Reklama

XII Festiwal Wojskowy w Hrubieszowie

„Młodością wojskowych Kolumbów”

W dniach od 16 do 18 listopada br. odbył się w Hrubieszowie XII Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego pod hasłem: „Jan Paweł II obrońcą godności człowieka”. Do Hrubieszowa przyjechało 46 podmiotów wykonawczych z całej Polski, zarówno soliści jak i zespoły wokalno-instrumentalne. Została przygotowana przez Komitet Organizacyjny festiwalu baza noclegowo-organizacyjna dla 400 osób. A przyjechali do Hrubieszowa wykonawcy z: Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Olsztyna, Bydgoszczy, Przemyśla, Rzeszowa, Brzegu, Przasnysza, Lublina, Zamościa, Bartoszyc. Dowódca Jednostki Wojskowej płk dypl. Piotr Wałęga i ks. prał. płk Andrzej Puzon wspólnymi siłami, razem z władzami miasta, gminy i powiatu, zapewnili warunki do zaistnienia festiwalu.
Dlaczego takie hasło festiwalu i czemu służy ta piękna kulturalna impreza? „W świecie - jak powiedział ks. Andrzej Puzon - gdzie łamane są prawa ludzi i zagrożony jest pokój, strażą jest wojsko, aby bronić życia, stawiać zaporę nienawiści, barbarzyństwu i złu. Śpiew przekazywany z pokolenia na pokolenie jest świadectwem historii i sprawdzianem tożsamości narodowej mieszkańców danego kraju. Polska pieśń religijna i patriotyczna jednoczyła i umacniała rodziny, stawała się zawołaniem bojowym, dodając sił żołnierzom i powstańcom oraz rozpalała miłość Ojczyzny (...)”.
Już od godz. 12.30 16 listopada rozpoczęły się eliminacje konkursowe, podczas których wykonawcy zgodnie z regulaminem musieli wykonać jeden utwór patriotyczny i jeden religijny. Sala HDK-u, gdzie odbywały się przesłuchania, była wypełniona do ostatniego miejsca przez młodzież gimnazjum i szkół średnich. Przewodniczącą jury była pani dyrektor Alicja Saturska z Zamościa oraz płk Bogusław Chilka - dyrektor Orkiestry Koncertowej Wojska Polskiego z Warszawy i ks. płk Andrzej Puzon - kapelan 2 Pułku Rozpoznawczego.
O godz. 18 odbyło się oficjalne otwarcie festiwalu. Zespół „Lechici” pod kierunkiem Leszka Opały wykonał na początek hymn festiwalu „Młodością Kolumbów”, a następnie głos zabrał burmistrz miasta Zbigniew Dolecki, dowódca JW płk dypl. Piotr Wałęga oraz ks. płk Andrzej Puzon, który odczytał też przesłanie Biskupa Polowego Wojska Polskiego.
Po przemówieniach odbył się koncert zespołu „Quarto” z Rzeszowa. Od godz. 20.30 do 23. trwały przesłuchania konkursowe. W sobotę przesłuchania rozpoczęły się o godz. 12 i trwały do 17, a o godz. 18 odbył się koncert piosenki francuskiej w wykonaniu Janusza Zbiegiela „Brel raz jeszcze”.
W niedzielę o godz. 9.30 w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy odprawiono Mszę św. w intencji uczestników festiwalu oraz zaproszonych gości, zarówno z MON-u, Dowództwa Wojsk Lądowych, 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie, jak i miejscowych władz. Mszę św. odprawił ks. prał. płk Andrzej Puzon. Homilię oparł na słowach Jana Pawła II skierowanych do młodych: „Nie lękajcie się. Pozwólcie Chrystusowi królować w waszym młodym życiu, służcie Mu z miłością”. W końcowej części kazania wołał: „Niech Wasza młodość i piękny głos oraz śpiewane utwory sprawią, iż będziecie najlepszymi ambasadorami miłości Boga i Ojczyzny”.
O godz. 15 w HDK-u odbył się koncert galowy w wykonaniu najlepszych zespołów. Werdykt Jury odczytała pani dyrektor Alicja Saturska, a następnie wręczono nagrody od Biskupa Polowego WP, MON, DWLąd, KPZ, dowódcy JW w Hrubieszowie, kapelana ks. prał. Andrzeja Puzona, władz miasta, gminy, powiatu i innych sponsorów. Na koniec głos zabrali przedstawiciele wojska, gminy, powiatu. Podsumowując wydarzenie ks. prał. płk Andrzej Puzon, powiedział: „O szczęśliwy Hrubieszowie, bo możesz zgromadzić młodość Ojczyzny i młodość Kościoła. Służba Chrystusowi wolnością jest. Przyjąć Chrystusa to znaczy przyjąć Jego miłość o świcie trzeciego tysiąclecia. Otwórzcie szeroko drzwi swoich serc Chrystusowi na dziś, jutro i na XIII festiwal, który odbędzie się za rok. Wszystkim: Szczęść Boże!”.

Wybrane dla Ciebie

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

Więcej ...

Pielgrzymi na trasie z Ośna Lubuskiego do Górzycy

2021-09-25 10:21
Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Karolina Krasowska

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Z kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim po raz czwarty wyruszyła Diecezjalna Pielgrzymka Pokutna z Ośna Lubuskiego do Górzycy.

Więcej ...

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46
Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Franciszek

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę...

Wiadomości

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę...

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu...

Polska

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu...

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej