Nie trzeba jednak opuszczać Europy, aby odnaleźć tereny oczekujące na ewangelizację. Także w Polsce pole działalności misyjnej znajduje się coraz częściej tuż obok, za ścianą apartamentowca lub ogrodzeniem podmiejskiej rezydencji. „Żyjemy w czasach dramatycznych i zarazem fascynujących - napisał Ojciec Święty Jan Paweł II w encyklice „Redemptoris missio” (1990). - Ludzie zabiegają o dobrobyt materialny i pogrążają się w konsumpcyjnym materializmie, a jednocześnie coraz silniej ujawnia się pełne niepokoju poszukiwanie sensu istnienia, potrzeba życia wewnętrznego, pragnienie nauczenia się koncentracji i modlitwy”. Papież widział w tym poszukiwaniu duchowego wymiaru życia środek zaradczy na odczłowieczenie i uważał, że to zjawisko, jakkolwiek wieloznaczne, stanowi wyzwanie dla misji Chrystusa Odkupiciela powierzonej Kościołowi.
W jaki sposób można w środku Europy urzeczywistniać misyjną naturę Kościoła? Jak o Chrystusie Zbawicielu, który jest Drogą, Prawdą i Życiem, mówić sąsiadowi przekonanemu, że „każdy ma swoją prawdę”, a „jedna religia ma taką samą wartość jak druga”? Nie negując mocy słowa i konieczności odważnego, profetycznego określania swojego stanowiska, Jan Paweł II podkreślał wartość świadectwa życia każdej osoby wierzącej, rodzin katolickich i wspólnot kościelnych. Ten, kto należy do Kościoła, powinien czuć się uprzywilejowany i zobowiązany do świadczenia swoim życiem o wyznawanej wierze. Podczas gdy poprawność polityczna, a niekiedy także prawo stanowione w Europie zakazuje publicznego demonstrowania poglądów religijnych, nikt nam nie zabrania żyć w zgodzie z Ewangelią, być uczniami Chrystusa, naśladować Go w miłości i szacunku do każdego człowieka, w prostocie i pokorze.
Wśród współczesnych „areopagów” proklamowania Ewangelii Jan Paweł II wymienił świat mass mediów, które, jego zdaniem, mają nie tylko służyć szerzeniu orędzia ewangelicznego i Magisterium Kościoła, ale trzeba włączyć samo orędzie w kulturę medialną, posługującą się nowymi językami, nową techniką i nowymi postawami psychologicznymi. Ojciec Święty przypomniał słowa papieża Pawła VI, że „rozdźwięk między Ewangelią i kulturą jest bez wątpienia dramatem naszych czasów”. Inne współczesne tereny misyjne dla Kościoła to, według Jana Pawła II, zaangażowanie na rzecz pokoju, praw człowieka, ochrony kobiety i dziecka oraz przyrody, a także szeroko pojęta kultura, badania naukowe i stosunki międzynarodowe.
Misja ewangelizacyjna Kościoła zarówno w dalekich krajach, jak ta „po sąsiedzku” zatrzymuje się przed sanktuarium sumienia człowieka. Kościół proponuje, nie narzuca, szanuje ludzi i kultury, a misjonarz jest współpracownikiem Boga, nigdy podmiotem misji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu