Reklama

Amerykańskie opłatki i jasełka...

Niedziela amerykańska 4/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkania opłatkowe, przedstawienia jasełkowe…słowem, trwa sezon na dobre słowa, na życzenia, na uściski rąk, na rozmowy z ludźmi, których widujemy czasem tylko przy takich okazjach, jak poświąteczne i ponoworoczne opłatki.
Oczywiście, spotkania opłatkowe, to nasz, polski wynalazek. Tylko Polacy mają bowiem zwyczaj w noc Bożego Narodzenia przełamywać się białym jak śnieg i cieniuteńkim chlebkiem (opłatek wyrabiany jest z mąki i wody), życząc sobie wzajemnie pomyślności. Jednak czas przedświąteczny jest zbyt krótki, by wszyscy mogli się spotkać. Czas ten rozciągnięty jest aż do 2 lutego, do Matki Bożej Gromnicznej, by zadość stało się tradycji, którą jakże pięknie opisał Norwid: „Jest w moim Kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny/ Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie/ Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb…”.
„Opłatek” pochodzi od słowa „oblatum”, czyli dar, prezent, coś do ofiarowania. Taki opłatek znali już pierwsi chrześcijanie. Z czasem pojawiły się cienkie płytki chlebowe z przaśnego ciasta. Chlebki niekonsekrowane, zwane „eulogie”, rozdawano wieczorem w kościele, aby chrześcijanie dzielili się nimi i spożywali podczas Bożego Narodzenia. Od nich właśnie początek swój wiodą dzisiejsze opłatki.
Wiadomo jednak, że opłatek ten to jedynie pretekst, okazja do bycia z drugim człowiekiem. Na całym kontynencie amerykańskich, wszędzie gdzie żyją Polacy, organizowane są spotkania opłatkowe: w polskich szkołach, klubach polonijnych, parafiach, w organizacjach społeczno-katolickich. Gdy wspólnota jest dość żywotna wystawia także jasełka, czyli poetycką opowieść o narodzeniu Pana, wzorowana na średniowiecznych misteriach. Za pomysłodawcę jasełek uchodzi św. Franciszek z Asyżu, który napisał pierwszy scenariusz opowieści o złym królu Herodzie, aniołach, pasterzach i malutkiej Dziecinie. W średniowieczu uważano, że nie godzi się obsadzać w roli Świętej Rodziny ludzi, więc zastępowano je figurami - co czyniło rzecz całą dość statyczną. Z czasem bernardyni i franciszkanie wprowadzili do jasełek marionetki. Dodawano coraz więcej postaci z „życia wziętych”, co spowodowało, że w pierwszej połowie XVIII wieku biskupi polscy zakazali pokazywania jasełek w kościołach. Jasełka wyszły wtedy na ulice i stały się okazją do ludycznej zabawy z udziałem żaków, czeladników i muzykantów. Teksty jasełkowe straciły zapewne na głębi teologicznej, ale zyskały na popularności. Były zabawne, czasem gwarowe, stawały się też w jakiejś części komentarzem do aktualnych wydarzeń. Do znanych opracowań literackich jasełek należą te napisane przez Lucjana Rydla - pt. „Betlejem polskie”.
Na naszych łamach opisaliśmy już wiele opłatkowych spotkań i jasełkowych prezentacji. W najnowszym numerze - jasełka u Jezuitów, opłatek u górali i wizyta w poświątecznym Teksasie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest uwielbiony w nas i przez nas

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 26-27; 16, 12-15.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

2024-05-18 19:30

Mat.prasowy

Co zrobić, żeby w ciągu dnia dusza nie zemdlała z głodu? Czy modlitwa może być jak proca? I co to właściwie ma wspólnego z przekąską i przystawką? Zapraszamy na dziewiętnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o maryjnej modlitwie aktami strzelistymi.

Więcej ...

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli