Reklama

Dar ołtarza - dar serc

Niedziela lubelska 50/2007

Doroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej w konopnickiej parafii miały w tym roku szczególny charakter, bowiem zostały połączone z konsekracją nowego ołtarza. W murach stuletniej świątyni Eucharystii przewodniczył bp Mieczysław Cisło.

Jak podają kroniki, data powstania parafii w Konopnicy, powierzonej wstawiennictwu św. Katarzyny Aleksandryjskiej, sięga II poł. XIV wieku. Pierwsza świątynia, drewniana, została wzniesiona już ok. 1400 r. W połowie XVII wieku na jej miejscu wybudowano kościół murowany z kamienia i cegły, powierzając go opiece Matki Bożej i św. Katarzyny. Budowa obecnego kościoła z inicjatywy proboszcza ks. Jana Kureczki rozpoczęła się w 1897 r. Dzieło zostało ukończone w 1905 r., a zwieńczeniem było poświęcenie kościoła w 1906 r. przez bp. Franciszka Jaczewskiego. Trzynawowa świątynia, wzniesiona z cegły i białego kamienia w stylu neogotyckim, zachwyca wyjątkowym pięknem. Bogate polichromie i zabytkowe ołtarze, o które od lat troszczą się duszpasterze i wierni, tworzą atmosferę sprzyjającą głębokiej zadumie i modlitwie.
W niedzielę, 25 listopada, przed uroczystą Sumą odpustową z obrzędem konsekracji ołtarza, młodzież w krótkim programie artystycznym przypomniała dzieje parafii i kościoła. Wokół nowego stołu Pańskiego - jubileuszowego daru parafii - zgromadzili się kapłani i wierni, wśród których honorowym gościem był wnuk fundatora kościoła. Obecni byli także strażacy w galowych mundurach, młodzieżowa orkiestra dęta z Motycza oraz poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, Szkoły Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego z Konopnicy, Legionu Maryi i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Przedwojenny sztandar KSM był wyjątkowym świadkiem nowej karty w dziejach historii parafii.
Mszy św. koncelebrowanej przez proboszcza seniora ks. kan. Mieczysława Horocha i obecnego proboszcza i dziekana ks. kan. Jana Domańskiego przewodniczył bp Mieczysław Cisło. Witając w parafii Księdza Biskupa, ks. Domański mówił: „Dziś chcemy wyrazić Bogu wdzięczność za to, że tyle pokoleń mogło tutaj korzystać z Jego darów. Sakramenty św. to uobecnianie się samego Boga, a w szczególny sposób w kościele gromadzi nas Eucharystia, bezkrwawa ofiara sprawowana na ołtarzu Pańskim. Ten ołtarz, o poświęcenie którego proszę w imieniu całej wspólnoty, został ufundowany przez parafian i indywidualnych ofiarodawców”. Biskupa Mieczysława przywitała także delegacja młodzieży. Przedstawiciel służby liturgicznej podkreślał, że dla młodego pokolenia świątynia i ołtarz są miejscem nadzwyczaj cennym, w którym młodzi ludzie gromadzą się, by modlić się i służyć. Przedstawiciel Rady Duszpasterskiej w imieniu Rady, Akcji Katolickiej, Legionu Maryi, Oazy Rodzin oraz wójta Konopnicy wskazywał na Chrystusa Króla i Jego Matkę, którzy dla współczesnego człowieka winni stać się prawdziwymi wzorami wiary i bezinteresownej miłości. „Niech Jezus króluje naszym dzieciom, rodzinom, szkołom i naszej ojczyźnie - mówił. - Niech króluje na tym ołtarzu, który dziś będzie poświęcony i który pozostanie znakiem przynależności do mistycznego Ciała Chrystusa”.
Rozpoczynając Eucharystię, bp Cisło mówił: „W dzień patronalnego święta Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przynosimy dar ołtarza, dar waszych serc. Refleksją i modlitwą obejmujemy całe dzieje wspólnoty, które sięgają czasów Kazimierza Wielkiego, pamiętając, że to nie budynek jest najważniejszy, ale świątynia serc, której służy dom Boży, zamieszkiwany przez samego Chrystusa”. Ksiądz Biskup wzywał wiernych, by słuchali jedynego króla - Chrystusa, który swoim poddanym zapewnia życie w „królestwie serc”, wypełnionym miłością, sprawiedliwością, pokojem i łaską. Bp Cisło apelował o pozostanie wiernym Dekalogowi i prawu miłości. W homilii przypomniał, że z demokracji zrodził się m.in. nazizm i komunizm, a przywołując słowa Jana Pawła II mówił, że źle wykorzystana demokracja i odrzucenie norm moralnych i Dekalogu prowadzi do totalitaryzmu. Mówił także o tym, że to Polacy niosą Europie wiarę. Jest to tym bardziej ważne, gdy stary kontynent próbuje z codziennego życia, na które składa się praca, nauka i wypoczynek, wyeliminować wszystko, co przypomina Chrystusa.

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48
Pielgrzymka ludzi pracy

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Więcej ...

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Więcej ...

”Cieszę się, że jest tutaj miejsce, gdzie mieszka Bóg” - "Sacramentum dedicationis" w Pruszowicach

2021-09-19 20:42
Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

ks. Łukasz Romańczuk

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Uroczystościom dedykacji kościoła filialnego pw. św. Jana Pawła II przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Świątynia była budowana kilkanaście lat, a nad budową czuwał proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Wrocławiu - Pawłowicach - ks.kan. Michał Machał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Polska

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę