Reklama

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty potwierdził, że niebawem ukaże się encyklika o wierze

2013-06-14 09:29

st (KAI/RV/Asianews) / Watykan/KAI

Zapowiedź ogłoszenia pierwszej encykliki, główne treści przyszłej posynodalnej adhortacji apostolskiej o nowej ewangelizacji a także zaproponowanie ewentualnych tematów kolejnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów - to główne sprawy poruszone przez Franciszka w spontanicznej rozmowie z członkami XIII Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów. Papież spotkał się z nimi 13 czerwca w Watykanie.

Ojciec Święty potwierdził, że niebawem ukaże się encyklika o wierze, nad którą prace rozpoczął jeszcze Benedykt XVI, ale którą on doprowadził do końca. Co do adhortacji papież zaznaczył, że gdyby ogłoszono ją obecnie, mogłaby ją przesłonić wspomniana encyklika. Dlatego Franciszek postanowił przygotować szerszy dokument o ewangelizacji jako takiej, w którym zawarte będą także refleksje synodalne. Dodał, że już nieco napisał, ale ufa, że w sierpniu, kiedy będzie spokojniej, będzie mógł jeszcze trochę nad tym popracować.

Inne pytanie dotyczyło tematyki przyszłego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Ojciec Święty zauważył, że w roku 2015 minie 50 lat od ogłoszenia soborowej konstytucji "Gaudium et spes", poświęconej związkom Kościoła ze światem. Stąd możliwe byłoby poruszenie takich zagadnień jak ludzka godność, rodzina, technologia. Papież podkreślił szczególną wagę problemu rodziny, w tym fakt, że wielu ludzi nie zawiera dziś małżeństwa, żyje bez ślubu, a małżeństwo staje się czyś "tymczasowym".

Reklama

Poruszył też kwestie ekologii, zwłaszcza w odniesieniu do "ekologii ludzkiej". Na płaszczyźnie antropologicznej wskazał na sprawy sekularyzacji i praktycznej laicyzacji. Wreszcie dotknął tematu kolegialności w Kościele i jej związku z posługą Piotrową.

Na zakończenie spotkania Franciszek raz jeszcze podziękował członkom XIII Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów za ich zaangażowanie i zachęcił, by podjęli trud odpowiedzi na nowe wyzwania.

Tagi:
papież Encyklika Franciszek

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Dziękczynienie

Adwent 2019 – Dziękczynienie

II Konferencja Maryjna

II Konferencja Maryjna

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Spotkania z  Maryją...

Spotkania z Maryją...

Spotkanie z

Spotkanie z "Niedzielą"

komentarz i życzenia

komentarz i życzenia

XXII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej

XXII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej

Koncert w Warszawie

Koncert w Warszawie

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem