Reklama

Kościół

Płock: posiłki dla bezdomnych od mariawitów

Paweł Wysoki

Kościół Starokatolicki Mariawitów od 21 kwietnia będzie wydawał posiłki osobom bezdomnym w Płocku. - Źródłem naszej pomocy była i jest miłość Boga i bliźniego. Wspierając potrzebujących, stajemy się narzędziem Stwórcy – mówi bp M. Karol Babi, biskup naczelny tego Kościoła. To kolejna inicjatywa społeczna w mieście w czasie stanu epidemii, dzięki której osoby potrzebujące mogą liczyć na wsparcie.

Władze Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Płocku podjęły decyzję o wsparciu osób bezdomnych: we wtorki, czwartki i soboty od godz. 12:00 mariawiccy wolontariusze będą wydawać posiłki dla osób bezdomnych. Posiłki będą wydawane przy bramie wjazdowej na teren posesji przy ul. Kazimierza Wielkiego 29 (teren dawnej Szkoły Podstawowej nr 8), z zachowanie zasad bezpieczeństwa.

– W ten trudny czas staramy się wyjść naprzeciw najbardziej potrzebującym. Zdajemy sobie sprawę, jak ta sytuacja dotyka osoby bezdomne, które nie potrafią odnaleźć się w ograniczeniach nałożonych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Nie odwracajmy głowy w drugą stronę - apeluje bp M. Karol Babi, biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Podziel się cytatem

Reklama

Biskup przypomina także, że Kościół Starokatolicki Mariawitów ma doświadczenie w prowadzeniu działalności charytatywnej. Dzięki św. Marii Franciszce Kozłowskiej, swojej założycielce, mariawici od początku swego istnienia byli wrażliwi na biedę, bezdomność i wykluczenie społeczne. Na przełomie XIX i XX wieku, gdy kształtował się mariawityzm, dużą popularnością cieszyły się tanie i bezpłatne kuchnie prowadzone przez siostry mariawitki. Wydawano w nich posiłki wszystkim potrzebującym, bez względu na wyznanie czy pochodzenie.

- Źródłem pomocy była i jest miłość Boga, i bliźniego. Wspierając potrzebujących, ludzie stają się narzędziem Stwórcy – podkreśla bp M. Karol Babi.

Akcja pomocowa rozpocznie się we wtorek 21 kwietnia. Osoby, które chcą ją wesprzeć finansowo, mogą przesyłać środki na konto Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, z dopiskiem „Posiłek dla bezdomnych”: PKO BP I Oddział Płock: 58 1020 3974 0000 5102 0098 0557.

Reklama

Ruch mariawicki powstał pod koniec XIX wieku, stawiając sobie za cel naśladowanie życia Marii - Mariae vitam imitantes. Jego założycielką była św. Maria Franciszka Feliksa Kozłowska (1862-1921), która w 1893 r. w Płocku doznała objawienia, wskazującego na potrzebę odnowy moralnej ludzkości poprzez nieustającą adorację Przenajświętszego Sakramentu i wzywanie pomocy Matki Bożej. Kościół Starokatolicki Mariawitów wyodrębnił się z Kościoła rzymskokatolickiego w 1906 r., gdy Stolica Apostolska odmówiła zalegalizowania mariawickich zgromadzeń modlitewnych, a następnie ekskomunikowała Marię F. F. Kozłowską. W 1935 r. w Kościele Starokatolickim Mariawitów doszło do rozłamu i wyodrębnienia się Kościoła Katolickiego Mariawitów z siedzibą w Felicjanowie pod Płockiem.

Siedzibą władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów jest Płock. W podziemiach tamtejszej Świątyni Miłosierdzia i Miłości przy ul. Kazimierza Wielkiego 27, wybudowanej wraz z klasztorem w stylu neogotyku angielskiego, znajduje się grób Marii F.F. Kozłowskiej.

2020-04-20 15:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na pielgrzymim szlaku znaleźli dom

Bezdomni w drodze na Jasną Górę z br. Michałem Gawrońskim OFMCap

Archiwum Fundacji Kapucyńskiej

Bezdomni w drodze na Jasną Górę z br. Michałem Gawrońskim OFMCap

Warszawscy bezdomni z Fundacji Kapucyńskiej im. bł. Aniceta Koplińskiego przeszli blisko 300 kilometrów ze stolicy na Jasną Górę w XXIII Pieszej Pielgrzymce Niepełnosprawnych. Dzisiaj zastanawiają się, czy bardziej pomagali innym, czy sobie.

Więcej ...

W. Brytania: W Glasgow spłonął kościół mający długie związki z Polską

2021-07-28 15:01

twitter.com/ArchdiocGlasgow

W Glasgow w nocy z wtorku na środę niemal doszczętnie spłonął katolicki kościół pod wezwaniem św. Szymona, który od II wojny światowej był duchowym centrum tamtejszej Polonii. Przyczyna pożaru na razie nie jest znana.

Więcej ...

Nawałnice nad Polską. IMGW wydaje pomarańczowe alerty

2021-07-28 16:22

Adobe.Stock

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

Kościół

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Wiara

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Wiadomości

"Rzeczpospolita": Paszport dla wybranych

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania