Reklama

Poszedł do stóp Maryi

Tuż przed najbardziej rodzinnymi świętami odszedł do Ojca ks. prał. Zbigniew Guszkiewicz, długoletni proboszcz parafii św. Wawrzyńca DM i św. Kazimierza Królewicza w Rajczy, znany poeta i historyk Rajczy. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 27 grudnia 2007 r. w Rajczy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zamiłowanie do badania dziejów najbliższej okolicy ks. Zbigniew „odziedziczył” po ojcu i wujku, którzy byli znanymi prawnikami (ojciec specjalizował się w prawie cywilnym, wuj w prawie kościelnym i cywilnym), a zdolności artystyczne po matce, pochodzącej z zamożnej rzeźniczej rodziny. Oboje rodzice niezwykle dbali o wykształcenie swoich synów. Najstarszy brat śp. Księdza Prałata był niezwykle uzdolniony literacko, chciał iść w ślady ojca, więc studiował prawo, ale został aresztowany i zamęczony w obozie. Wówczas Zbigniew Guszkiewicz postanowił zostać księdzem i zaczął pisać. Początkowo okazjonalnie, bo - jak twierdził - nie było czasu na zajmowanie się swoimi zamiłowaniami.
- Piszę wiersze, bo taki mam talent! Jednym Pan Bóg dał zdrowie, drugim spryt, mnie coś takiego, bym mógł układać wiersze... Ale tak naprawdę to zacząłem pisać dopiero na emeryturze. Wcześniej nie było kiedy! A to kościół trzeba remontować, a to ślub, to znowu Komunia... Człowiek stale coś robił, stale w biegu... - powiedział podczas rozmowy jeszcze aktywnie pracujący nad kolejnym tomem „Z Rajczy” Ks. Guszkiewicz.
Do Rajczy ks. Guszkiewicz przybył z Tuszyna, by w latach 1969-1998 być proboszczem w Rajczy. To dzięki jego staraniom ks. Tadeusz Rakoczy, biskup diecezji bielsko-żywieckiej, pismem z 28 stycznia 1997 r. postanowił, aby kościół pw. św. Wawrzyńca i św. Kazimierza w Rajczy od 16 listopada 1996 r. miał charakter sanktuarium lokalnego w diecezji bielsko-żywieckiej, zwłaszcza dla wiernych z południowej części ziemi żywieckiej. Powstanie sanktuarium wiąże się ze znajdującym się w kościele obrazem Matki Boskiej Kazimierzowskiej, podarowanym Rajczy w roku 1669 przez króla Jana Kazimierza (stąd Matka Boska Kazimierzowska). Obraz przedstawia Czarną Madonnę wzorowaną na obrazie matki Bożej Częstochowskiej. W XVII-wiecznym kościółku obraz ulokowany był w bocznej kaplicy po lewej stronie prezbiterium. Do głównego ołtarza obraz przeniesiony został w roku 1976. To Matce Boskiej Kazimierzowskiej ks. Z. Guszkiewicz poświęcił swój najpiękniejszy wiersz. Ks. Guszkiewicz jest również autorem 3-tomowego opracowania na temat historii i dnia dzisiejszego Rajczy.
- Piszę, bo taki talent mam od Boga i nie zakopałem go, tak jak ten człowiek z przypowieści, ale go wykorzystuję, pomnażam. Piszę na chwałę Bożą, piszę, bo w ten sposób jestem bliżej Ojca Niebieskiego. A jeżeli ludzie, czytając mój wiersz, również się zadumają nad urodą świata, to chyba dobrze... - powiedział rok przed odejściem Ks. Zbigniew Guszkiewicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nie żyje Joanna Kołaczkowska

2025-07-17 05:42
Joanna Kołaczkowska

Autorstwa Anna Bućwińska-Majer/commons.wikimedia.org

Joanna Kołaczkowska

Joanna Kołaczkowska nie żyje. ​W czwartek 17 lipca, krótko przed godziną 1 w nocy, kabaret Hrabi poinformował o śmierci swojej wieloletniej członkini, uwielbianej przez publiczność artystki, która w ostatnich miesiącach zmagała się z chorobą nowotworową. "Z ogromnym bólem i smutkiem zawiadamiamy, że odeszła Joanna Kołaczkowska... Nasza Asia" - napisali członkowie kabaretu w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych.

Więcej ...

Drag Queen odpowie za zniszczenie baneru #StopLGBT

2025-07-17 06:09

Fundacja Życie i Rodzina

24 lipca 2024 r. uczestnik parady LGBT w Poznaniu, Marek M., wyrwał przedstawicielom Fundacji Życie i Rodzina transparent #StopLGBT i zniszczył go. Policja wysłała zawiadomienie do sądu o popełnieniu wykroczenia – teraz sąd podejmie decyzję o ukaraniu mężczyzny przebranego za kobietę.

Więcej ...

Pallotyńscy wolontariusze wyjechali na misje

2025-07-17 18:21

Karol Porwich/Niedziela

Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl rozesłała swoich wolontariuszy na placówki misyjne na Kubę, do Tanzanii i do Indii. Przez najbliższe miesiące będą wspierać dzieła charytatywne i społeczne zapoczątkowane przez misjonarzy. Na Kubie księża i bracia pallotyni prowadzą działalność duszpasterską w trzech parafiach: Managua, Guarra oraz w Güines, Melena del Sur i Catalina. Ich praca skupia się głównie na ewangelizacji, obejmuje jednak również działalność charytatywną, która wspiera najuboższych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Wiara

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Wiadomości

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...