Reklama

Obchody górniczego święta

Niedziela legnicka 50/2007

Kościół pw. św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie był 4 grudnia br. miejscem dziękczynnej modlitwy górników i ich rodzin z Zagłębia Miedziowego. Modlitwie ponad 500-osobowej społeczności wiernych przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy.
Ta parafia nieprzypadkowo jest miejscem corocznej modlitwy we wspomnienie św. Barbary. Powstała bowiem na jednym z nowych osiedli, które w przeważającej części zamieszkane jest przez rodziny górnicze. To z ich pomocą powstał ten kościół i tu spotykają się na swych górniczych uroczystościach. Często zatrzymują się też przy urządzonej kaplicy św. Barbary, a coraz liczniejsze wota zawieszane w kaplicy są świadectwem opieki i wstawiennictwa Świętej Patronki. W imieniu tej społeczności wszystkich przybyłych powitał proboszcz parafii ks. prał. Wiesław Migdał.
We Mszy św. uczestniczył także biskup Stefan Regmunt, przedstawiciele kurii biskupiej z jej kanclerzem ks. prał. Józefem Lisowskim na czele, seminarium, a także proboszczowie lubińskich i okolicznych parafii, w których mieszkają górnicy oraz kapłani związani z duszpasterstwem górników.
Obok samych górników i ich rodzin obecni także byli: prezes KGHM Polska Miedź S.A. Krzysztof Skóra wraz z Zarządem, dyrektorzy poszczególnych kopalń i zakładów związanych z Kombinatem, przedstawiciele związków zawodowych z liczną reprezentacją pocztów sztandarowych, przedstawiciele władz, parlamentarzyści i zaproszeni goście. Dla Kombinatu obecny rok jest także rokiem jubileuszu 50- lecia odkrycia złóż miedzi w tzw. monoklinie przedsudeckiej.
W przygotowanie liturgii zaangażowani byli górnicy występujący w galowych strojach, a także górnicza orkiestra dęta i chór.
Homilię wygłosił biskup legnicki Stefan Cichy. Przypomniał postać św. Barbary oraz jej kult w Polsce. Na terenie diecezji legnickiej są 4 parafie jej poświęcone, w tym jedna w Lubinie, gdzie budowany jest kościół. Poinformował, że w bieżącym roku został zaproszony do odprawienia Mszy św. pasterskiej w tej powstającej świątyni. Wspominał też swoje liczne kontakty z górnikami i zjazdy do kopalń na Górnym, a teraz także na Dolnym Śląsku. Przypomnijmy, że przed objęciem zarządu diecezją legnicką, jeszcze na terenie archidiecezji katowickiej, Ksiądz Biskup otrzymał tytuł honorowego dyrektora górnictwa. Jednym z zobowiązań płynących z tego tytułu jest obowiązek przynajmniej raz do roku zjechać do kopalni poniżej 1000 m. Z tego obowiązku biskup legnicki wywiązuje się na razie solidnie.
„Oddajemy dziś cześć św. Barbarze - mówił w homilii Biskup Legnicki - ale też musimy zadać sobie pytanie, jak i w czym możemy ją naśladować? Powinniśmy pogłębiać swoją wiarę. Całe nasze życie od chwili chrztu świętego ma być naszym wzrostem w wierze, nadziei i miłości. Stąd też słyszymy tyle zachęt do czytania Pisma Świętego, książek religijnych, czasopism katolickich - wszystko po to, aby wiarę pogłębiać, abyśmy umieli poprowadzić rozmowy na tematy wiary z naszymi najbliższymi. Oby nasze rodziny stawały się miejscem wspólnej lektury Pisma Świętego, by tworzyły się wśród nich Kręgi Biblijne… Nie wystarczy nam jednak tylko poznawać Pana Boga. Trzeba też dać odpowiedź na słowo Boże. Trzeba nam „oddechu wiary” - a jest nim modlitwa. Nie wystarczy się tylko modlić przed zjazdem do pracy, czy też po szczęśliwym powrocie z szychty. Trzeba też pamiętać o codziennej modlitwie, z jej szczytem, jakim jest udział w niedzielnej Mszy św.” - apelował kaznodzieja.
Biskup życzył, aby wszyscy górnicy mieli żywą wiarę jak św. Barbara - jak już nie raz dawali tego przykład. „Niech i nas życie codzienne prowadzi do Pana Boga, abyśmy zawsze naszym wyznaniem wiary, modlitwą i świadectwem życia Jemu mogli się podobać” - apelował biskup S. Cichy.
Złożył także podziękowanie za wsparcie finansowe Kombinatu dla działań Caritas diecezjalnej, a także na rzecz prowadzonych remontów, renowacji zabytkowych obiektów sakralnych i innych dzieł. Podczas uroczystości przedstawiciele górniczych związków zawodowych złożyli dar na rzecz diecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego. Kombinat znany jest ze swego patronatu i wsparcia wielu wydarzeń kulturalnych, artystycznych w naszym regionie.
W dniu poprzedzającym Mszę św., na zaproszenie Prezesa Kombinatu i górników, Biskup Legnicki wziął także udział w świątecznym spotkaniu braci górniczej, zwanym karczmą piwną.
Natomiast 4 XII, w godzinach popołudniowych, we Lwówku Śląskim Ksiądz Biskup przewodniczył modlitwie dziękczynnej skalników, których patronką jest również św. Barbara. W pobliżu tej miejscowości znajduje się m.in. kopalnia anhydrytu, oraz liczne kamieniołomy i żwirownie. Pracownicy tych zakładów również przeżywali tego dnia swoje patronalne święto.

Wybrane dla Ciebie

Mazowieckie: Kobieta zaczęła rodzić przed szpitalem; poród odebrał policjant

2021-09-23 09:48

Karol Porwich

Policjant z Kozienic (Mazowieckie) odebrał poród. Pomógł kobiecie, która nie zdążyła dotrzeć do szpitala na czas i zaczęła rodzić w samochodzie na parkingu tuż przed lecznicą - poinformowała w czwartek rzeczniczka kozienickiej policji asp. Ilona Tarczyńska.

Więcej ...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak.

2021-09-23 16:13
bp. Edward Janiak

KAI

bp. Edward Janiak

Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak - poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu Polski. Od marca tego roku hierarcha miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią.

Więcej ...

Abp Gallagher: „nie” dla rasizmu, potrzebujemy kultury spotkania

2021-09-23 16:39

Vatican News

W środę w nowojorskiej siedzibie ONZ odbyło się wydarzenie upamiętniające dwudziestą rocznicę Deklaracji z Durbanu, określającej środki zwalczania rasizmu, nietolerancji i ksenofobii. Abp Paul Richard Gallagher, watykański sekretarz ds. relacji z państwami, w przesłaniu wideo podkreślił, że Stolica Apostolska wspiera zwalczanie niesprawiedliwości rasowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...