Reklama

Z kolędą polską i hiszpańską wśród rodzin Torunia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzięki inicjatywie zespołu „Claritas” od ponad 5 lat rodziny Grodu Kopernika oraz odwiedzający miasto spotykają się w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia na wieczorze kolęd. Nie przychodzą na kolejny koncert, by jedynie wysłuchać kolęd, ale wyśpiewać je do ostatniej strofy.
Wypełniona po brzegi Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego co roku dowodzi, jak w ciekawy i rodzinny sposób możemy przeżywać świąteczne popołudnie, kolędując Jezusowi i przekonując najmłodszych do tej pięknej tradycji. Ich liczba rośnie z roku na rok. W śpiewie kolęd pomocne były śpiewniki przygotowywane specjalnie na tę okazję. Wśród kolędujących znaleźli się również: prezydent Torunia Michał Zaleski z małżonką, przewodniczący Rady Miasta Waldemar Przybyszewski, dyrektor Wydziału Kultury Zbigniew Derkowski oraz rektor kościoła akademickiego pw. Świętego Ducha ks. Wiesław Kulisz.
Poprzednie edycje Toruńskich Wieczorów Kolęd nie tylko zachęcały do odkrywania głębokiej, teologicznej treści polskich kolęd, nieraz znanych jedynie z pierwszej zwrotki, lecz także zapraszały do poznania tradycji kolędowych innych wyznań chrześcijańskich czy regionalnych pastorałek. Ubiegłoroczne spotkanie upłynęło pod znakiem odkrywania bogactwa kolęd i zwyczajów bożonarodzeniowych hiszpańskiego regionu Nawarra, z którego stolicą Pampeluną, Toruń wspólnie ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Jak wyraziły to życzenia bożonarodzeniowe przesłane przez konsula Angela Tellechea oraz dyrektor Wydziału Kultury w Pampelunie Paz Prieto, było to wspólne wpatrywanie się w żłóbek, w tajemnicę rodzącej się Miłości, która obdarza oba miasta darem upragnionego pokoju.
Ciężar przygotowania kolęd w języku hiszpańskim spoczął na Scholi „Portamus Gaudium” działającej przy kościele akademickim w Toruniu, a kierowanej przez Agnieszkę Brzezińską. Schola zaprezentowała trzy tradycyjne, ulubione przez mieszkańców Nawarry kolędy, których treść i przesłanie zostały przetłumaczone na język polski oraz zamieszczone w śpiewnikach. Już pierwsze takty przekonały wszystkich, że są to pieśni wyjątkowo radosne, opowiadające o pierwszych spotkaniach pasterzy z nowo narodzonym Zbawicielem, o dialogach Jezusa ze świadkami Jego narodzin, a przy tym bogate w dźwięki dzwonków czy kastanietów. To jedna z cech zasadniczych kolęd z Nawarry, zwanych „villancicos”: zapraszają, by stać się uczestnikiem wydarzeń tamtej nocy, odnaleźć się wśród świadków Bożego Narodzenia.
Czas kolędowania wypełniła również opowieść o tradycjach wigilijnych Nawarry i Torunia. W tym celu zostały przygotowane dwa stoły z typowymi produktami dla obu miast: jeden „piernikowy”, a drugi „pampeluński” z dominującymi słodyczami bożonarodzeniowymi, turronem, polvoron, marcepanem, którymi zostali obdarowani najmłodsi kolędujący w Ratuszu. Dorośli zaś degustowali tradycyjną nalewkę „Patcharan”. Nie zabrakło również pokazu tańca hiszpańskiego. Zebrani zobaczyli fragment „Carmen” Bizeta w interpretacji Julii Modrzejewskiej oraz Pauliny Ptaszek.
Ubiegłoroczne blisko dwugodzinne kolędowanie zespołu „Claritas” (tym razem prezentującego się w historycznych, toruńskich strojach) upłynęło na rodzinnym śpiewaniu polskich i hiszpańskich kolęd, które przeplatane były opowieścią o przeżywaniu świąt Bożego Narodzenia przez przyjaciół z Nawarry.
Zapraszamy za rok, tradycyjnie w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Maryjo, przyprowadź młodych

2024-04-30 10:43

Mateusz Kijas

Mam nadzieję, że owocem peregrynacji będzie większa frekwencja młodych na Mszach św. w kościele – mówi Niedzieli ks. Mieczysław Papiernik, proboszcz parafii św. Wojciecha w Kowalach-Ganie.

Więcej ...

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

Więcej ...

Rosjanie uwięzili ukraińskich redemptorystów [Wywiad]

2024-04-30 09:22

materiał własny

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z ks. Witalijem Porowczukiem, który opowiada o ciężkiej sytuacji ukraińskich jeńców w Rosji, trosce o to, aby wymieniać wszystkich jeńców ukraińskich na rosyjskich i rosyjskich na ukraińskich, o więzionych księżach, w tym dwóch ukraińskich redemptorystach oraz o tym, w jakich warunkach, przypominające sowieckie gułagi, przebywają ukraińscy jeńcy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Wiara

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Św. Katarzyna ze Sieny

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna ze Sieny

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Kościół

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego