Reklama

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

Niedziela toruńska 1/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 25 listopada - 2 grudnia ub.r. w Brodnicy odbył się XVI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej pod hasłem: „Jan Paweł II - obrońcą godności człowieka”. Głównym organizatorem tygodnia była parafia pw. św. Katarzyny w Brodnicy. W przygotowania aktywnie włączyły się również: Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Brodnicy, Brodnicki Dom Kultury, Brodnickie Centrum Caritas im. bp. Jana Chrapka. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej skupił aktywnie działające centra kultury i organizacje. Wkład i obecność zaznaczyły także: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, Muzeum w Brodnicy, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana z Brodnicy i Rypina, Warsztat Terapii Zajęciowej w Brodnicy, Towarzystwo Dzieci Specjalnej Troski w Brodnicy. Patronat medialny objęła TVK Eltronik.
Tydzień Kultury Chrześcijańskiej zainaugurowano 25 listopada ub.r. w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. W BDK odbył się V Festiwal „Brodnickie Katarzynki 2007”. W kościele pw. św. Katarzyny odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem wikariusza generalnego Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ks. prał. płk. Sławomira Żarskiego, inaugurująca XVI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. W kościele farnym miał miejsce koncert „Dobrem zwyciężać”, podczas którego teksty ks. Jerzego Popiełuszki recytował Jerzy Zelnik. Aktorowi towarzyszyli Robert Grudzień na organach i Andrzej Harden na klarnecie.
W kolejne dni dzieci, młodzież i dorośli mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności w konkursach recytatorskim i wokalnym poezji i pieśni religijnej, a także nadsyłając swoje prace plastyczne i literackie.
Bardzo udany okazał się „Wieczór Poezji Śpiewanej” w Zespole Szkół Zawodowych przygotowany pod kierunkiem ks. Sławomira Witkowskiego. Silnym akcentem Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej był spektakl „Genesis” w wykonaniu młodzieży pod kierunkiem Marzeny Kobryń, który dwa tygodnie później był powtórzony dla uczniów brodnickich szkół. W tym przedstawieniu współgrały scenografia i światło z perfekcyjnym wykonaniem układów choreograficznych, które sugestywnie ukazały stworzenie świata i człowieka.
28 listopada ub.r. w kościele farnym Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana z Rypina zaprezentowało program literacko-muzyczny „Pożegnanie Ojczyzny”. Następnego dnia w Pałacu Anny Wazówny odbyła się promocja książki Kazimierza Psuty „Moje wojenne wspomnienia”. W piwnicach brodnickiego zamku otwarto także wystawę „Terapia artystyczna - pomocą w rehabilitacji osób niepełnosprawnych”. Architekturze brodnickiej fary poświęcony był wykład otwarty z pokazem multimedialnym, dla potrzeb którego wykonano ponad 800 zdjęć, prezentując publicznie 150.
Zakończenie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej (2 grudnia ub.r.) Mszą św. w kościele św. Katarzyny zbiegło się z inauguracją Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, której w BDK towarzyszył koncert zespołu folkowego „Chili my”.
Ogłoszono wyniki konkursów, zaznaczając, że w stosunku do ubiegłych lat cieszyły się one większym zainteresowaniem, gdyż informacje dotarły do szkół (razem z plakatami) odpowiednio wcześniej. Laureatom konkursów nagrody wręczyli: ks. prał. Andrzej Nowicki - kanclerz Kurii, ks. prał. Bolesław Lichnerowicz - proboszcz parafii św. Katarzyny w Brodnicy oraz ks. kan. Grzegorz Bohdan - dyrektor Brodnickiego Centrum Caritas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kiedy dym stanie się biały?

2025-05-07 11:45

Adobe Stock

Na kongregacjach generalnych przed konklawe ścierały się bardzo różne opinie. Jednak w Kaplicy Sykstyńskiej od dzisiaj sprawy mogą potoczyć się szybciej niż się spodziewamy. Nawet niezwykle dynamiczne konklawe z 1978 r. potrzebowało tylko ośmiu głosów, aby wybrać papieża.

Więcej ...

Skrutinium, czyli jak wybiera się papieża podczas konklawe

2025-05-07 16:26

Vatican Media

Każde głosowanie w Kaplicy Sykstyńskiej odbywa się w sposób ceremonialny i ściśle określony. Sprzyja temu papierowa i indywidualna forma oddania tajnego głosu.

Więcej ...

UKSW solidarne z UW

2025-05-07 22:24

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, złożył w imieniu całej społeczności akademickiej uczelni kondolencje rodzinie brutalnie zamordowanej dziś pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego i ogłosił dzień 8 maja dniem żałoby na UKSW.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...