Od pierwszej niedzieli Adwentu dźwięk dwóch nowych dzwonów wzywa do modlitwy i gromadzi na nabożeństwach mieszkańców mławskiej parafii pw. Świętej Rodziny. Ta stosunkowo młoda wspólnota parafialna dopiero tworzy swoje zaplecze materialne, w tym najważniejszą budowlę, jaką jest kościół. Wzniesiona już świątynia wymaga teraz całkowitego urządzenia wnętrza, toteż wierni gromadzą się na nabożeństwach w tymczasowej kaplicy.
Na placu przykościelnym, przypominającym jeszcze raczej plac budowy, stoi już dzwonnica. Wiszące w niej dzwony, które noszą imiona Świętej Rodziny i Matki Bożej Fatimskiej, poświęcił biskup płocki Piotr Libera tuż po Mszy św., sprawowanej rankiem 2 grudnia. Obydwa zostały już wcześniej zainstalowane, toteż akt ich poświęcenia wymagał nietypowych zabiegów. Po wspólnej modlitwie odmówionej wraz z wiernymi zgromadzonymi, mimo niesprzyjającej aury, tłumnie na placu, Biskup Piotr wraz z proboszczem ks. Sławomirem Kowalskim wszedł na specjalny podnośnik strażackiego dźwigu. Poświęcenie dokonało się na wysokości około 20 metrów, czyli tam, gdzie „Święta Rodzina” i „MB Fatimska” zostały zamocowane. Chwilę później parafianie po raz pierwszy usłyszeli dźwięk dzwonów, który odtąd będzie im codziennie towarzyszył.
Wśród uczestników uroczystości nie zabrakło fundatorów dzwonów oraz darczyńców wspierających budowę nowego kościoła. Obecni byli dyrektorzy mławskiego Zakładu Usług Wodnych dla Potrzeb Rolnictwa: Jan Stępka i Jerzy Rakowski, dyrektor-senior Stanisław Jeżewski, przedstawiciele tego przedsiębiorstwa: Maria Tańska i Janusz Wojnarowski, a także państwo Małgorzata i Remigiusz Gralewiczowie oraz poseł na Sejm obecnej kadencji Mirosław Koźlakiewicz. W liturgię i jej oprawę włączyli się czynnie wierni. W ich imieniu powitali Księdza Biskupa Henryk Antczak i Ewa Cywińska, natomiast o poświęcenie dzwonów poprosili Wojciech Kocęba i Bożena Jabłonkowska.
Pasterza diecezji powitał Ksiądz Proboszcz, zaznaczając, że pomoc finansowa dla jego parafii płynie z wielu stron, w tym od sąsiednich wspólnot, rozmaitych instytucji, osób indywidualnych, a także ze strony diecezji. Wyraził przy tej okazji wdzięczność fundatorom dzwonów oraz wszystkim przyczyniającym się do budowy parafialnej świątyni. Przede wszystkim zaś dziękował swoim wiernym, którzy obdarzyli go jako gospodarza tej parafii wielkim zaufaniem i życzliwością, i zarówno czynem, jak i materialnie wspierają prace budowlane. Z kolei przedstawiciele parafian składający krótkie sprawozdanie podkreślili wielkie zaangażowanie i wkład pracy Księdza Proboszcza, bez którego wszystkie te inicjatywy byłyby niemożliwe. „To on, jak mało kto - zauważyli - potrafi zjednoczyć naszą wspólnotę, utrzymywać bardzo dobre kontakty z władzami miasta, a także z organizacjami i instytucjami”.
O tym, czym dla parafii jest dźwięk kościelnych dzwonów, mówił w swoim kazaniu Biskup Piotr. Podkreślił on m.in. ich wspólnototwórczą rolę. Mówił o tym, że głos dzwonów będzie zwoływać wszystkich na liturgię i jednoczyć duchowo tutejszych mieszkańców na modlitwie „Anioł Pański”. Ich dźwięk będzie odtąd wyznaczał rytm naszego życia indywidualnego i społecznego - podkreślił Pasterz diecezji - będzie nam uświadamiał, że nikt z nas nie żyje tylko dla siebie, ale żyje dlatego, że za nas umarł i zmartwychwstał Chrystus. Głos ten będzie nam uświadamiał, że nikt z nas nie jest samotną wyspą, ponieważ jesteśmy uczniami Jezusa Chrystusa i stanowimy jedną rodzinę parafialną”. Ksiądz Biskup życzył wiernym, aby radując się darem nowych dzwonów, potrafili pójść za ich głosem, który gromadzi wszystkich w jeden, żywy organizm - parafię.
Dzwony zostały wykonane ze stopu metali szlachetnych, w tym miedzi i srebra. Nazwa większego (waga 580 kg) - Święta Rodzina - pochodzi od tytułu parafii. Drugi dzwon, ważący 290 kg, otrzymał imię Matki Bożej Fatimskiej, ponieważ parafia Świętej Rodziny została erygowana w dzień wspomnienia objawień fatimskich, 13 maja.
Fundatorami dzwonów oprócz wspomnianych osób indywidualnych i instytucji byli w dużej mierze parafianie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu