Reklama

Niedziela Wrocławska

Dolnośląscy Terytorialsi i podchorążowie z AWL oddają krew

Materiały prasowe WOT

Żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej wraz z podchorążymi z Akademii Wojsk Lądowych odpowiadają na apel Narodowego Centrum Krwi i aktywnie włączają się w zbiórki krwi. Planowane są kolejne akcje.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 6 marca, zaledwie dwa dni po wykryciu pierwszego przypadku zarażenia wirusem SARS-CoV-2, żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej zostali skierowani do pierwszych działań przeciwkryzysowych. Równolegle z eskalacją zagrożenia epidemiologicznego Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaczęły odczuwać zmniejszoną liczbą krwiodawców. Spadła liczba dawców indywidualnych i planowych zorganizowanych zbiórek w instytucjach. Dlatego już na początku pandemii Narodowe Centrum Krwi zwróciło się z apelem do społeczeństwa „Oddajcie krew, jest teraz bardzo potrzebna!”.

Niemalże natychmiast na apel odpowiedzieli żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej organizując donacje zbiorowe w jednostce macierzystej i indywidualne w swoich miejscach zamieszkania. Do akcji honorowego krwiodawstwa aktywnie włączyli się też podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Akcja nabrała tempa i ogólnokrajowego charakteru wraz z rozpoczęciem operacji przeciwkryzysowej Wojsk Obrony Terytorialnej o kryptonimie ODPORNA WIOSNA. W pierwszych dniach udział w akcji krwiodawstwa zadeklarowało około 1000 żołnierzy i podchorążych. Miało się to przerodzić w zasilenie systemu ratowania życia około 500 litrami krwi. Wzmożona akcja honorowego krwiodawstwa osiągnęła bezprecedensową skalę. W ciągu miesiąca naszych działań w skali ogólnopolskiej do Banków Krwi trafiło ponad 1000 litrów krwi od niespełna 2500 dawców! - mówi kpt. Renata Mycio, oficer prasowy 16 DBOT.

Obecnie akcja przerodziła się w stałą inicjatywę żołnierzy i podchorążych, koordynowaną przez Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa o intensywności uzależnionej od bieżących zapasów.

- W obliczu nadzwyczajnej potrzeby wykazaliśmy się żołnierską skutecznością. Wraz z żołnierzami operacyjnymi Wojsko Polskie odtworzyło rezerwy i zabezpieczyło potrzeby krwi w Polsce zapewniając bezpieczeństwo obywateli – podkreślają żołnierze.

Reklama

Warto zauważyć, iż nie jest to pierwsza inicjatywa żołnierzy WOT związana z krwiodawstwem. Od kilku lat regularnie odbywa się ona pod hasłem KRWIOOBIEG TERYTORIALSA. Niemniej jednak wielu żołnierzy 16 DBOT jak i AWL postawionych w stan gotowości właśnie teraz postanowiło oddać krew pierwszy raz deklarując jednocześnie zasilenie szeregów honorowych dawców krwi na stałe.

- Żołnierze mają świadomość, że krew jest lekiem, którego nie da się zastąpić, i że ich krew oznacza czyjeś życie. Postawa żołnierzy i podchorążych w obliczu zagrożenia bezpieczeństwa obywateli jest zauważona, została doceniona i jest godna naśladowania – mówi płk. Artur Barański Dowódca 16 DBOT.

Słowa uznania i podziękowania w imieniu publicznej służby krwi oraz pacjentów dla żołnierzy Wojska Polskiego przekazano na ręce Ministra Obrony Narodowej z Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Centrum Krwi. Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak wraz z wyrazami swojego uznania i podziękowania pogratulował Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. Kolejny raz żołnierze udowodnili, że są „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko”.

Podziel się:

Oceń:

2020-04-23 10:02

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny Kmieć

2024-05-10 14:00

BP Archidiecezji Krakowskiej

Uroczystość w kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich rozpoczęła się krótką modlitwą. Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski powołał trybunał do przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Heleny Kmieć, wiernej świeckiej.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

2024-05-09 22:01

Mat.prasowy

Dlaczego świat nie jest doskonały? Skąd bierze się w nas ciągła tęsknota za sprawiedliwością?

Więcej ...

Ukraina: papieska korona dla Matki Bożej w Fastowie

2024-05-12 15:33

Grażyna Kołek

W przededniu rocznicy objawień fatimskich papieską koronę otrzymała figura Matki Bożej w Fastowie. W tym ukraińskim mieście leżącym nieopodal Kijowa działa dominikański Dom św. Marcina de Porres, stanowiący jeden z największych hubów humanitarnych w tym ogarniętym wojną kraju. Maryjna figura powstała dwa lata po objawieniach w Fatimie i przechowywana jest w miejscowym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, ważnym punkcie modlitwy o pokój na Ukrainie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto