Reklama
Uroczystości rozpoczęły się w katedrze Świętych Janów w Toruniu Eucharystią, której przewodniczył bp Andrzej Suski w koncelebrze księży asystentów. Dziękowaliśmy Panu Bogu za 15 lat działalności Stowarzyszenia, prosząc o dalszą opiekę, wzrost liczebny, aby trud codziennej pracy na rzecz rodzin i Kościoła przynosił widoczne owoce - jednocząc, formując i wnosząc prawdziwie chrześcijańskie wartości w życie osobiste i publiczne wspólnoty rodzinnej, kościelnej i narodowej. Polecaliśmy Bogu także tych, którzy z naszego grona odeszli do wieczności.
Ksiądz Biskup nawiązując w homilii do ewangelicznego wydarzenia w Kanie Galilejskiej, zaznaczył, że 15. rocznicę SRK pragniemy obchodzić w towarzystwie Chrystusa i Maryi oraz szczęśliwych rodzin. W Kanie Galilejskiej Chrystus został zaproszony na wesele do nowej wspólnoty życia i miłości. Tej wspólnocie od początku została powierzona przez Stwórcę tajemnica rodzącego się życia przekazana w słowach błogosławieństwa: „Bądźcie płodni, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną” (Rdz 1, 28). Sakrament małżeństwa to znacznie więcej niż umowa między ludźmi. W ludzkie sprawy wkracza sam Bóg, zawierając z ludźmi nienaruszalne przymierze. Bp Andrzej podkreślił, że Kościół pragnie służyć człowiekowi zatroskanemu o losy małżeństwa i rodziny. Permisywizm moralny szkodzi społeczeństwu i rodzinie. Dlatego Kościół wzywa wszelkie organizacje, również międzynarodowe, by nie ulegały pozornej nowoczesności. Także środki masowego przekazu mogą pomagać lub szkodzić rodzinie, a szkodzą przez propagowanie niewłaściwych wartości. Miarą cywilizacji jest jej stosunek do życia. Jeśli wolno odebrać życie istocie ludzkiej wówczas, gdy jest ona najsłabsza, zdana na drugiego człowieka, wówczas zabija się nie tylko niewinnego człowieka, lecz także sumienie - mówił Biskup Toruński. Jan Paweł II wskazywał w „Familiaris consortio”, że świat potrzebuje zrzeszeń, które służą rodzinie. Bp Andrzej kończąc homilię powiedział: „Chcę podziękować kapłanom i wam, że idziecie tą drogą. Życzę wam, waszym rodzinom, członkom Stowarzyszenia, radości, która płynie z udanego, szczęśliwego małżeństwa. Życzę wam ducha apostolskiego, abyście swoją radością umieli się dzielić z innymi, abyście szli i owoc przynosili, i aby owoc ten trwał”.
Na koniec Mszy św. przedstawiciele Zarządu Diecezjalnego i zarządów rejonowych SRK, wręczając kwiaty i okolicznościowe wydawnictwo podsumowujące ostatnie 5 lat działalności Stowarzyszenia, podziękowali Księdzu Biskupowi za przewodniczenie Eucharystii i skierowane do nas słowo, za udostępnienie siedziby w Centrum Dialogu Społecznego, za serdeczność, radę i modlitwę; ks. prał. Józefowi Nowakowskiemu (asystentowi SRKDT od początku działalności), ks. kan. Markowi Borzyszkowskiemu i ks. Ryszardowi Dominowi - asystentom oddziałów rejonowych w Grudziądzu i Toruniu oraz księżom asystentom kół parafialnych - za opiekę i pomoc w działalności, troskę i otwartość.
Spotkanie w Ratuszu Staromiejskim
Dalsza część spotkania miała miejsce w Ratuszu Staromiejskim, gdzie przygotowany był skromny poczęstunek, będący okazją do spotkań i rozmów. Część oficjalną obchodów otworzył, w zastępstwie chorego prezesa prof. Wacława Bały, wiceprezes Bogdan Major. Po wprowadzeniu sztandaru, odśpiewaniu hymnu Stowarzyszenia „Błękitne rozwińmy sztandary” i powitaniu, podsumował działalność SRKDT w ostatnich pięciu latach. Podkreślił współpracę z samorządem gminnym oraz działania na rzecz wspólnot lokalnych: tematyczne spotkania otwarte, działania integracyjne i charytatywne oraz udział członków Stowarzyszenia w działalności publicznej - społecznej, kościelnej, samorządowej i państwowej. Podziękowano również darczyńcom, instytucjom wspomagającym i najaktywniejszym członkom.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Młodzi wobec małżeństwa i rodziny
W ostatniej części jubileuszowego spotkania dr hab. Tomasz Biernat przedstawił interesujący raport z aktualnych badań nt. „Młodzi Polacy wobec małżeństwa i rodziny”. Wyniki porównał z badaniami prowadzonymi wśród młodzieży hiszpańskiej i niemieckiej. Zaprezentował wnioski, które z jednej strony pozwalają optymistycznie spojrzeć na przyszłość polskiej rodziny oraz kondycję etyczną młodych Polaków, z drugiej strony są ostrzeżeniem i wyzwaniem dla rodzin oraz organizacji prorodzinnych w integrującej się wspólnocie państw europejskich.
Działalność Stowarzyszenia Rodzin Katolickich
Główna działalność Stowarzyszenia jest prowadzona przez koła parafialne. Stowarzyszenie prowadzi codzienną, bieżącą działalność na rzecz rodziny, Kościoła i społeczności lokalnych w zakresie działalności formacyjnej, integracyjnej, charytatywnej, oświatowej, opiekuńczo-wychowawczej, kulturalnej, spędzania czasu wolnego, kultywowania tradycji patriotycznych i religijnych oraz aktywnego uczestniczenia w życiu publicznym.
W minionym okresie Stowarzyszenie zorganizowało w Toruniu kolejne, coroczne edycje: Międzydiecezjalnego Festiwalu Pieśni i Piosenki Bożonarodzeniowej im. bp. Jana Chrapka, Rodzinnego Śpiewania Kolęd, publicznego śpiewania pieśni patriotycznych i religijnych „Bogu i Ojczyźnie”, Tygodni Kultury Chrześcijańskiej w Grudziądzu, 36 wykładów otwartych w Centrum Dialogu Społecznego im. Jana Pawła II oraz wiele pielgrzymek, festynów, jubileuszy małżeństw, dni skupienia itp.
Stowarzyszenie systematycznie, raz na kwartał, wydaje biuletyn informacyjny, prowadzi bogato ilustrowaną kronikę, ma stronę internetową:
Podsumowując ostatnie 5 lat działania, może nie do końca jesteśmy zadowoleni, może nie zrealizowaliśmy wszystkich zamierzeń, ale chcemy robić więcej, więc z nadzieją, bogatsi doświadczeniem, pragniemy służyć rodzinom, parafiom i społecznościom, w których żyjemy. Żniwo wielkie, ale robotników wciąż mało. Zapraszamy więc do naszej wspólnoty oraz do współpracy.
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej zrzesza 417 członków w 27 kołach (161 członków w 10 kołach rejonu grudziądzkiego, 250 członków w 17 kołach rejonu toruńskiego, jedno koło w rejonie brodnickim). Prezesem Oddziału Grudziądzkiego jest Marek Czepek, Oddziału Toruńskiego - Małgorzata Dykier.