Reklama

„Bez Chrystusa świat nie mógłby istnieć”

Niedziela podlaska 50/2007

25 listopada, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, Mszę św. w katedrze Trójcy Świętej w Drohiczynie w intencji stowarzyszeń katolickich i miejscowego Wyższego Seminarium Duchownego celebrował bp Antoni Dydycz. Ordynariusz wygłosił okolicznościową homilię i wręczył legitymacje nowym członkom obu stowarzyszeń.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedzielną uroczystość poprzedziły rekolekcje dla członków Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z naszej diecezji oraz spotkania formacyjne w Domu Miłosierdzia im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim. Stowarzyszenia te wpisują się w strukturę Kościoła, prowadząc działalność w parafiach oraz na forum diecezjalnym.
Nowy diecezjalny asystent AK i KSM-u ks. Andrzej Lubowicki w słowach powitania wyraził radość z przeżywania uroczystości Chrystusa Króla wraz z Pasterzem diecezji i kapłanami współkoncelebrującymi Eucharystię, przede wszystkim z dotychczasowym jej asystentem ks. prał. Tadeuszem Osińskim, któremu podziękował za dotychczasową posługę. Podkreślił, że Akcja Katolicka nie jest już tylko deklaracją, podpisanym dokumentem, lecz formacją intelektualno-duchową. Prosił Biskupa Antoniego o modlitwę i słowo Boże motywujące do podejmowania nowych wezwań odpowiadających duchowi czasu.
- Nie da się wyrazić jednym słowem tego, co uczynił dla Kościoła ks. Tadeusz Osiński. Wiedzą o tym członkowie AK. Owocem tej pracy jest kształtowanie serc i umysłów oraz bezmiar przeżyć duchowych - mówił w słowie wstępnym bp Dydycz. - Jednostka mimo deklaracji nie jest w stanie przebić się przez zło, z którym się spotykamy, ma bowiem ograniczoną możliwość oddziaływać na rzeczywistość ziemską. Wspólnoty katolików świeckich bardziej mogą wkraczać w dziedzinę życia publicznego. Nie na zasadzie konkurencji, lecz na zasadzie pomocniczości mają uczestniczyć w budowaniu wizji współczesnego świata. Ksiądz Biskup powitał przedstawicieli Zarządu AK, w tym prezes Lucynę Woźnicę, oddziały parafialne AK wraz księżmi asystentami, członków AK oraz nowo wstępujących kandydatów, którzy złożyli przyrzeczenia Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.
- Wpatrując się w podobizny królów i książąt polskich i wczytując w dzieje różnych państw, na słowo „król” reagujemy widokiem korony, berła, tronu i drogich szat. Tymczasem dziś chcemy oderwać się od tego rodzaju skojarzeń i skierować naszą uwagę na istotę tej królewskości, która daje o sobie znać w Jezusie Chrystusie - mówił w homilii bp Dydycz.
Aby lepiej zrozumieć królewskość przysługującą Bogu, Biskup Antoni odwołał się do Drugiej Księgi Samuela, mówiąc: - Wprawdzie Dawid zostaje królem ziemskim, ze wszystkimi atrybutami ziemskimi, ale równocześnie dowiaduje się, że ma to czynić w imieniu Boga. Dlatego w Hebronie wobec Stwórcy zawiera przymierze z narodem. Jest to niesłychanie ważny moment, ponieważ wskazuje na źródło władzy króla Dawida w umocnieniu przymierza. Chodzi tu nie o władzę wyłącznie jednostki ludzkiej albo kolektywu, ale o królewskość, która korzeniami sięga dalej, niż pozwalają nam na to ludzkie możliwości. Jedno i drugie nie mogłoby zaistnieć bez miłości. Skutki grzechu pierworodnego uniemożliwiały dotarcie do miłości, dopiero przyjście Chrystusa, Jego całe życie, śmierć na krzyżu, potem Zmartwychwstanie otworzyły przed ludźmi możliwości pełniejszego wnikania w naturę królestwa Bożego. To dzieki Odkupieniu dokonanym na krzyżu Bóg przeniósł nas do królestwa swojego Syna. Świat bowiem został stworzony przez Chrystusa, umiłowanego Syna, przez Niego też został odkupiony, uratowany. Bez Chrystusa świat nie mógłby istnieć. Nie miałby sensu.
