Reklama

Dolny Śląsk bez granic

Niedziela wrocławska 50/2007

Ks. Cezary Chwilczyński: - W roku obchodów 50-lecia Traktatów Rzymskich, które stworzyły fundament Unii Europejskiej, 21 grudnia br. Polska wejdzie do strefy Schengen. Czy zatem i w taki sposób realizuje się wizja Europy założycieli wspólnoty Schumana, Adenauera, Gasperiego?

Konrad Szymański: - Schuman, Adenauer i de Gasperi pragnęli wspólnej Europy opartej na wartościach wypływających z tradycji chrześcijańskich. Z drugiej strony Traktaty Rzymskie w swoich założeniach miały przyczyniać się do rozwoju współpracy państw europejskich głównie w zakresie swobody przepływu kapitału, dóbr, usług i podróżowania. Od ich czasów obecność chrześcijaństwa w życiu Europy bardzo osłabła. Trochę lepiej jest z realizacją czterech swobód. Układ z Schengen znoszący kontrolę osób przekraczających granicę jest jednym z elementów realizacji wizji integracji państw członkowskich, a wejście Polski do strefy Schengen jest kolejnym etapem budowania wspólnej Europy.

Jacek Protasiewicz: - Wydaje mi się, że zwłaszcza od czasu pierwszego rozszerzenia UE na wschód, czyli roku 2004, wychodzimy daleko poza ówczesne wizje Ojców Założycieli. Unia Europejska dziś, to o 21 państw więcej, niż było w roku 1957. Mamy też inne realia społeczno-gospodarcze, jak i geopolityczne. Sądzę jednak, iż dawna idea uczynienia całej Europy kontynentem wolnych i solidarnych narodów oraz żyjących w dostatku rodzin jest jak nigdy bliska realizacji.

Reklama

- Strefa Schengen oznacza, że granice wewnątrzunijne będzie można przekraczać niemal w dowolnym miejscu. To dobra wiadomość dla Dolnoślązaków, bowiem znikną też kontrole graniczne w naszym regionie. Jak możemy wykorzystać dla naszego regionu to otwarcie granic?

J.P. - Po pierwsze otwarcie granicy będzie miało znaczenie symboliczne. Chcemy, aby poprawie uległy stosunki polsko-niemieckie. Wiem, że trwają przygotowania, by w uroczystym otwarciu granicy 21 grudnia na przejściu w Zgorzelcu wzięli udział kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz premier Donald Tusk. Po drugie, odczujemy realne korzyści z dostępu do kolejnej swobody wewnątrzunijnej - swobody poruszania się. Dla Dolnoślązaków oznacza to możliwość podróżowania po krajach Unii bez konieczności poddawania się kontroli paszportowej na lądzie. Zniesienie kontroli na lotniskach ma nastąpić do 30 marca 2008 roku.

K.S. - Brak kontroli granicznych w zdecydowany sposób ułatwia ruch osobowy i towarowy. Otwarcie granic spowoduje, że Dolny Śląsk stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny - z punktu widzenia turystycznego dla Czechów i Niemców. Ułatwi mieszkańcom naszego regionu odwiedzenie sąsiadujących z Polską państw. To wielka szansa na rozwój przygranicznych miejscowości, które mogą zarabiać na handlu i turystyce. Szansą dla regionu jest również poszerzenie jego oferty turystycznej. Istotna jest ścisła współpraca i kształtowanie dobrosąsiedzkich relacji z regionami bezpośrednio graniczącymi z województwem dolnośląskim w celu realizacji różnorodnych przedsięwzięć z wykorzystaniem funduszy europejskich. Otwarcie granic ułatwi zbliżanie społeczności lokalnych Dolnego Śląska i zagranicznych regionów partnerskich poprzez wspieranie wymiany: gospodarczej, społecznej, kulturalnej, turystycznej, sportowej, oświatowej i naukowej.

- Kończy się kolejny rok i to dobry czas na podsumowanie. Co nasz region zyskał do tej pory w UE? Co dziś jest priorytetem Dolnego Śląska?

J.P. - W najbliższych latach musimy korzystać z tego, że cały czas w UE głównym celem polityki regionalnej jest osiągnięcie stanu spójności gospodarczej i harmonijnego rozwoju regionów. Przypomnę, że obecnie istnieje w UE około 250 regionów, dlatego chcę wskazać, że jesteśmy regionem coraz bardziej rozpoznawalnym w Europie. Wrocław i Dolny Śląsk zaczyna być znany z ambitnych celów, które sobie stawia i konsekwentnego dążenia do ich realizacji. Zapracowało na to wiele osób, ale wielka zasługa w tym naszych samorządów terytorialnych i aktywnej władzy w województwie. Dla przykładu przypomnę, że byliśmy pierwszym polskim regionem, który uzgodnił listę inwestycji, jakie będą finansowane z budżetu UE. W kontekście wcześniejszego pytania nie sposób nie wspomnieć, że pierwsze korzyści odczujemy dopiero po zrealizowaniu ważnych przedsięwzięć infrastrukturalnych, tj. połączeń drogowych z Niemcami (doprowadzenie autostrad A4 i A18 do byłej granicy) oraz z Czechami, z którymi łączy dziś nas na Dolnym Śląsku aż 432 km granicy.

K.S. - Dla kogoś kto dość często pokonuje trasę z centrum do Strachowic, bezwzględnie autostradowa obwodnica Wrocławia (śmiech). Na pewno najważniejszą rolę odegrają twarde projekty związane z drogami. Czekają wciąż na realizację, ponieważ są najbardziej skomplikowane. Jeżdżąc po Wrocławiu i regionie, już dziś widzimy, jak wiele się remontuje i buduje. W najbliższym czasie zrealizowane zostaną trasy A4 i A18. Regionalny Program Operacyjny na lata 2007-2013 dla Województwa Dolnośląskiego to 1, 2 mld euro. Mamy tam cele od szerszej dostępności internetu po drogi i renowację zabytków. Do ciekawych zrealizowanych już projektów należy remont wieży widokowej na Wielkiej Sowie, renowacja zamku Książ i opactwa w Krzeszowie, budowa kompleksu dydaktycznego Politechniki Wrocławskiej. Przy tej okazji pokuszę się o prognozę. Myślę, że to właśnie Dolny Śląsk będzie pierwszym polskim regionem, który postawi w funduszach unijnych na badania i rozwój. Najszybciej przekroczy horyzont pomocy związanej czysto z polityką spójności. Kolejnym priorytetem jest też promocja Dolnego Śląska podkreślająca jego atrakcyjność kulturalną, naukową, turystyczną. Temu przysłużyły się w wielkim stopniu kampanie związane z EURO 2012, EXPO 2012 i Europejskim Instytutem Technologicznym. Wrocław dołączył do bardzo wąskiej grupy 3 lub 4 miast, które stają się rozpoznawalne za granicą.

Wybrane dla Ciebie

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26
wulkan La Palma

Vatican News

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych. „Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

Więcej ...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09
Msza św. trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Więcej ...

Caritas Polska: pomoc dla 7,5 tys. Afgańczyków w Pakistanie

2021-09-23 15:34

episkopat.pl

We współpracy z pakistańskim Caritasem będziemy pomagać afgańskim uchodźcom, którzy docierają do tego kraju. Planowana jest trzymiesięczna interwencja humanitarna. W jej ramach natychmiastową pomocą otrzyma 7,5 tys. osób – powiedział dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę