Cztery dni trwało XXIII Ogólnopolskie Forum Młodych organizowane przez Koło Teologiczne Alumnów Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, tym razem pod hasłem „Małżeństwo - wolność czy kajdany?”. Temat tegorocznego Forum poruszał ważne dla współczesnych kwestie miłości, odpowiedzialności, rodziny i małżeństwa: - Klerycy są obserwatorami rzeczywistości, żyją w różnych środowiskach, wiedzą, jakie są zapotrzebowania i problemy młodych ludzi, stąd temat małżeństwa na tegorocznym spotkaniu - wyjaśnia rektor wrocławskiego seminarium ks. dr Adam Łuźniak.
Zaproszeni z całej Polski goście podejmowali trudne pytania, zastanawiali się nad przyczynami kryzysu małżeństwa wśród młodych, pochylali się nad kwestią wychowania do miłości. Ks. dr Marek Dziewiecki, dr psychologii, duszpasterz młodzieży, dyrektor radomskiego telefonu zaufania „Linia Braterskich Serc” w swoim wykładzie „Pożądanie, zakochanie czy miłość?” starał się wyjaśnić na czym polega prawdziwa miłość: - To postawa, która, w przeciwieństwie do pożądania czy zakochania, nie jest zachowaniem spontanicznym - podkreślał ks. Dziewiecki. „Czy miłość jest lepsza bez małżeństwa?” - na to pytanie próbował odpowiedzieć dr Mieczysław Guzewicz, członek Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, autor licznych książek z zakresu małżeństwa i rodziny. Nad małżeństwami niesakramentalnymi w prelekcji „Miłość, która nie wybrała Boga” pochylał się ks. dr Jan Abrachamowicz, duszpasterz artystów, proboszcz parafii Świętego Krzyża w Krakowie, gdzie od 2000 r. prowadzi duszpasterstwo osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Do dobrego przygotowania do małżeństwa, potraktowania narzeczeństwa jako czasu uczenia się języka miłości i sztuki dialogu namawiał ks. Stanisław Orzechowski, znany wrocławski duszpasterz akademicki, główny przewodnik Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę. A o miejscu płciowości w miłości, znaczeniu sfery płciowości dla małżeństwa - opowiadał dr Jacek Pulikowski, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Poznańskiej, autor wielu znanych publikacji o tematyce małżeńskiej i rodzinnej - Płciowość i nieodłącznie z nią związana płodność, ujęte w karby rozumu i woli, stają się przepięknym darem do wykorzystania w życiu i miłości - przekonywał dr Pulikowski.
- Przez tegoroczne Forum chcieliśmy zobaczyć, jaka jest współczesna kondycja małżeństwa, zanalizować sytuację. Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, skąd rodzą się negatywne trendy dla małżeństwa, skąd mnogość zagrożeń. Trzecim punktem wiążącym było wskazywanie sposobów, metod, dróg poprawy kondycji małżeństwa, rodziny, wzmocnienie motywacji młodych ludzi, by przeżywali swoją miłość właśnie w przepięknym wymiarze małżeńskim - opowiada ks. rektor Adam Łuźniak.
Oprócz wykładów, prelekcji i paneli dyskusyjnych uczestnicy Forum mogli także wziąć udział w koncercie dwóch chrześcijańsko-rockowych zespołów - specjalnie dla nich zagrali Betel i Maleo Reggae Rockers.
Pomóż w rozwoju naszego portalu