Ks. Lubowicki prosił Pasterza diecezji o przyjęcie przyrzeczeń od nowo wstępujących członków KSM-u i AK. - Kochać Boga, szerzyć królestwo Chrystusowe w swojej rodzinie, środowisku, służyć Ojczyźnie, dążyć do sprawiedliwości społecznej, bliźnim chętnie pomagać, nieść pogodę ducha - deklarowali nowi członkowie AK i KSM-u, zobowiązując się do pracy nad sobą. W wypełnieniu tej misji prosili Stwórcę o pomoc.
Ksiądz Biskup po złożeniu ślubowania wręczył nowym członkom legitymacje, a Lucyna Woźnica podziękowała prezesom za pracę w strukturach parafii i diecezji, bp. Dydyczowi za duchową opiekę, przewodniczenie uroczystościom oraz za przyjęcie nowych członków. Przed udzieleniem paserskiego błogosławieństwa prezesi AK i KSM-u odmówili Akt Zawierzenia Sercu Jezusowemu.
Druga część spotkania miała miejsce w auli Wyższego Seminarium Duchownego. Tę część zdominował wykład ks. dr. Zbigniewa Rostkowskiego, zatytułowany „Rola świadectwa apostolskiego w ewangelizacji świata”. Ksiądz Zbigniew odwołał się do kilku przykładów z życia, których sam doświadczył, i na ich przykładzie dokonał analizy postaw ludzkich. Okazał zaniepokojenie, że w wielu przypadkach spotkał się z brakiem świadectwa i dojrzałej wiary. Postawił pytania: Czy muszę manifestować swoją wiarę? Czy nie wystarczy cicha modlitwa?
Jako biblista odpowiedzi udzielił z kart Pisma Świętego, odwołując się do św. Łukasza, przypominając, że pisał on Ewangelię i Dzieje Apostolskie ok. 50 lat po ukrzyżowaniu Chrystusa, w okresie prześladowań chrześcijan, jako odpowiedź na powstające sekty i działalność fałszywych proroków. Bo przecież Żydzi wierzyli, że tylko przez prawo można się zbawić. Św. Łukasz zaświadczył o prawdziwości nauk Chrystusa w dwóch źródłach. Prelegent wyakcentował słowa Ewangelisty: „Będziecie moimi świadkami w Samarii i po krańce ziemi”. Greckie tłumaczenie tych słów dopuszcza ich rozumienie także w trybie rozkazującym: „Bądźcie moimi świadkami!”. Apelował o nasze świadectwo wiary, wskazując na wiele postaci, najpierw na św. Piotra, zaś współcześnie przypomniał m.in. ojca Karola Wojtyły, a także swego spracowanego ojca, codziennie klękającego do modlitwy.
Spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem w refektarzu seminaryjnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Niedziela łowicka 7/2005

Archiwum parafii

Początek lutego. Gdzie nie spojrzeć, tam króluje kolor czerwony - kolor miłości, kolor walentynek. Na sklepowych półkach, wystawach, a nawet na prowizorycznych straganach pojawia się „nowy produkt” - miłość.

Więcej ...

Małopolskie: Areszt za usiłowanie zgwałcenia dziewczynki w Rabce

2025-02-14 09:32
ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Adobe Stock

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Sąd Rejonowy w Nowym Targu aresztował w piątek tymczasowo na okres dwóch miesięcy 20-latka, który w środę zaatakował idącą do szkoły 13-latkę w Rabce-Zdroju. Podejrzany będzie mógł wyjść na wolność po wpłaceniu 50 tys. zł kaucji. Mężczyzna usłyszał zarzut usiłowania gwałtu. Grozi mu dożywocie.

Więcej ...

Słowo do wiernych z racji tragicznej śmierci śp. ks. Grzegorza Dymka

2025-02-14 17:38
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Słowo Księdza Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego Wacława Depo do wiernych z racji tragicznej śmierci śp. ks. Grzegorza Dymka

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

PILNE! Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

PILNE! Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Święci i błogosławieni

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Jasna Góra

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Kościół

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Niedziela Świdnicka

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia