W niedzielę, 9 grudnia ub.r., siostry, a wraz z nimi członkowie władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych, świętowały niezwykły jubileusz. Związany był on ze 150-leciem powstania Zgromadzenia Sióstr Niepokalanek. To o nim papież Pius IX powiedział, że jest ono Zgromadzeniem dla Polski. Siostry zawsze wykazywały głęboką dbałość o formację dziewcząt w prowadzonych przez nie szkołach i zakładach, rozwijały prospołeczne i patriotyczne postawy.
Rzymskie początki
Zgromadzenie zaistniało w Rzymie. Organizowane było w latach 1854-57. Można rzec, że było rezultatem talentu organizatorskiego i połączonych wysiłków Matki Józefy Karskiej i Matki Marceliny Darowskiej. Duchowym przewodnikiem w tym Bożym dziele był o. Hieronim Kajsiewicz ze Zgromadzenia Zmartwychwstańców.
Od 1861 r. nowopowstającą społeczność prowadziła Matka Marcelina od Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Po uzyskaniu aprobaty Stolicy Apostolskiej Matka Marcelina przeniosła Zgromadzenie do Jazłowca na Podolu. Fakt ten przypadł na okres styczniowego zrywu powstańczego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na ziemiach polskich
W czasie, gdy przełożoną zgromadzenia była Matka Marcelina Darowska powstało na ziemiach polskich 6 domów zakonnych - w Jazłowcu, Jarosławiu, Niżniowie, Nowym Sączu, Słoninie i Szymanowie. W każdym z tych ośrodków siostry Niepokalanki realizowały system wychowawczo-dydaktyczny stworzony przez Matkę Marcelinę.
Należy podkreślić, że po latach niesprzyjających tej pracy (okres powojenny) siostry Niepokalanki powróciły do twórczej i ofiarnej pracy kształceniowej i formacyjnej. Obecnie prowadzą dwa licea ogólnokształcące, Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie, Zasadniczą Szkołę Gastronomiczną, cztery gimnazja, dwie podstawówki i trzy przedszkola. W placówkach tych szczególny akcent położony jest na pracę katechetyczną. Wypada dodać, że działalność misyjną siostry Niepokalanki realizują na Białorusi i Ukrainie.
Słowa serdeczne
Jubileusz, o którym mowa obchodzony był nabożnie i dostojnie w Jarosławiu. W kościele pw. Chrystusa Króla odprawiona została uroczysta Msza św. W koncelebrze, której przewodniczył bp Adam Szal, udział wzięli kapłani z wielu parafii. W homilii dostojny duszpasterz odniósł się do ofiarności sióstr Niepokalanek w dziele rozwijania wspólnoty, kształcenia dzieci i budowania w ich sercach otwartości dla Chrystusa.
Artystyczny i zarazem patriotycznym walorem jubileuszowych uroczystości był spektakl pt. „To Zgromadzenie jest dla Polski” w wykonaniu uczennic i uczniów Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu. Scenariusz pozwolił przypomnieć dzieje Zgromadzenia, zaangażowanie sióstr w życie duchowe, społeczne, formacyjne i kulturalne. Wiele elementów inscenizacji zawierało egzemplifikację do jarosławskiego klasztoru, także do pobytu w nim marszałka Józefa Piłsudskiego.
Po przedstawieniu były kwiaty od parlamentarzystów, wojewody Mirosława Karapyty, członków Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke, kuratora oświaty i wielu innych instytucji, organizacji i osób. Skierowano je na ręce Matki Przełożonej Klasztoru - s. Maciei.
Rocznica była znakomitą okazją do zwiedzenia Szkoły, poznania jej warunków dydaktycznych a także osiągnięć uczniów w sferze literatury, muzyki, recytacji, tańca i sportu. W tym jubileuszu, który wciąż trwa, zawiera się otwartość na Boga i ludzi.
Trwałym śladem doniosłego jubileuszu jest tablica pamiątkowa wmurowana w zachodniej części klasztoru i kaplicy, której poświęcenia dokonał bp Adam Szal.