzesza ludzi dziś wyznaje: «Twoją jesteśmy własnością i do Ciebie należeć chcemy». Pod Jego sztandarem gromadzą się ludzie różnych stanów i zawodów, którzy wzięli sobie do serca słowa Jezusowe o perle drogocennej, cenniejszej niż inne wartości; albo o ziarnku gorczycy, z którego wyrasta potężne drzewo; czy o zaczynie w mące, dzięki któremu rośnie całe ciasto. Są to ludzie, którzy wiedzą, że Chrystusowe Królestwo należy do ludzi czynu - jak mówi Pan Jezus - Bożych gwałtowników, usiłujących je zdobyć siłami wiary, nadziei i miłości. W akcie Intronizacji chodzi o to, aby Jezus mógł królować w naszych sercach, sumieniach, myślach, słowach i czynach. Intronizować to znaczy przyznać Jezusowi bezwzględne pierwszeństwo w swoim życiu osobistym, rodzinnym i społecznym, bo On jest Pierworodnym całego stworzenia, jest Pierwszym i Ostatnim, i Żyjącym na wieki wieków. Trzeba też pamiętać, że Intronizacja jest wolnym wyborem Jezusa Chrystusa na swego Pana i Zbawiciela”.
Następnie dokonana została Intronizacja Najświętszego Serca Pana Jezusa przez proboszcza ks. dr. Józefa Witkowskiego i kapłanów oraz reprezentantów poszczególnych grup parafii. Miasto oraz sprawowane funkcje we władzach państwowych i samorządowych zostały poświęcone Sercu Pana Jezusa przez posłankę Annę Sobecką, byłą parafiankę parafii Chrystusa Króla. Intronizacji Serca Jezusa dokonali też przedstawiciele służby zdrowia, mediów, bankowców, kupców, reprezentanci szkolnictwa, służb porządkowych, młodzieży i rodzin wielopokoleniowych oraz Wspólnoty dla Intronizacji Serca Pana Jezusa przy parafii. Oprawę muzyczną zapewnił chór parafialny i schola, z której sześcioletnia Marta pięknie zaśpiewała Psalm. Na zakończenie Sumy Ksiądz Biskup poświęcił trzy obrazy Chrystusa Króla, które będą peregrynowały w rodzinach naszej parafii.
O. Andrzej Zając CSsR, podsumowując prowadzone misje, powiedział: „Intronizacja jest dziełem, które ma być otwarte na rozwój. Intronizacja ma się dokonać w całych społecznościach i w całym świecie. Chrystus ma prawo królowania wszędzie. Trzeba zaznaczyć, że już papież Leon XIII, potem Pius XI, który ustanowił uroczystość Chrystusa Króla, i następni, zajmowali się problemem chwały dla Serca Pana Jezusa. W misjach prowadzonych w tej parafii widać duże zaangażowanie ludzi w liturgię Słowa, a zauroczenie ideą Intronizacji dotyka już wielu wspólnot parafialnych. Jednak samo dzieło urzeczywistni się, gdy nastanie jedna owczarnia i jeden Pasterz, a to jest ciągle przed nami”. Z kolei reprezentantka młodzieży z KSM Barbara Nieżurawska, dla której były to pierwsze misje w dorosłym życiu, powiedziała: „Wspaniałym jest dla mnie fakt włączenia się w Intronizację różnych grup zawodowych oraz osób, które na co dzień nie działają w żadnej wspólnocie parafialnej”. Na Sumę przybyła również delegacja Wspólnoty dla Intronizacji Serca Pana Jezusa z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z Trzemeszna z p. Eugeniuszem i p. Zofią, którzy wspierali uroczystość modlitwą.
Pomóż w rozwoju naszego portalu