Reklama

Wolontariusze są potrzebni

Tydzień Wolontariatu odbywał się w Zielonej Górze w dniach 3-7 grudnia. Liczne prezentacje, warsztaty, spotkania i Dni Otwarte zorganizowano, by uczcić ustanowiony 6 lat temu Dzień Wolontariusza, który obchodzony jest 5 grudnia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchody Tygodnia Wolontariatu w Zielonej Górze rozpoczęła uroczysta Msza św. w intencji wolontariuszy w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze. Dyrektor Caritas diecezjalnej ks. Marek Kidoń mówił w homilii, jak ważnym i pięknym dziełem jest wolontariat i jak bardzo wdzięczny jest wszystkim, którzy podejmują trud nieodpłatnej pracy dla drugiego człowieka.
Organizatorzy obchodów przygotowali warsztaty, wystawy i wykłady. Uczniowie mogli uczestniczyć w konferencji na temat pracy wolontarystycznej, swoje spotkania mieli koordynatorzy wolontariatu oraz wolontariusze zainteresowani udziałem w akcji „Rodzina Rodzinie na Boże Narodzenie”. Dni Otwarte ogłosiły Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw, Centrum Wolontariatu i Lubuskie Centrum Aktywizacji i Wsparcia Verte. Zielonogórskie Stowarzyszenie Amazonek zaprezentowało wystawę „Pacjent - wolontariuszem”. W Centrum Wolontariatu odbyły się również warsztaty pokazowe z trenerami EP - „pedagogiki wspólnych przeżyć”.
- Tydzień Wolontariatu został zorganizowany przede wszystkim po to, żeby uczcić pracę wolontariuszy - wyjaśnia Agata Obszańska z Centrum Wolontariatu. - Jest to również okazja do tego, żeby przypomnieć, że wolontariusze ciągle są potrzebni. I są ludzie, którzy czekają na ich pomoc. Chcemy też pokazać, że praca wolontarystyczna daje naprawdę wiele satysfakcji.
Centralnym punktem obchodów Tygodnia Wolontariatu były Targi Pracy Wolontarystycznej, które miały miejsce 5 grudnia w holu Uniwersytetu Zielonogórskiego. W ich trakcie organizacje pozarządowe prezentowały swoją działalność.
Zwiedzający poszczególne stoiska mieli okazję zobaczyć, jak szeroka oferta czeka na osoby pragnące podjąć się pracy wolontarystycznej i jak różni ludzie odnajdują się w byciu wolontariuszem. Przedstawiciele organizacji mówili o specyfice swojej pracy, wręczali ulotki i foldery informacyjne, przygotowali prezentacje multimedialne.
Targi Pracy Wolontarystycznej pokazały, że niemal każdy może się w tym odnaleźć. Wolontariusz może pomagać dziecku przy odrabianiu lekcji lub opiekować się osobą starszą, nieść pomoc osobom niepełnosprawnym i chorym, udzielać się w hospicjum, brać udział w akcjach charytatywnych, udzielać rożnego rodzaju porad. Czasami potrzeba... silnych osób do pomocy przy rozładunku, jak mówią przedstawiciele Magazynu Pomocy Żywnościowej i Rzeczowej.
Często wolontariuszem staje się osoba, do której kiedyś ktoś inny wyciągnął pomocną dłoń. - Nasze wolontariuszki to kobiety, które same przeszły leczenie raka piersi - opowiadają panie ze stoiska Zielonogórskiego Stowarzyszenia Amazonek. - Teraz odwiedzają kobiety w szpitalach i służą im pomocą przed i po operacji, dzielą się swoim doświadczeniem. Nasze stowarzyszenie organizuje też spotkania w szkołach i wyższych uczelniach, gdzie mówimy o profilaktyce nie tylko raka piersi, ale też np. raka szyjki macicy.
Wszystkie prezentujące się organizacje podkreślały, że wciąż czekają na nowe osoby chętne do współpracy.
Organizatorem obchodów Tygodnia Wolontariatu było Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej we współpracy z Lubuskim Centrum Aktywizacji i Wsparcia Verte. Finansowej pomocy przedsięwzięciu udzieliły Lubuski Urząd Marszałkowski i Urząd Miasta Zielona Góra.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święty ostatniej godziny

pl.wikipedia.org

Więcej ...

Warszawa: Klinikę Budzik dla dorosłych opuszcza dwoje pacjentów!

2024-04-18 14:19

PAP/Albert Zawada

Dyrektor Kliniki Budzik dla dorosłych prof. Wojciech Maksymowicz przekazał w czwartek, że dwoje chorych, po ponad rocznym leczeniu i rehabilitacji, opuszcza klinikę. 18 kwietnia w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pacjenta w Śpiączce.

Więcej ...

28. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej w Przemyślu

2024-04-19 09:54
Laureaci konkursu

Łukasz Sztolf

Laureaci konkursu

W Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu 18 kwietnia br. odbył się etap diecezjalny 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza