Reklama

Krakowski ślad

Niedziela małopolska 2/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

19 stycznia Kościół wspomina św. Józefa Sebastiana Pelczara. Został on kanonizowany w 2003 r., w dniu 83. urodzin Papieża Jana Pawła II. I choć jako biskup przemyski kojarzony jest głównie z rejonem wschodniej Małopolski, zostawił także swój ślad w dziejach Krakowa i Wszechnicy Jagiellońskiej.
Józef Sebastian Pelczar urodził się w 1842 r. w niewielkiej miejscowości Korczynie na Podkarpaciu, jako trzecie z czworga dzieci Wojciecha i Marianny Pelczarów. Był bardzo zdolnym i pracowitym uczniem. Nauka była jego pasją. Szczególnym zainteresowaniem darzył historię. Jednocześnie powoli odkrywał w sobie powołanie do kapłaństwa. Przyczyniło się do tego religijne wychowanie i głęboka wiara jego rodziców.

Kapłaństwo i nauka

Święcenia kapłańskie przyszły Święty przyjął jako 22-letni młodzieniec w 1864 r. Odtąd studia i nauka szły w parze z formacją kapłańską. Studiował w Collegium Romanum (obecnie Uniwersytet Gregoriański) i w Instytucie św. Apolinarego (dziś Uniwersytet Laterański) w Rzymie. Wróciwszy do kraju, objął najpierw stanowisko prefekta w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Następnie przybył do Krakowa, gdzie został profesorem zwyczajnym historii Kościoła i prawa kanonicznego na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Niedługo potem, w 1882 r., został rektorem tej uczelni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Krakowie

Józef Sebastian Pelczar od razu dał się poznać jako doskonały wykładowca, potrafiący umiejętnie przekazać wiedzę, a jednocześnie jako duszpasterz, któremu drogie były sprawy uczelni i studentów. Z własnych pieniędzy finansował kuchnię dla ubogich żaków, szczególnie dla tych przybyłych z odległych miejsc. Był także m.in. inicjatorem powstania Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej, którego zadaniem była szeroko pojęta opieka nad potrzebującymi różnych stanów i zawodów.

Sercanki

Reklama

Jednym z dzieł Bractwa było przytulisko dla służących, ubogich dziewcząt, w celu zapewnienia im odpowiednich warunków materialnych oraz moralnych do egzystowania w wielkim mieście. Ks. Pelczarowi zależało na tym, aby opiekę nad tym ośrodkiem sprawowała osoba konsekrowana, zakonna. Dlatego w 1894 r. z jego inicjatywy powstało w Krakowie Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, z rozszerzonymi kompetencjami i ustawami do prowadzenia działalności dobroczynnej. Niedługo potem powstał w Krakowie kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego - przy ul. Garncarskiej. To w tym kościele można dziś pokłonić się relikwiom Świętego. Nawiedził je Ojciec Święty Jan Paweł II, w dwa miesiące po beatyfikacji świętego Biskupa w 1991 r.

Kult

Pamięć o św. Józefie Sebastianie Pelczarze, długoletnim i zasłużonym biskupie przemyskim trwa. W całej Polsce powstają kościoły i kaplice poświęcone jego osobie. Liturgiczne wspomnienie tego Świętego stanowi dobrą okazję do zajrzenia do jego licznych biografii lub nawiedzenia jego relikwii. Dobrze jest też wiedzieć, że każdy dzień ma swojego patrona, u którego warto wypraszać łaski na dobre życie i podążanie śladem jego świętości do Nieba…

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan/Włochy: utworzyć wszędzie centra zgłaszania nadużyć

2024-05-30 15:09

Monika Książek

Nowy sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, bp Luis Manuel Alí Herrera zachęcił włoski Kościół do tworzenia ogólnokrajowych centrów zgłaszania nadużyć, do których mogliby się zwracać poszkodowani oraz do współpracy z władzami.

Więcej ...

Abp Galbas w Boże Ciało: Wierzę, że biała hostia to nie wigilijny opłatek, nie chips, ale jest tam Twoja Obecność

2024-05-30 11:09

PAP

Wierzę, że biała hostia to nie wigilijny opłatek, nie chips, ale jest tam Twoja Obecność ‒ mówił w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Po liturgii wziął udział w procesji teoforycznej ulicami Śródmieścia Katowic.

Więcej ...

Kard. Ryś w Boże Ciało: popatrz w swoje sumienie, ono musi być oczyszczone!

2024-05-30 16:38

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania