Również i dziś wiek XXI niesie wielkie wołanie misjonarzy o pomoc. W dobie cywilizacji i postępu, miliony dzieci w świecie nadal cierpi i umiera z głodu, z powodu braku pomocy medycznej, wojen i brutalnej przemocy. Jedną z form pomocy tym dzieciom jest właśnie „kolędowanie misyjne”, organizowane przez dzieci z kółek misyjnych, w Polsce i w wielu krajach Europy.
W roku 2006-2007, w 40 diecezjach Polski, z ofiar kolędników misyjnych zebrano 345.531.11 zł na pomoc dzieciom w Republice Środkowo-Afrykańskiej. Z tych ofiar zrealizowano 28 projektów: Zorganizowanie katechez, szkół i ambulatoriów dla dzieci z dalekich wiosek; Utrzymanie katolickich szkół, domów dla dzieci ulicy i dla sierot; Dożywianie i formację chrześcijańską dla 36.642 dzieci.
W roku obecnym młodzi kolędnicy misyjni podejmą pomoc dzieciom w Peru. Jak wynika z danych statystycznych, co roku w Peru umiera z głodu ponad 20 tys. dzieci. Wiele innych zamiast nauki musi podejmować ciężką pracę.
Peru jest krajem kontrastów: bogactwa i ubóstwa, gdzie przede wszystkim Kościół niesie ubogim pomoc materialną i nadzieję - często za cenę ofiary życia pracujących tam misjonarzy. W peruwiańskich Andach zginęli męczeńską śmiercią dwaj franciszkanie: o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek. Obecnie pracuje tam 64 polskich misjonarzy: 37 księży diecezjalnych, 18 zakonnych, 4 siostry zakonne i 5 osób świeckich.
Dla nich i dla swoich małych rówieśników w Peru polscy „mali misjonarze” wniosą, wraz z trudem kolędowania, do rodzin katolickich, radość świąteczną. W świątecznym kolędowaniu ukażą sytuację dzieci w Peru, pozostawiając w dowód wdzięczności „Szopkę peruwiańską” z błogosławieństwem dla domu.
Wszystkim Dobroczyńcom misyjnym Referat Misyjny przy Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie składa gorące Bóg zapłać.
Pomóż w rozwoju naszego portalu