Zapowiedź ogłoszenia pierwszej encykliki, główne treści przyszłej posynodalnej adhortacji apostolskiej o nowej ewangelizacji a także zaproponowanie ewentualnych tematów kolejnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów - to główne sprawy poruszone przez Franciszka w spontanicznej rozmowie z członkami XIII Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów. Papież spotkał się z nimi 13 czerwca w Watykanie.
Ojciec Święty potwierdził, że niebawem ukaże się encyklika o wierze, nad którą prace rozpoczął jeszcze Benedykt XVI, ale którą on doprowadził do końca. Co do adhortacji papież zaznaczył, że gdyby ogłoszono ją obecnie, mogłaby ją przesłonić wspomniana encyklika. Dlatego Franciszek postanowił przygotować szerszy dokument o ewangelizacji jako takiej, w którym zawarte będą także refleksje synodalne. Dodał, że już nieco napisał, ale ufa, że w sierpniu, kiedy będzie spokojniej, będzie mógł jeszcze trochę nad tym popracować.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Inne pytanie dotyczyło tematyki przyszłego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Ojciec Święty zauważył, że w roku 2015 minie 50 lat od ogłoszenia soborowej konstytucji "Gaudium et spes", poświęconej związkom Kościoła ze światem. Stąd możliwe byłoby poruszenie takich zagadnień jak ludzka godność, rodzina, technologia. Papież podkreślił szczególną wagę problemu rodziny, w tym fakt, że wielu ludzi nie zawiera dziś małżeństwa, żyje bez ślubu, a małżeństwo staje się czyś "tymczasowym".
Poruszył też kwestie ekologii, zwłaszcza w odniesieniu do "ekologii ludzkiej". Na płaszczyźnie antropologicznej wskazał na sprawy sekularyzacji i praktycznej laicyzacji. Wreszcie dotknął tematu kolegialności w Kościele i jej związku z posługą Piotrową.
Na zakończenie spotkania Franciszek raz jeszcze podziękował członkom XIII Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów za ich zaangażowanie i zachęcił, by podjęli trud odpowiedzi na nowe wyzwania.